Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

"Krzyż nas łączy, nie dzieli", czyli wspólne świętowanie dwóch miejscowości [ZDJĘCIA]

Po 20 latach krzyż znajdujący się pomiędzy Bolesławiem (gm. Krzyżanowice) i czeskim Piszczem został odnowiony. Z tej okazji krucyfiks został poświęcony. Dla większego wymiaru uroczystości, przy zaangażowaniu szeregu społeczników, zorganizowano festyn na granicy. To miejsce, w którym dotąd żadne wydarzenia się jeszcze nie odbywały.

"Krzyż nas łączy, nie dzieli", czyli wspólne świętowanie dwóch miejscowości [ZDJĘCIA]

– Testujemy nowe miejsce pod imprezy – powiedziała nam sołtys Bolesławia Krystyna Maisik. To był tym samym debiut pani Krystyny w roli sołtyski przy organizacji takiego wydarzenia po poluzowaniu pandemicznych obostrzeń. Poprzednie aktywności należało odsunąć w czasie, a jeszcze wcześniej wiosce szefował Bertold Fichna, który zmarł w marcu zeszłego roku. Krystyna Maisik jest nowym sołtysem tej miejscowości od prawie roku.

Krzyż poświęcony

Festyn w Bolesławiu odbył się w niedzielę 4 lipca. Za jego organizacją stały wszystkie organizacje działające na terenie wsi. Zapraszała natomiast rada sołecka oraz DFK Bolesław.

Najważniejszym elementem tego dnia było poświęcenie nowego krzyża, czego dokonali duchowni z parafii w Bolesławiu i Piszczu. – Cieszę się, że możemy się tutaj razem spotkać – mówił podczas krótkiego nabożeństwa ks. Henryk Wycisk, proboszcz parafii pw. św. Jadwigi Bolesławiu.

– Jak dostaliśmy zielone światło, to ucieszyliśmy się. To był już ten czas na organizację tego wydarzenia. Tym bardziej że zawsze w okolicy tego terminu organizowaliśmy z DFK spotkanie z okazji Dnia Babci i Dziadka. Zawsze te wydarzenia przygotowujemy w plenerze. Tym razem padło na to miejsce – tłumaczyła sołtys Maisik.

Maria Bartosz, przewodnicząca DFK Bolesław zauważa z kolei, że poświęcenie krzyża znajdującego się na granicy dwóch miejscowości, który po roku nieobecności powrócił odnowiony w swoje docelowe miejsce (odkładano tę uroczystość w czasie z powodu pandemii), było świetną okazją do spotkania się z sąsiadami. – Kiedyś byliśmy jedną parafią – przypomina historyczne dzieje. – Krzyż nas łączy, nie dzieli. 20 lat temu była podobna sytuacja, bo wówczas też potrzebował odrestaurowania. To więc ponowna inicjatywa – dodaje sołtyska Bolesławia.

Na uroczystości pojawili się reprezentacji lokalnej władzy. Na zdjęciu włodarze Piszcza (starosta, czyli odpowiednik wójta - Daniel Fichna) i Krzyżanowic – (wicewójt Wolfgang Kroczek). Wśród oficjeli byli również: mistostarosta - Stanislav Bartusek i radna z Bolesławia Barbara Szymczyna.

A co z dożynkami?

Kiedy pytaliśmy o dożynki wójta Krzyżanowic Grzegorza Utrackiego, mówił nam, że gminnego świętowania nie będzie, za to będą organizowane wydarzenia w sołectwach. W Bolesławiu sprecyzowano nam, że tam świętowanie zaplanowano na 21 i 22 sierpnia. – Przygotowujemy się – zapowiedziała pani sołtys, choć jak zastrzega, wiele zależy od obostrzeń pandemicznych.

Na festynie nie zabrakło również przedstawicieli KGW Bolesław. Na zdjęciu: Janina Fraenzel, Krystyna Obruśnik, Małgorzata Koczwara, Renata Fichna, Patryk Fichna, Karolina Fraenzel i Andrzej Złoty.

O atrakcje dla dzieci dbała Karolina Miketa ze świetlicy wiejskiej w Bolesławiu.

A oprawą muzyczną tradycyjnie zajmował się Brunon Stuchły.


Rys historyczny

Urszula Prochaska-Burek, autorka monografii o Bolesławiu, podczas uroczystości przedstawiała historię odnowionego krzyża.

Patrząc na bolesławskie krzyże, nie sposób nie wspomnieć o krzyżu, który stoi tuż za granicą, na Piszeckym, po czeskiej stronie, a który ma ścisły związek z historią parafii. Wysoki, drewniany krzyż z Panem Jezusem i Matką Boską wznosi się wśród zieleni pól, na tle lasu, tuż przy polnej drodze prowadzącej do Piszcza, macierzystej bolesławskiej parafii.

Całe pokolenia (w latach 1710-1916) przechodziły, bądź przejeżdżały obok krzyża, udając się na Msze św. do kościoła parafialnego w Piszczu. Jak wspominał były właściciel pola (Anastazjusz Fulneczek), na którym stoi krzyż, pole kupił Ignacy Motyka dla swoich córek: Mariki i Theresy, „na wiano”. Czasy wtedy były trudne, a pole miało swoją określoną wartość, zabezpieczało byt. W podziękowaniu za możliwość kupna tego pola Ignacy Motyka postawił tam krzyż.

W roku 2001 krzyż ten został odnowiony przez Gertrudę i Anastazjusza Fulneczków, ówczesnych właścicieli i poświęcony przez ks. proboszcza Henryka Wyciska przy okazji procesji udającej się do kościoła w Piszczu, w którym dokonano uroczystej koronacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej 16.06.2001 r.

Po dwudziestu latach krzyż ten wymagał gruntownego remontu.

Z inicjatywy Jana Fraenzla i obecnej właścicielki pola Heleny Fulneczek krzyż powstał od nowa. I dzisiaj został poświęcony.

Ludzie

Barbara Szymczyna

Radna gminy Krzyżanowice

Wolfgang Kroczek

Wicewójt gminy Krzyżanowice 

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].