Na co Rydułtowy przeznaczą 3,5 mln euro dofinansowania?
Projekt „W cieniu Szarloty – jak wydobyć potencjał miasta Rydułtowy” został wyłoniony spośród 212 miast. Miasto otrzymało 3 521 346,00 euro. Co dalej?
W najbliższych dniach przyjdą wytyczne ministerstwa odnośnie do zmian w zaproponowanych przez Rydułtowy projektach. Dlaczego odnośnie do zmian? - Rydułtowy nie dostały 3,5 mln euro w prezencie. Ta kwota to dofinansowanie do dwóch planów, które w zeszłym roku opracowywaliśmy przez 9 miesięcy. Jeden dotyczy rozwoju lokalnego, a drugi rozwoju instytucjonalnego - mówi Krzysztof Jędrośka, sekretarz Urzędu Miasta w Rydułtowach. Magistrat wstrzymuje się z informacją o tym, jakie dokładnie projekty będą realizowane w mieście ze względu na konieczność dostosowania tych planów do wytycznych ministerstwa.
W ramach tych dwóch planów zdefiniowane zostały zagadnienia, które będą realizowane w Rydułtowach do 2030 roku. Jest to podzielone na zadania - każde z nich zostało wycenione. Część z nich została wyodrębniona jako zadania tzw. podstawowe i one miały być finansowane w ramach funduszu Rozwoju lokalnego.
Te zadania już określiliśmy, one są rozpisane. My już wiemy, na co te pieniądze będą przeznaczone. Często słyszymy teraz od mieszkańców propozycje i ich pomysły, na co może zostać przeznaczona ta kwota typu basen w Rydułtowach albo nowa droga, natomiast w zeszłym roku przez 9 miesięcy jako zespół przygotowywaliśmy projekt i dokładnie planowaliśmy, na co będzie przeznaczone to dofinansowanie – mówi sekretarz.
Czas na realizację pomysłów
Wsparcie w programie będzie można wykorzystać na działania poprawiające jakość życia mieszkańców małych i średnich miast między innymi poprzez projekty w zakresie poprawy jakości powietrza (przejście na odnawialne źródła energii czy niskoemisyjny transport publiczny), ograniczanie bezrobocia, migracji zarobkowej do dużych miast, wspieranie przedsiębiorczości oraz wzmacnianie lokalnego rynku pracy.
Specjalnie powołane zespoły, w tym zespół liderów lokalnych – przedstawiciele lokalnej społeczności, pracowały nad tymi pomysłami. - Te projekty były szeroko konsultowane wśród mieszkańców. Trwały one 3 miesiące – dodaje. Koncepcje były omawiane z różnymi grupami – z młodzieżą, przedsiębiorcami, odbywały się śniadania biznesowe, spacery w miejscach, które były związane z planowanymi inwestycjami.
Chcemy rewitalizować ulicę Ofiar Terroru i w ramach przygotowywania projektu odbył się po tej ulicy specjalny spacer z interesariuszami, żeby te osoby mogły brać udział w tym planowaniu i tworzeniu całej koncepcji. Chcieliśmy wiedzieć, jaki mieszkańcy mają pomysł na ulicę Ofiar Terroru w Rydułtowach. Z tego powodu dziś nie ma już możliwości zmian tych koncepcji i wprowadzania nowych pomysłów – dodaje.
Jedni z najlepszych
Projekt „W cieniu Szarloty. Jak wydobyć potencjał miasta Rydułtowy” był jednym z najlepszych z 29 zakwalifikowanych pomysłów. Dlaczego? Jak dowiadujemy się w Urzędzie Miasta, na samym początku zwrócono się do 212 polskich miast z propozycją udziału w programie „Rozwój Lokalny”, który jest finansowany z Funduszy Norweskich i EOG. W pierwszym etapie konkursu wyłoniono 53 miasta, do kolejnego etapu zakwalifikowało się 29, w tym Rydułtowy.
W ramach tego programu wsparcie otrzyma 29 średnich i małych miast z całej Polski. Z województwa śląskiego wsparcie otrzyma 5 miast - Żywiec, Rydułtowy, Cieszyn, Zabrze, Zawiercie. Łącznie na Śląsk na rozwój małych ojczyzn z Programu „Rozwój Lokalny” trafi 17,5 mln euro. - Każde z tych 29 miast otrzyma taką samą kwotę, czyli 3 521 346,00 euro. Czeka nas mnóstwo pracy. Projekt zakłada zrealizowanie ponad 70 zadań nie tylko dla urzędników, ale i mieszkańców – tłumaczy sekretarz UM. Zadania w ramach tego dofinansowania muszą być zrealizowane do 2024 roku. W kolejnym etapie, czyli dotyczącym inwestycji do 2030 roku, Urząd Miasta będzie ubiegał się o kolejne dofinansowania na realizację dalszych części zaplanowanych zadań.
Zobaczymy. Jak centrala w tym grzebie to znaczy że robi się wałka. Czyli wydać tak aby wydać ile trzeba a nie tyle ile być powinno ... i coś zostało do podziału.