Przytulali się do alpak w ramach bibliotecznej akcji
W ostatnich dniach wakacyjnych zajęć dla osób z niepełnosprawnościami biblioteka zorganizowała wycieczkę do gospodarstwa Woźniakówka specjalizującego się w aplakoterapii. Odbyły się też warsztaty teatralne, a na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe zdjęcia i dyplomy.
Zooterapia to oddziaływanie zwierząt na ludzi, a niektóre zwierzęta posiadają „wbudowane” umiejętności dobroczynnego wpływania na ludzi. Wystarczy, że patrzymy na alpaki, obserwujemy ich ciekawskie zachowanie, wspólne zabawy czy śmieszne miny i już się uśmiechamy. Nasz mózg zaczyna wydzielać endorfiny, czyli hormony szczęścia. To wstępny etap alpakoterapii. Najbardziej przyjemny jest jednak bezpośredni kontakt z alpakami. Gdy w dotyku czuć ich mięciutką wełnę i wydzielane ciepło, powoduje to uczucie radości i chęć przytulenia się do nich. Inną formą terapii są spacery a alpakami, podczas których osoba prowadząca tak egzotyczne zwierzę nabiera większej pewności siebie, a dziecko nadpobudliwe skupia się na jednej czynności, odczuwa empatię i odpowiedzialność.
Uczestnicy Lata z biblioteką dla osób z niepełnosprawnościami mieli możliwość osobistego doświadczenia tych wrażeń podczas wyjazdowych zajęć w gospodarstwie Woźniakówka w Czechowicach-Dziedzicach. Pomimo niepewnej pogody, na miejscu udało się przeprowadzić wszystkie elementy alpakoterpii, których efekt był od razu widoczny w spokojnym zachowaniu i zadowoleniu uczestników.
W kolejnym, ostatnim już dniu wakacyjnych zajęć, w bibliotece zorganizowano warsztaty teatralne podczas których uczestnicy odgrywali różne role na specjalnie zaaranżowanej scenie. Warsztaty połączone były z zajęciami animacyjnymi i plastycznymi. Na zakończenie Lata z biblioteką dla osób z niepełnosprawnościami wszystkim uczestnikom podziękowała i wręczyła pamiątkowe dyplomy Dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu Pani Małgorzata Szczygielska, po czym zebrani wykonali sobie ostatnie w te wakacje wspólne pamiątkowe zdjęcie.
Zajęcia Lata z biblioteką dla osób z niepełnosprawnościami odbywały się w okresie od 19 lipca do 9 sierpnia w ramach projektu Biblioteka Bez Barier współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. W trakcie zajęć uczestnicy odbyli cykl zajęć warsztatowych i terapeutycznych w tym: Dogoterapia, hipoterapia, zooterapia, ćwiczenia ruchowe na kortach tenisowych, wycieczki, zajęcia integracyjne, warsztaty sensoryczne, plastyczne, cyrkowe i teatralne. Wszystkie zajęcia prowadzili wykwalifikowani instruktorzy, terapeuci zajęciowi i animatorzy, a nad uczestnikami czuwali doświadczeni opiekunowie. Dobór środków terapeutycznych był dostosowany do potrzeb i możliwości percepcyjnych konkretnych osób biorących udział w projekcie.
źródło: MiPBP w Raciborzu