Leśnica zostanie zinwentaryzowana. Na razie na terenie jednej dzielnicy
Już niedługo w wodzisławskiej dzielnicy Radlin II zostanie przeprowadzona kompleksowa inwentaryzacja rzeki Leśnica. Dzięki temu mają zostać przygotowane rozwiązania, zmierzające do poprawy bezpieczeństwa i uchronienia mieszkańców przed skutkami ulewnych deszczy.
Występująca ze swojego koryta rzeka Leśnica od lat spędza sen z powiek mieszkańców dzielnicy Radlin II. W efekcie przy większych opadach ich domy i ogrody są co rusz zalewane. Teraz wodzisławski magistrat zdecydował się na konkretne działanie, które w przyszłości ma wyeliminować tego typu problemy.
Umowa podpisana
8 lipca za pośrednictwem mediów społecznościowych prezydent Mieczysław Kieca poinformował, że została podpisana przez miasto umowa na wykonanie koncepcji gospodarowania wodami opadowymi na terenie dzielnicy Radlin II. - Za kilka miesięcy fachowcy i eksperci zinwentaryzują Leśnicę, przejrzą wszystkie przepusty, rury i mostki oraz zaproponują takie rozwiązania, by poprawić bezpieczeństwo i uchronić mieszkańców przed skutkami ulewnych deszczy - mówił włodarz w trakcie krótkiego nagrania. Dalej zapowiedział, że Radlin II jest pierwszą dzielnicą na terenie, w której zostanie uregulowana w tak kompleksowy sposób gospodarka wodna. Mieczysław Kieca podkreślił, że będzie przekonywać radę miasta, by przeprowadzić taką regulację w pozostałych dzielnicach.
Wielowątkowa koncepcja
Co owa koncepcja będzie zawierać? Jak czytamy w zapisach podpisanej przez miasto umowy, to przede wszystkim charakterystyka zlewni Leśnicy obejmująca uwarunkowania morfologiczne, warunki hydrograficzne, hydrologiczne i hydrogeologiczne oraz zagospodarowanie zlewni. Ponadto zostaną zinwentaryzowane koryta cieków, rowów i urządzeń melioracyjnych. W ramach zadania zostanie także wykony model hydrologiczno-hydrauliczny spływu powierzchniowego zarówno dla sieci rzecznej, jak i sieci kanalizacji deszczowej. Koncepcja ma również pokazać możliwości zwiększenia retencji i ochrony obszarów zurbanizowanych przed podtopieniami, a także wskazać lokalizacje i możliwe rozwiązania techniczne zwiększające bezpieczeństwo powodziowe.
Za ile i do kiedy?
Koncepcja, która ma być gotowa do 30 listopada, zostanie wykonana przez biuro projektowe z gminy Studzienice koło Pszczyny. Jej koszt to nieco ponad 97,7 tys. zł.
Ludzie
Prezydent Wodzisławia Śl.
~Urzędnik-dla ciebie trzeba przygotować plan jak trzymać łopatę i wytargać te chaszcze I jeszcze koncepcję za prawie 100 tys z której i tak nic nie zrozumiesz Jesteś tępy leń
Jak widać każdy wieśniak ma głos w Internecie. Dorośli ludzi robią plany i potem je realizują. Robota bez planu to robota głupiego! O cenie się nie wypowiadam bo nie znam zakresu, ale dla Jessici i Brajana pewnie to są kwoty z kosmosu bo dla nich 2000zł na miesiąc to spełnienie marzeń!
Nie potrzeba wydawać pieniędzy na "projekty".
Kompetentnych ludzi w teren i dawaj.
Koncepcja na papierze za 100 koła czyli witamy w UE .
Połowę urzędników z łopatami wysłać. Za co biorą kase?
~Urodzony1978 (188.137. *
No co Ty, trzeba dać zarobić kolegom! Przecież to nie pieniądze kiacy, to pieniądze podatników, można trwonić
100k jakiś projekt co można dupę podetrzeć. Wykorzystać kasę na pracę koparki i po problemie. Wyczyścić i pogłębić + analiza w dwóch słowach. Koszt - zero
Może w końcu pomyślą o normalnej szerokości mostka na ulicy Bolesława Chrobrego przy rondzie świętego Floriana, a nie zawężona droga na jeden pas ruchu.