Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Straż pożarna często jeździ do ośrodka odwykowego w Gorzycach. Mieszkańcy twierdzą, że to fałszywe alarmy

Mieszkańcy skarżą się na fałszywe alarmy pożarowe w ośrodku odwykowym w Gorzycach. - Czy PSP nadal będzie tolerować taki wadliwy system i nie ukarze ośrodka za zaniedbania i fałszywe alarmy? - pytają. 

Straż pożarna często jeździ do ośrodka odwykowego w Gorzycach. Mieszkańcy twierdzą, że to fałszywe alarmy
Każdy z trzech budynków ośrodka odwykowego w Gorzycach ma swój system zabezpieczeń przeciwpożarowych. Fot. WOLOiZOL

Mieszkańcy okolic ośrodka odwykowego w Gorzycach narzekają na to, że notorycznie kierowane są tam jednostki Państwowej Straży Pożarnej i zastępów ochotniczych, a zagrożenia nie ma i alarmy te są fałszywe.

Te alarmy są notoryczne, raz za razem mieszkańcy Gorzyc są alarmowani syrenami wozów strażackich - twierdzą.

Dodatkowo, zwracają uwagę na fakt, że takie wyjazdy bez wyraźnego uzasadnienia narażają na niebezpieczeństwo strażaków, którzy szybko jadą na miejsce zdarzenia, jak i pozostałych użytkowników dróg. 

Ile było fałszywych alarmów? 

W 2021 roku na terenie Wojewódzkiego Ośrodka Lecznictwa Odwykowego i Zakładu Opiekuńczego w Gorzycach strażacy pojawiali się 14 krotnie.

12 razy były to zgłoszenia, które ostatecznie zakwalifikowano jako alarmy fałszywe  z instalacji wykrywania. Jedna interwencja dotyczyła wzbudzenia czujki dymowej w wyniku stopienia się elementu z tworzywa sztucznego znajdującego się w pobliżu urządzenia grzewczego. Kolejna dotyczyła usunięcia gniazda szerszeni - mówi rzecznik Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śląskim, bryg. Jacek Filas. 

Każdy budynek w ośrodku odwykowym w Gorzycach ma swój system zabezpieczeń przeciwpożarowych. - Są trzy centrale. Ośrodek obsługuje firma, która gdy dostaje sygnał z czujki, alarmuje straż pożarną - tłumaczy Sławomir Sito, dyrektor WOLOiZOL. Dodaje, że bez względu na to, co powoduje zagrożenie, czujka przekazuje sygnał i PSP jest wzywana. - Straż zwykle dostaje ten sygnał szybciej niż nasi pracownicy zdążą rozeznać sytuację i ewentualnie to wezwanie odwołać - mówi. Państwowa Straż Pożarna zgłoszenia dotyczące ośrodka traktuje priorytetowo ze względu na to, że przebywają tam osoby psychicznie chore.

Z uwagi na pacjentów przebywających w naszej placówce i specyfikę ich chorób, straż pożarna nie weryfikuje tych alarmów tylko od razu przyjeżdża - mówi Sito.

Dodaje, że zdarzały się fałszywe alarmy, zwłaszcza w trakcie burz, kiedy następował spadek napięcia elektrycznego, co powodowało uruchamianie się czujek i wysyłanie sygnału do PSP.  

Przyczyn fałszywych alarmów jest więcej

Jak twierdzi Sito, fałszywe alarmy wygenerowane w trakcie burz czy spadku napięcia, odbywały się bez udziału ludzi. Jednak nie tylko takie sytuacje powodowały przyjazd straży pożarnej do ośrodka. - Jeden z pacjentów podpalił plastikową obudowę radia, pojawił się dym i straż automatycznie została zaalarmowana. Przed przyjazdem strażaków pracownicy ośrodka ugasili ten pożar gaśnicą, więc teoretycznie też można uznać to za fałszywy alarm - tłumaczy. Wylicza, że takich sytuacji było więcej. - Inny pacjent podpalił szmatę. Też ugasiliśmy ogień zanim straż pożarna dotarła do ośrodka. Nie da się powstrzymać osoby psychicznie chorej. Tak samo wygląda sytuacja z pacjentami odwykowymi - mówi. Dla pracowników ośrodka i dla straży pożarnej przytoczone sytuacje nie są alarmami fałszywymi, gdyż mogą doprowadzić do realnego pożaru. Dodaje, że gdy strażacy dojeżdżają do ośrodka i widzą, że zagrożenie zostało już zażegnane bądź nie jest duże, wyłączają syreny. - Nocą te alarmy są bardzo rzadkie, nie pamiętam, kiedy ostatnio nocą przyjeżdżała do ośrodka straż pożarna. Takie sytuacje dzieją się raczej w ciągu dnia - dodaje. 

Konsekwencje nie będą wyciągane

Jak informuje bryg. Jacek Filas z PSP w Wodzisławiu Śląskim, ze względu na specyfikę ośrodka i przebywających tam pacjentów, dyrekcja nie jest pociągana do odpowiedzialności nawet gdy przyjazd jednostki jest nieuzasadniony. - Ręczne ostrzegacze pożarowe na korytarzach powinny być ogólnodostępne i bywa, że są uruchamiane przez pensjonariuszy - tłumaczy. Dodaje, że właśnie z tego powodu na ośrodek nigdy nie były nakładane kary za tego typu fałszywe alarmy. - Staramy się podchodzić ze zrozumieniem do tych zgłoszeń - mówi. 

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Luciferanus (188.117. * .145) 19.08.2021 20:56

Pijaki mogą naciskać po pijaku przyciski alarmowe?