Jeden kierowca stracił prawo jazdy, czyli wyniki akcji "Prędkość" w powiecie raciborskim
Akcję przeprowadzono w piątek 13 sierpnia. Policjanci ujawnili 38 wykroczeń w ruchu drogowym. 35 polegało na przekroczeniu dozwolonej prędkości.
Ponad 100 km/h na godzinę w obszarze zabudowanym
Raciborscy policjanci w rozmowie z Nowinami nie precyzują, ile z ujawnionych wykroczeń zakończono mandatem, a ile pouczeniem. Wiadomo jednak, że w jednym przypadku karą za przekroczenie dozwolonej prędkości było zatrzymanie prawa jazdy na trzy miesiące.
- Osoba, która popełniła wykroczenie, przekroczyła prędkość o 50 km/h w terenie zabudowanym - informuje nadkom. Mirosław Szymański, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu.
Oprócz mierzenia prędkości pojazdów, policjanci sprawdzali też trzeźwość kierowców, a także kwestie respektowania obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa oraz stosowanie się do zasad bezpiecznego przewozu dzieci.
Wypadki i ich przyczyny
W 2020 roku pomimo ograniczonego ruchu na drogach z winy kierujących pojazdami powstało 27 556 wypadków, w wyniku których śmierć poniosło 2 177 osób, a 33 261 zostało rannych (dane dla całej Polski).
W 2020 roku w powiecie raciborskim odnotowano 33 wypadki drogowe. Zginęły 3 osoby, a 36 osób zostało rannych. W 30 przypadkach do wypadków doszło z winy kierującego. Przyczyną 3 wypadków była wina pieszego.
Główne przyczyny wypadków, do których doszło z winy kierującego, to:
- nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu,
- niedostosowanie prędkości do warunków drogowych,
- niezachowanie bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami.
Mimo zakazu piesi dalej włażą na przejścia na czerwonym i/lub z nosem w komórkach (nie patrząc co się wokół nich dzieje - niedawny przykład we Wrocławiu...). Malowanie znaków na chodnikach nic nie daje - są skupieni tylko na ekranie komórki. Jedyna skuteczna zapora - mur z kolcami pod napięciem. Pieszy czy rowerzysta wchodzący/wjeżdżający na czerwonym stwarza takie samo zagrożenie. Policjo - pochwal się ilu pieszych czy rowerzystów zostało ukaranych po wprowadzeniu przepisu o zakazie używania telefonów na przejściach czy za przejście/przejazd na czerwonym. Za to chcą wprowadzić podwyższenie kar TYLKO dla kierowców samochodów. ŻADNYCH podwyżek mandatów dla pieszych/rowerzystów. Łatwiej doić kierowców (którzy i tak są dojeni przy każdej okazji - drogie OC, drogie paliwo, drogie opłaty drogowe/autostrady, drogie parkingi) niż ścigać pieszych...