Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

5 pytań i odpowiedzi na temat budowy kotłowni

Prawidłowo wybudowana kotłownia jest pomieszczeniem przede wszystkim funkcjonalnym, które spełnia swoją funkcję w sezonach grzewczych. Ponieważ trwają one nierzadko dłużej niż połowa roku, warto w czasie budowy kotłowni zadbać o jej prawidłowe usytuowanie i takie wykonanie, które nie będzie skutkować koniecznością remontu, a co za tym idzie, przestojem w pracy kotła.

5 pytań i odpowiedzi na temat budowy kotłowni

1. Gdzie usytuować kotłownię?

Najlepszym miejscem do urządzenia kotłowni jest jedno z pomieszczeń budynku w przyziemiu lub w piwnicy. Gdyby zdecydować się na poddasze, problematyczne będzie skuteczne odprowadzenie spalin ponad dach. Nisko umiejscowiona kotłownia będzie też bardziej odpowiednia do przenoszenia do niej paliwa do kotła – pamiętajmy o zachowaniu niezbędnej odległości między nim a zapasem paliwa.

2. Czym grozi brak izolacji cieplnej rur?

Powyżej wymienione miejsca usytuowania kotłowni – dodajmy do nich garaż – nie są w sezonie zimowym ogrzewane poza pracującym kotłem, a wychodzące z urządzenia rury przechodzić mogą przez wyziębione pomieszczenia. Jeśli nie zadbamy o ich zaizolowanie termiczne, nie tylko utracimy właściwą, wymaganą temperaturę, ale doprowadzimy do wykraplania się wilgoci. Aby temu zapobiec, należy użyć do ochrony rur materiałów izolacyjnych, na przykład wełny mineralnej. Tego typu zabezpieczenie wytłumi też dźwięki pracującej instalacji.

3. Nie tylko odprowadzenie spalin

Pracujące urządzenie grzewcze – w zależności od jego typu – wymaga nie tylko odprowadzenia spalin ponad dach, ale również doprowadzenia (bezpośrednio z zewnątrz budynku przez otwór usytuowany pod sufitem) takiej ilości powietrza, która zapewni prawidłowe spalanie paliwa, a także wylotu zużytego powietrza z pomieszczenia do osobnego kanału wentylacyjnego. Tym sposobem zapewnimy kotłowni wentylację, która skutkować będzie odpowiednią pracą urządzenia grzewczego.

4. Kotłownia: drewniana czy murowana?

Nawet w budynku wykonanym z drewna kotłownia jest miejscem szczególnym, w którym zastosować należy odmienne materiały budowlane. Murowane ściany z cegły pełnej powinny mieć grubość min. 12 cm. Do tego celu można również użyć pustaków ceramicznych i gazobetonowych. Odpowiednio wzmocniony będzie też sufit kotłowni w budynku drewnianym: jeśli nie zdecydujemy się na żelbetowy, powinien być obudowany podwójną warstwą ognioodpornych płyt gipsowych.

5. Jak dużą kotłownię zbudować?

W zależności od urządzenia grzewczego, jakiego zdecydujemy się użyć w charakterze serca instalacji cieplnej, przygotowujemy odpowiednie wielkościowo pomieszczenie. Jeśli gromadzić w nim będziemy całoroczny zapas paliwa (ze wspomnianym wyżej zachowaniem bezpiecznej jego odległości od kotła), należy zawczasu uwzględnić większą powierzchnię nowo budowanej kotłowni. Podobnie będzie, jeśli nasz wybór padnie na kocioł z podajnikiem paliwa i zasobnikiem na ciepłą wodę.

Źródło: www.castorama.pl

 

Materiał zewnętrzny