Książka na wakacje: Świat według pszczół
Fascynująca opowieść o pracowitym życiu pszczół oraz ich wpływie na środowisko i ludzkie życie.
Pszczoła miodna, Apis mellifera, jako przedstawicielka jednego z około pięciuset gatunków pszczół występujących w Polsce i znana producentka miodu, stała się ikoną kryzysu zapylaczy, także tych dzikich.
W dobie antropocenu i szóstego w historii planety wymierania gatunków musimy zdać sobie sprawę, że bez podjęcia konkretnych działań naprawczych nasza dieta i nasze życie, które są uzależnione od istnienia zapylaczy, ulegną nieodwracalnej zmianie.
Sarah Hambro, opisując barwnie biologię pszczoły miodnej, bardzo nas na to zjawisko uwrażliwia. I pokazuje, jak historia człowieka spleciona jest z obecnością roju pszczół – niezmiennie od starożytności.
- Mateusz Skłodowski – botanik, przyrodnik
Sarah Hambro, od ponad dwudziestu lat redaktorka norweskiej gazety biznesowej "Dagens Næringsliv", zainspirowana spotkaniem z dwójką mistrzów pszczelarstwa i za ich namową pogłębiła temat niesamowitego życia pszczół i produkcji miodu. Spośród ponad dwudziestu tysięcy gatunków pszczół Hambro wybrała pszczoły miodne i stworzyła piękną opowieść o ich krótkim, ale intensywnym życiu. To opowieść o relacji człowieka z pszczołami, jakie miały znaczenie dla nas i naszego rozwoju. Jest to wciągająca mieszanka faktów, filozofii pszczół i materiałów z wywiadów, przeplatanych mnóstwem zaskakujących i fascynujących anegdot.
Pszczelarze, których poznała to osoby wyjątkowe: Ingegärd Øien, z wykształcenia waltornistka, przez wiele lat artystka Narodowej Norweskiej Opery i Baletu a obecnie największa dostawczyni miodu organicznego w Norwegii oraz Knut Åge Floor, dla którego pszczelarstwo to biznes pokoleniowy i który także jest jednym z największych producentów miodu w kraju. Zrobili oni na autorce wrażenie nie tylko swoją wiedzą, ale także pasją i determinacją, połączoną z ogromnym szacunkiem dla wszystkich żywych istot.
W ostatnich latach zwiększona uwaga poświęcona klimatowi, zrównoważonemu rozwojowi, śmiertelności pszczół oraz diecie doprowadziła do ponownego zainteresowania zarówno pszczelarstwem, jak i miodem. Książka Hambro jest odpowiedzią na to zainteresowanie, skarbnicą wiedzy i anegdot a także literackim manifestem w obronie życia pszczół.
Sarah Hambro - norweska dziennikarka, absolwentka uniwersytetu w Oregonie oraz szkoły dziennikarskiej w Kolumbii. Od ponad dwudziestu lat pracuje w redakcji norweskiej gazety biznesowej "Dagens Næringsliv", gdzie pisze między innymi o nauce i zdrowym odżywianiu.
Tłumaczenie: Joanna Barbara Bernat
Premiera: 28 lipca 2021
Wydawnictwo MOVA
/Materiały prasowe/