Złoty Wawrzyn dla Sławomira Kulpy, dyrektora wodzisławskiego Muzeum [ZDJĘCIA]
We wtorek, 10 sierpnia podczas mszy świętej w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wodzisławiu Śląskim wręczono prestiżową nagrodę Złotego Wawrzyna. W tym roku otrzymał ją dyrektor wodzisławskiego Muzeum, Sławomir Kulpa. Na uroczystości wręczenia nagrody zabrakło prezydenta miasta, Mieczysława Kiecy.
Święto patrona miasta
10 sierpnia przypada dzień świętego Wawrzyńca - diakona, męczennika i patrona Wodzisławia Śląskiego. Uroczystym obchodom święta w mieście towarzyszy wręczenie prestiżowej wodzisławskiej nagrody - Złotego Wawrzyna, który jest wyróżnieniem dla tych, którzy znacząco przyczynili się do rozwoju Wodzisławia Śląskiego. Nagroda została ustanowiona w 2011 roku.
Sylwetka tegorocznego laureata
Tegorocznym laureatem został Sławomir Kulpa, dyrektor wodzisławskiego Muzeum, który funkcję tę piastuje od 2008 roku. Urodził się w 1969 roku w Aleksandrowie Kujawskim, obecnie mieszka w Pszczynie. Ukończył Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu - kierunek archeologia. Większość swojego życia poświęcił archeologii i historii Wodzisławia Śląskiego. Autor, współautor i redaktor wielu publikacji, m.in. "Zamek wodzisławski i jego właściciele", "Wodzisław Śląski a dziedzictwo europejskie", "Kierunek Loslau", "Wodzisław Śląski - Obrazy z przeszłości".
Dlaczego dyrektor Muzeum?
Jak czytamy w uzasadnieniu wniosku o przyznanie Złotego Wawrzyna "dzięki społecznemu zaangażowaniu [Sławomira Kulpy przyp. red.] w badanie przeszłości Wodzisławia Śląskiego mieszkańcy mogą odkrywać ciekawą historię miasta".
- Jestem bardzo wzruszony. Chciałbym bardzo podziękować, bo gdyby nie wy, nie byłoby inspiracji i nie udałoby się. Chciałbym podziękować władzom miasta, wielu osobom, z którymi na co dzień współpracuję. Moja praca tak naprawdę nie kończy się o godz. 15.00. Ona trwa nieustannie. Jest trochę inna, niż można sobie to wyobrazić, bo obejmuje ona archiwum i wykopaliska. Nieustannie poznajemy naszą ziemię - powiedział na uroczystości Sławomir Kulpa. - Wielkie ukłony także dla księdza proboszcza, który dla mnie jest niezwykle cenną osobą, która motywuje, inspiruje do działania, dzięki której poznajemy wątki związane z naszym kościołem parafialnym. Badanie naszego miasta jest dla mnie wyzwaniem, ale lubię to robić. Gdy ktoś mnie pyta, czy byłem już na urlopie, żartuję, że ja tak naprawdę cały czas jestem na urlopie. Chciałbym też podziękować mojej żonie, która to wszystko dzielnie znosi - dodał żartobliwie.
Święto patrona miasta... bez prezydenta
Na uroczystości wręczenia statuetki Złotego Wawrzyna zabrakło prezydenta miasta, Mieczysława Kiecy. Oficjalnie zatrzymały go obowiązki służbowe. W jego imieniu gratulacje zwycięzcy przekazał jego zastępca, Wojciech Krzyżek.
Poprzedni laureaci Złotego Wawrzyna
W gronie wyróżnionych w ubiegłych latach znaleźli się: ekonomista prof. Eugeniusz Gatnar, sędzia Sądu Najwyższego w stanie spoczynku dr Józef Musioł (2012 r.), artyści z Zespołu Pieśni i Tańca „Vladislavia” (2014 r.), piłkarz i niegdysiejszy kapitan reprezentacji Polski Stanisław Oślizło (2015 r.), od blisko trzech dekad związana z okulistyką śląską prof. dr hab. n. med. Ewa Mrukwa-Kominek (2016 r.), prezes zarządu fundacji „Wspólnota Dobrej Woli” Wiesława Kiermaszek-Lamla (2017 r.), artyści z Wodzisławskiego Chóru Mieszanego "Jadwiga" i doktor habilitowany sztuk muzycznych w dyscyplinie dyrygentura - Izabella Zielecka Panek (2018 r.) oraz wieloletni Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej Kazimierz Cichy (2019 r.) W 2020 r. decyzją Kapituły nagroda nie została przyznana.
Po mszy świętej zgromadzeni parafianie i zaproszeni goście udali się w uroczystej procesji pod pomnik św. Wawrzyńca.