Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Elżbieta Biskup: o tych wokalistach usłyszy wkrótce cała Polska

Lipcowy koncert „pod murkiem”, jaki dała młodzież z zespołu Miraż Elżbiety Biskup, był okazją by poznać „utalentowanych, wrażliwych i muzykalnych” podopiecznych tej wychowawczyni gwiazd polskiej sceny.

Elżbieta Biskup: o tych wokalistach usłyszy wkrótce cała Polska
Według Elżbiety Biskup zespół Miraż zyskuje na wymianie gustów muzycznych między pokoleniami.

Śpiew w zabytkowej scenerii nie jest nowością dla znanego zespołu wokalnego ziemi raciborskiej. – Te koncerty „pod murkiem na zamku”, bo taką zwyczajową nazwą są określane, mają już dziesięcioletnią historię. Zrodziły się z inspiracji Grażyny Wójcik, a ja z przyjemnością podchwyciłam propozycję – mówi nam Elżbieta Biskup, była dyrektor MDK, dziś instruktor w placówce i właścicielka prywatnego studia Ars. Jej zdaniem ważny jest przekaz takich występów. – Koncert musi być ciekawy, mieć swoją puentę. Tak się złożyło, że mogę zaprezentować w Raciborzu finalistów ważnego festiwalu wokalnego „Mikrofon Siemiona”, gdzie konkurencja była mocna – zauważa Biskup.

Na zawsze z Mirażem

Grupę swych podopiecznych określa jako ludzi o niesamowitej wrażliwości i muzykalności. – Jestem przeświadczona o ich talencie. To moja młodzież. Będziemy świadkami, jak w ciągu kilku lat pojawią się na większych scenach niż lokalna – przekonuje animatorka kultury.

Biskup 27 lat prowadzi Zespół Wokalny Miraż. – Czasami się zastanawiam ileż można to ciągnąć – uśmiecha się. Utrzymuje regularny kontakt ze swymi podopiecznymi, którym „Miraż” otworzył drzwi do kariery w branży muzycznej. Największą zrobiła Ania Wyszkoni. Sławę zdobyły także Marzena Korzonek, Hania Hołek czy Roksana Lewak. – Niedawno były urodziny Ani Wyszkoni. Zdzwoniłyśmy się na serdeczną rozmowę – przyznaje E. Biskup.

Sięgnąć do korzeni

Przez wszystkie lata działalności Mirażu jest niezmiennie popularyzatorką polskiej muzyki. Zwłaszcza lubi tę, przy której dojrzewała. Była przy premierowych wykonaniach wielkich przebojów lat 70. i 80. ubiegłego wieku. – Słuchałam tych pierwszych wykonań utworów Wodeckiego czy Niemena. I te piosenki brzmią fantastycznie także dziś. Bo z klasyką muzyki rozrywkowej jest jak z muzyka klasyczną. Wyobrażamy sobie świat bez Mozarta, Beethovena czy Bacha? Gdyby tego, nie było, gdyby nie było tej przeszłości to nie byłoby tego czego dziś słuchamy. W najnowszej stylistyce sięga się nierzadko do korzeni, bo te pierwotne wzorce budują przyszłość – uważa Elżbieta Biskup.

Wymiana między pokoleniami

Chętnie sięga po klasykę, ale zakochuje się wspólnie z młodzieżą w muzyce, którą ta jej podsuwa. – Ślą mi linka z nowością i pytają o zdanie: pani Elu a słyszała pani to? Wymieniamy się takimi doświadczeniami, swymi muzycznymi fascynacjami i tak budujemy nasz repertuar. To jest taka wzajemna wymiana między pokoleniami w słuchaniu muzyki – podkreśla E. Biskup.

Zdaniem wieloletniej odkrywczyni muzycznych talentów, żeby dobrze śpiewać, interpretować, trzeba dobrze poznać muzykę. – To robi moja młodzież, czego efekty widać na koncertach, występach publicznych i konkursach – zauważa Biskup. Na Zamek przyprowadziła tylko skromną reprezentację Mirażu. Tworzyli ją: Michał Stuchły i Błażej Klimaszka – wyróżnieni na festiwalu „Siemiona” w Siemianowicach Śląskich. Zebrali tam wiele pochlebnych opinii, a ranga imprezy była ogólnopolska. – Skład uzupełniają Ania Kretek, która znakomicie interpretuje piosenkę aktorską i Kamila Til, która śpiewa u nas od września.

6 sierpnia Elżbieta Biskup znów będzie na zamku z kolejnym koncertem swych podopiecznych. – Może skład będzie większy. W wakacje młodzież się porozjeżdżała. Chciałabym pokazać też moich młodszych wokalistów z Wirażu, zespołu, który w sposób naturalny zasila Miraż.

