W Rydułtowach stanie Wioska Powstańcza. Co będzie się tam działo?
W tym roku obchodzimy 100 rocznicę III Powstania Śląskiego. Z tej okazji przy Bibliotece Publicznej w Rydułtowach stanie Wioska Powstańcza, gdzie będzie można wczuć się w klimat dawnych lat i zobaczyć inscenizację walk, zjeść kołocz i poklachać z gospodyniami czy zrobić sobie pamiątkowe retro zdjęcie.
Lokalna Komisja Grantowa w Ośrodku Działaj Lokalnie w Rybniku (CRIS) zatwierdziła listę zwycięzców 16. edycji „Działaj Lokalnie”. Wśród nich znalazł się Festiwal Stowarzyszeń zgłoszony przez Moje Miasto w Rydułtowach. Już w najbliższy piątek (27.08) organizatorzy zapraszają do odwiedzenia Wioski Powstańczej, która powstanie dzięki dofinansowaniu pozyskanego z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Inicjatywę wspiera również Urząd Miasta w Rydułtowach.
Głównym punktem programu będzie inscenizacja
W tym roku obchodzimy 100 rocznicę III Powstania Śląskiego. - Z okazji tego jubileuszu chcemy zaproponować mieszkańcom Rydułtów i nie tylko, możliwość odwiedzenia zainscenizowanej Wioski Powstańczej - mówi prezes Stowarzyszenia Moje Miasto z Rydułtów Marek Wystyrk. Wydarzenie ma być wyjątkowe, zapaść w pamięć i przede wszystkim zintegrować lokalną społeczność.
Zależy nam na tym, aby odwiedzający mogli poczuć atmosferę tamtych czasów, wczuli się w nią - dodaje.
Wioska Powstańcza będzie ulokowana przy Bibliotece Publicznej w Rydułtowach. - Mamy wyznaczony pewien teren przy bibliotece i tam staną namioty a’la wojskowe. Będzie z nami tez Grupa Rekonstrukcyjno-Historyczna „Powstaniec Śląski”, która odtworzy walki powstańców. To będzie ostatni i najważniejszy punkt programu - mówi Wystyrk.
Chcą zachować pamięć o dawnym Śląsku
W ramach Wioski Powstańczej na uczestników będzie czekało również Retro Atelier.
Każdy odwiedzający będzie mógł zrobić sobie zdjęcie w stylu lat 20. po to, żeby mieć pamiątkę - mówi prezes Stowarzyszenia Moje Miasto.
Kolejną atrakcją będą warsztaty pt. „Czarny Śląsk”, które będą przeznaczone głównie dla dzieci i młodzieży. Ich celem będzie pokazanie tradycyjnego śląskiego domu, w którym głowa rodziny, czyli ojciec, był górnikiem, matka zajmowała się domem. -Pokażemy typowy model śląskiej rodziny z tamtych lat. To też dobra okazja, aby zapoznać się z tradycjami i historią naszego regionu - tłumaczy.
Co jeszcze w programie?
Organizatorzy już dziś zapraszają pod Bibliotekę Publiczną w Rydułtowach, gdzie 27 sierpnia od godziny 16:00 czekać będą różne atrakcje. Odwiedzający będą mogli odwiedzić stoiska Teatru Safo, grupy „PIKOTKI”, Klub Seniora „Sami Swoi” czy ZHP Hufiec „Błękitne Niebo”.
Chętne osoby otrzymają mapkę, by samodzielnie wyruszyć w trasę rowerową - w trakcie konieczne będzie skanowanie kodów QR, aby otrzymywać kolejne informacje na temat powstania i odwiedzanych miejsc.
„Na śląskim podwórku” to z kolei warsztaty i animacje cioci Kloci, dzięki którym będzie można się wczuć w dawne klimaty Śląska. Później prezentowane będzie jeszcze umundurowanie, uzbrojenie i wyposażenie z czasów powstań śląskich. Pojawią się również medyczne klimaty, czyli powstańczy szpital polowy, gdzie będzie można zobaczyć, w jakich warunkach była udzielana powstańcom niezbędna pomoc.
O godz. 19:00 punkt kulminacyjny całej imprezy - Grupa Rekonstrukcyjno- Historyczna „Powstanieć Śląski” odegra scenę pt. „Rozbicie posterunku Freikorpsu”.