Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

W Rybniku chętnie wymieniają kotły. Dobre miejsce w rankingu

Rybnik zajmuje 15 miejsce w Polsce pod względem ilości wymienionych kotłów na 1000 mieszkańców, a jednocześnie pierwsze pod względem łącznej liczby wymienionych kotłów.

W Rybniku chętnie wymieniają kotły. Dobre miejsce w rankingu

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) wraz z Polskim Alarmem Smogowym (PAS) opublikowały ranking pokazujący aktywność gmin w programie „Czyste Powietrze”.  Dzięki rankingowi każdy mieszkaniec Polski może zobaczyć ile wniosków na wymianę kopciuchów i docieplenie domów złożono w jego gminie. W tym celu Polski Alarm Smogowy przygotował specjalną wyszukiwarkę, która dostępna jest na stronie czystepowietrze.gov.pl  oraz polskialarmsmogowy.pl/ranking.

- Rybnik zajmuje 15 miejsce w Polsce w liczbie wymienionych kotłów na 1000 domów. W pierwszym kwartale tego roku ubyło ich 551, co daje nam 1 miejsce pod względem łącznej liczby wymienionych kotłów. W dużej mierze jest to zasługa działającego w naszym mieście punktu konsultacyjnego programu „Czyste Powietrze Rybnik”, w którym rybniczanie, mierzący się z zamiarem wymiany źródła ciepła uzyskują profesjonalną i kompleksową pomoc w składaniu  wniosku o dofinansowanie – mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

Program „Czyste Powietrze”, którego wartość szacuje się na ponad sto miliardów złotych, ma na celu wymianę nieefektywnych urządzeń grzewczych oraz przeprowadzenie termomodernizacji w trzech milionach budynków jednorodzinnych. Program wspiera wdrażanie uchwał antysmogowych, które zakazują użytkowania pozaklasowych urządzeń grzewczych. W najbliższych latach będzie konieczna wymiana 2,7 miliona domowych urządzeń grzewczych dla wypełnienia wymagań uchwał antysmogowych.

Opublikowany właśnie ranking oparty jest o liczbę wniosków złożonych w gminie i liczbę budynków jednorodzinnych. Ranking obejmuje aktywność gmin w pierwszym kwartale bieżącego roku (do dnia 31 marca). Ranking powstał przy współpracy NFOŚiGW, PAS i Banku Światowego. Jego celem jest motywowanie gmin do większej aktywności w zakresie zachęcania mieszkańców do wymiany kopciuchów, tym bardziej, że aktywność od 1 kwietnia bieżącego roku do 31 marca 2022 r. będzie premiowana przez NFOŚiGW.

- Na bonusy dla najbardziej aktywnych gmin NFOŚiGW przeznaczy 16 milionów złotych – mówi Paweł Mirowski, wiceprezes NFOŚiGW.

Warunkiem jest jednak podpisanie przez gminę umowy o współpracy przy „Czystym Powietrzu” z właściwym terytorialnie wojewódzkim funduszem ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Umowa taka daje gminie możliwość uzyskania do 30 tysięcy złotych na uruchomienie i prowadzenie punktu obsługi beneficjenta oraz uprawnia do skorzystania z nowych (wyższych) stawek od każdego złożonego wniosku o dofinansowanie (150 i 50 zł w zależności od rodzaju wniosku).

Opublikowany ranking jest więc rankingiem „przedstartowym”, pokazującym jak gminy radziły sobie przed okresem, za który będą przyznawane bonusy (łącznie 16 milionów złotych będzie przyznanych za aktywność w okresie 1 kwietnia 2021 do 31 marca 2022 r.).

- Równie ważny jak bonusy jest prestiż. Myślę, że gminy będą dążyły do tego, żeby być w czołówce peletonu, a nie w jego ogonie” – mówi Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Wśród 20 najaktywniejszych gmin, aż 16 to gminy z województwa śląskiego. Jednak nawet w tym województwie widać duże zróżnicowanie, jeśli chodzi o aktywność w programie „Czyste Powietrze”.

- Przywykliśmy do obecności miast z naszego regionu w niechlubnych i wstydliwych rankingach zanieczyszczeń powietrza, ale coś się zaczęło zmieniać. Mamy pozytywny ranking tempa wymiany kotłów kopciuchów i tam też dominują miasta z woj. śląskiego. Pierwszy w zestawieniu jest Bieruń. Rybnik jest 15 w liczbie wymienionych kotłów na 1000 domów i bezkonkurencyjny w Polsce pod względem łącznej liczby wymienionych kotłów. W pierwszym kwartale w mieście ubyło ich 551. Czołowe miejsca rankingu zajmują miasta z Subregionu Zachodniego: Radlin, Lubomia, Gaszowice, Godów, Pszów, Świerklany, Jejkowice. Ta część województwa od lat jest postrzegana jako jeden z najbardziej zanieczyszczonych obszarów Unii Europejskiej, więc tym bardziej powinniśmy się cieszyć, że to właśnie tutaj zmiany zachodzą najszybciej – przekonuje Emil Nagalewski z Rybnickiego Alarmu Smogowego.

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Hipopotan (46.204. * .230) 03.07.2021 05:47
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Ściema w prasie wielokrotnie chcialem się skontaktować z biurę antysmogowym w Rybniku telefonicznie i nic nikt nie odbierał choć telefon nie był zajęty. A w prasie pokazują jaka to prężna organizscja, papier wszystko zmoże.

~Malkontentosceptyk (5.174. * .73) 02.07.2021 15:12
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Wymiana kotłów na mieszkańców, to taki żart dziennikarski?? A te kotły to zostały definitywnie zlikwidowane i wymienione na inne źródło ciepła? Czy zamiana z węgla na..wegiel