Potężny wybuch w zakładach chemicznych w Leverkusen. - To było niesamowite - pisze raciborzanka od lat mieszkająca w Niemczech
Chmura zanieczyszczeń spowiła miasto i zaczęła przemieszczać się w kierunku Polski.
Eksplozja w strefie przemysłowej
Do eksplozji na terenie Chemparku w Leverkusen doszło 27 lipca około 9.40. Zginęły co najmniej dwie osoby, kilkadziesiąt osób jest rannych. Póki co, nie ustalono przyczyny zdarzenia.
Następstwem wybuchu był pożar w położonym na terenie strefy przemysłowej składowisku odpadów. Mieszkańcy Leverkusen polecono znaleźć schronienie i pozamykać okna. Informuje o tym m.in. RMF FM.
Racibórz i Leverkusen to miasta partnerskie. Mieszka tam liczna społeczność raciborzan, którzy wyjechali z Polski w latach 70, 80 i 90-tych.
"To było niesamowite"
- Rzeczywiście, to było niesamowite. Byłam w tym czasie w domu. Mogłam obserwować tę chmurę dymu, bo pojawiła się naprzeciw mojego domu, ale w bezpiecznej odległości. W pierwszej chwili myślałam, że to awaria u Bayera - pisze do Nowin raciborzanka, która od ponad 30 lat mieszka w Leverkusen.
Brak zagrożenia, sytuacja może ulec zmianie
Do Krajowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Warszawie wpłynęły liczne zapytania, czy eksplozja w Leverkusen może mieć wpływ na jakość powietrza w Polsce. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska informują o braku zagrożenia dla mieszkańców naszego kraju.
Oto informacja z ministerstwa:
W związku z wybuchem w dniu 27. 07. 2021 r. o godz. 10. na terenie Chempark w Leverkusen (Niemcy) i prognozowanym przez IMGW-PIB dotarciem smugi zanieczyszczeń do granic Polski w dniu 28 lipca w godzinach porannych (7.00-9.00.) uprzejmie informuję, iż na stacjach pomiarów jakości powietrza prowadzonych w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska nie odnotowano podwyższonych stężeń pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5 w godzinach porannych (7.00.-9.00.) w dniu 28.07.2021 r. Wyjątkiem jest stacja pomiarowa w Gdańsku, na ul. Powstańców Warszawskich, gdzie o godz. 8.00 odnotowano stężenie pyłu zawieszonego PM10 wynoszące 145 µg/m3, jednakże wysokie stężenia pyłu PM10 na tej stacji, nie są związane z wybuchem i występowały również w dniach poprzedzających wybuch w Niemczech. Sytuacja może ulec zmianie, w zależności od przesuwającej się smugi zanieczyszczeń i występujących warunków meteorologicznych. Bieżące dane pomiarowe jakości powietrza dostępne są na portalu „Jakość powietrza” http://powietrze.gios.gov.pl/
Tak naprawde, to ta chmura przebija sie w kierunku Uralu, ale niech sprobuje ominac nasz piekny kraj.