(ma.w)


Michał Stuchły: Dziadek rozpalił we mnie ogień zamiłowania w muzyce

Michał Stuchły jest wokalistą uniwersalnym. Obok klasycznych utworów polskiej sceny śpiewa też po angielsku i nie stroni od rockowych przebojów

– Niedawno zyskał pan wyróżnienie jako finalista cenionego „Mikrofonu Siemiona” i po raz pierwszy po tym sukcesie mógł się zaprezentować publiczności. Jak to się stało, że na poważnie zajął się pan śpiewaniem?

– „Mikrofon Siemiona” był dla mnie wielkim wydarzeniem. Na festiwalu byłem z kolegami z zespołu. Tu na zamku występujemy w kameralnym gronie, ale z udziałem finalistów „Siemiona”. Przyznam, że nie jest to taka częsta okazja, bo koncertowe występy tak młodych, lokalnych wykonawców to jednak wciąż rzadkość w naszej okolicy. Muzyka towarzyszy mi od dziecka. Takim „zapalnikiem” do eksplozji mojego talentu był mój dziadek. Uczył mnie różnych przyśpiewek, a ja zacząłem to podchwytywać już w wieku 5 – 6 lat. On uczył mnie gry na małych organach i to dziadek rozpalił we mnie ogień zamiłowania w muzyce. Później sam uczyłem się grać na instrumentach klawiszowych – keyboardzie i pianinie, w szkole Yamaha. Tam ćwiczyłem też wokal. Następnie trafiłem pod opiekę pani Eli Biskup i mój rozwój nabrał konkretnego kierunku. Nastąpił zwrot ku wokalistyce. Śpiew zespołowy i indywidualny jest tym, co teraz mnie spełnia.

– Jakie piosenki szczególnie lubi pan śpiewać? Woli pan polskie czy angielskie?

– Rodzime utwory bardzo dobrze określają moją duszę. Chcę żeby śpiew był rzetelnym przekazem – z duszy, z serca – do publiczności. W języku polskim najlepiej wykonuje mi się poezję śpiewaną, polską klasykę. Czasem „wkradnie się” jakiś rock. Stąd w moim repertuarze są piosenki Dżemu czy Perfectu. Zdarza się, że ktoś mi powie po występie, że to świetnie zaśpiewałem, choć nie mam barwy głosu typowo rockowej. To taka moja uniwersalność. Co do języka angielskiego, to wydaje mi się, że całkiem udanie w nim śpiewam. Pani Ela mówi, że mam udaną dykcję w angielskim. Przyznam jednak, że wolę wyrażać emocje po polsku.

– Śpiewa pan w Mirażu, zespole, który stał się niemal legendarny, będąc kuźnią takich talentów jak Ania Wyszkoni czy Marzena Korzonek. Jak pan czuje się w tym gronie? Co ze śpiewaniem w najbliższej przyszłości?

– Myślę, że przygoda z Mirażem potrwa jeszcze długo. Nie wiem czy będzie to w MDK, ale jak trzeba to będę pani Eli towarzyszył w studiu Ars. Sam muszę jeszcze skończyć studia. Został mi jeszcze rok w Cieszynie – kierunek edukacja artystyczna w zakresie sztuk muzycznych. Być może później pomyślę o takim zajęciu w jakim spełnia się właśnie pani Biskup czyli nauka śpiewu, gry czy interpretacji tekstu.

Rozmawiał Mariusz Weidner


Zaśpiewali „pod murkiem na Zamku”

 

Błażej Klimaszka: Wyróżnienie w "Mikrofonie Siemiona" dało mi cenne doświadczenie. Śpiewałem z osobami prezentującymi naprawdę wysoki poziom. Myślałem, że jury potraktuje mnie krytycznie, a werdykt pozytywnie mnie zaskoczył. W piosenkach ze znanych, filmowych bajek czuję się bardzo dobrze. To jest właśnie mój klimat. Podobnie jak ballady, także rockowe. Takie bardziej spokojne utwory.

Kamila Til: Z panią Elą znam się dłużej niż śpiewam w Mirażu. Moja poprzednia nauczyciel śpiewu odeszła, a ja chciałam tę naukę kontynuować. Cieszę się, że mogę należeć do Mirażu. Panuje tu świetna atmosfera. Dogaduję się z resztą zespołu i jest naprawdę super.

Anna Kretek: Piosenka aktorka jest tym gatunkiem, w którym dobrze się czuję. Tutaj można pokazać za każdym razem inną twarz. Swobodnie śpiewam też repertuar bajkowych przebojów. Aktualnie studiuję kosmetologię, a śpiewanie jest tylko hobby, ale nie zamierzam tego zbyt szybko zostawić.


Zobacz również:

Ludzie

Elżbieta Biskup

Nauczyciel Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu, Radna Powiatowa

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].