Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Sukces uczniów raciborskiego "Mechanika". Zajęli drugie miejsce w konkursie organizowanym przez Europejską Agencję Kosmiczną

- Wiemy, że zabrakło naprawdę niewiele, aby wygrać, zaważyły szczegóły - mówią uczniowie raciborskiego "Mechanika", którzy wzięli udział w polskim finale europejskiego konkursu CanSat

Sukces uczniów raciborskiego "Mechanika". Zajęli drugie miejsce w konkursie organizowanym przez Europejską Agencję Kosmiczną
Piotr Hołownia, nauczycielka Patrycja Kozak, Zofia Stachera, Paweł Kubala, Paweł Iwańczyk i Natalia Nienartowicz podczas finału konkursu na Pustyni Błędowskiej. W skład drużyny wchodził jeszcze Sergiusz Świętochowski, którego nie ma na zdjęciu. Przez cały rok opiekunem młodych konstruktorów był nauczyciel Piotr Kalus, który nie mógł pojechać z uczniami na polski finał konkursu (tego dnia zastąpiła go Patrycja Kozak).

Świat techniki należy do nich

11 lipca finaliści konkursu CanSat przyjechali na Pustynię Błędowska, aby przetestować swoje projekty. Pracowali nad nimi cały rok. W tym czasie przeszli przez kolejne etapy prestiżowego konkursu organizowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną. Zadaniem polegało na skonstruowaniu minisatelity (CanSat-a), a następnie wykorzystaniu go do przeprowadzenia badań naukowych.

Konkurencja była duża. W Polsce do rywalizacji przystąpiło 50 drużyn młodych pasjonatów techniki, ale do finału awansowało tylko pięć ekip. - Nasza drużyna z „Mechnika” znalazła się wśród tych szczęśliwców. Mogliśmy przetestować minisatelitę i ujrzeć efekty naszej całorocznej pracy - mówi Natalia Nienartowicz, tegoroczna absolwentka Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Raciborzu.

Ktoś zabrał ich CanSata

Start rakiety, która wyniosła minisatelitę na wysokość około 3 kilometrów.

Jak poradzili sobie uczniowie z Raciborza? - Przetestowaliśmy nasz system odzysku – lotki. Mimo trudności jakie napotkaliśmy z powodu utraty spadochronu zaraz po wypuszczeniu CanSata z rakiety, nasze lotki sprawdziły się w praktyce i o połowę zmniejszyły prędkość opadania urządzenia. W stacji naziemnej śledziliśmy na mapie położenie naszego CanSata i odbieraliśmy dane z czujników.

Niestety, po wylądowaniu nasz CanSat nie odnalazł się mimo dokładnych współrzędnych miejsca lądowania, które odbieraliśmy drogą radiową jeszcze przez jakiś czas. Na wydarzeniu było dużo ludzi i podejrzewamy, że ktoś mógł go zabrać.

Przez to straciliśmy dużą część danych, które zapisywane były w CanSacie. Bazując na danych, które udało nam się odebrać drogą radiową, sporządziliśmy prezentację i 20 lipca wraz z innymi drużynami przedstawiliśmy wyniki testu przed jury - relacjonuje Natalia Nienartowicz.

Udany debiut

Ostatecznie uczniowie z Raciborza zajęli drugie miejsce. Jakie to uczucie? - Byliśmy bardzo podekscytowani ponieważ startowaliśmy w tym konkursie po raz pierwszy, a już stanęliśmy na podium. Cieszymy się że doceniono naszą pracę - mówi nasza rozmówczyni.

Tor lotu rakiety i CanSata, który stworzyli uczniowie raciborskiego "Mechanika" na podstawie danych z modułu GPS oraz wysokości obliczonej ze wzoru barometrycznego.


Zobacz również:

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].