Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jak podłączyć płytę indukcyjną?

Kuchenka indukcja jest specjalistycznym urządzeniem, działającym na skutek szybkozmiennego pola magnetycznego, zachodzącego w dnie naczynia. Specyfiką indukcji są cewki, które wytwarzają pole zmieniające się z częstotliwością wynoszącą 24 kHz. Indukcja cieszy się coraz większą popularnością – głównie dlatego, że goszcząc w naszych kuchniach redukuje czas gotowania o 30% i gwarantuje większą oszczędność energii. Tylko w jaki sposób zamontować ją w swoim kuchennym blacie?

Jak podłączyć płytę indukcyjną?

Przed podłączeniem

Kuchenka indukcyjna może zostać podłączona w dwojaki sposób. Pierwszy sposób obejmuje zasilanie trójfazowe (400 V), a drugi - jednofazowe (230 V) – obecne w zwykłych gniazdkach elektrycznych, najczęściej spotykanych w naszych domostwach.

Podstawą poprawnego podłączenia są oczywiście przewody, którymi doprowadzone będzie zasilanie. W przypadku instalacji jednofazowej stosowane są przewody 3x4mm, a trójfazowej – 5x2.5mm. Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku okablowanie można chować do tzw. korytek (https://dlaelektrykow.pl/199-kanaly-i-korytka-kablowe).

Proces montowania i podłączania warto zaplanować w jak najwcześniejszej fazie aranżacyjnej – im wcześniej to zrobimy, tym zmniejszymy ryzyko kucia ścian czy przerabiania instalacji.

Podłączanie płyty indukcyjnej - metoda I

Metoda ta jest zdecydowanie najprostsza i najczęściej spotykana – zwłaszcza, że coraz więcej urządzeń ma wmontowywaną wtyczkę, którą podłącza się do gniazdka w podobny sposób jak inne, popularne urządzenia elektryczne.

Gdy z płyty wystają przewody i trzy kable – należy je połączyć w odpowiedniej konfiguracji z tzw. przewodami instalacji. O sposobie podłączania przeczytasz w instrukcji dołączonej do urządzenia. Najczęściej metoda podłączania oparta jest na dopasowaniu kolorystycznym, ale nie należy traktować jej jako niezawodną – zwłaszcza, jeśli istnieje ryzyko błędnie poprowadzonej instalacji domowej.

Niezwykle istotne jest, aby płyta indukcyjna była podłączona do oddzielnego obwodu elektrycznego – koniecznie z osobnym zabezpieczeniem. Krok ten pozwoli Ci zapobiegać zbytnim obciążeniom, ochraniając w ten sposób całą instalację elektryczną w mieszkaniu.

Jeśli nie jesteś pewien czy rozumiesz opisany sposób, a instrukcja od producenta jest niejasna – nie wykonuj montażu „w ciemno”. W takiej sytuacji dużo bezpieczniej będzie, jeśli montażem zajmie się uprawniony i doświadczony elektryk.

Podłączanie płyty indukcyjnej – metoda II

Metoda druga odnosi się do instalacji trójfazowej, która jest dużo rzadziej stosowana i która nie nadaje się do każdej płyty indukcyjnej. Zanim więc zaczniesz podłączać nowe urządzenie - upewnij się, czy wybrany model można podłączyć zgodnie z poniższą instrukcją.

Instalacja trójfazowa wymaga zastosowania: przewodów fazowych, przewodu neutralnego (przyjmujący kolor niebieski) oraz uziemienia w kolorze żółtym. Tutaj również pomocna będzie instrukcja załączona przez producenta – pamiętaj, że każdy model posiada własny schemat, którego należy bezzwłocznie przestrzegać. Zanim jednak zaczniesz podłączanie - upewnij się, że przewody mają właściwy przekrój – jeśli nie umiesz tego zrobić, skorzystaj z usług sprawdzonych specjalistów.

Skorzystanie z pomocy specjalisty upoważnia cię także do otrzymania protokołu podłączenia. Dokument ten respektowany jest przed producentów i serwisantów, potwierdzających obowiązywanie gwarancji. Brak pieczątki i pokwitowania ze strony elektryka (posiadającego świadectwo kwalifikacyjne E1, które obowiązuje instalację sieci do 1000V) jest sporym utrudnieniem w przypadku awarii i konieczności naprawy sprzętu.

Materiał zewnętrzny