Nieboczowy w konkursie na modernizację roku i budowę XXI w.
Dwa tygodnie temu Nieboczowy odwiedzili jurorzy konkursu Modernizacja Roku i Budowa XXI w. Projekt pn.: "Budowa infrastruktury gminnej na terenie nowej wsi Nieboczowy" został ogólnopolskim finalistą konkursu. Od wczoraj można oddawać na niego głosy.
Konkurs, który odbywa się od 1996 r. przez lata skupiał się promowaniu dokonań polskich budowlańców w zakresie modernizacji, remontów, renowacji czy adaptacji. Dwa lata temu rozszerzono zakres Konkursu o nowe obiekty. Przyjęto rozwiązanie o wyodrębnieniu dwóch głównych kategorii w Konkursie: obiekty modernizowane i obiekty nowe. Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego Targi Pomorskie Sp. z o.o.
Zgłoszenie płatne
W tym roku do konkursu został zgłoszony projekt "Budowa infrastruktury gminnej na terenie nowej wsi Nieboczowy". Został finalistą w kategorii "rewitalizacja obszarów i zespołów urbanistycznych". Wójt gminy Lubomia, Czesław Burek przyznaje, że gmina za udział w konkursie musiała zapłacić 13 tys. zł wpisowego. - Raczej stronię od zgłaszania gminy do konkursów, ale w tym wypadku zrobiłem wyjątek, bo to konkurs z długą historią, prestiżowy, którego rozstrzygnięcie odbędzie się na Zamku Królewskim w Warszawie - mówi Czesław Burek.
Głosowanie internautów
O tym jednak, jak wielki odniesie sukces, zdecyduje liczba głosów oddanych na projekt. Głosować można poprzez stronę internetową konkursu, kliknięcie wybranego projektu i potwierdzenie głosu na swojej skrzynce pocztowej kliknięciem w wysłany przez organizatora link. Każdy może oddać jeden głos każdego dnia. Głosowanie trwa do 22 września.
Wyniki głosowania oraz werdykt konkursowego Jury zostaną podane na uroczystej gali, która odbędzie się 22 września na Zamku Królewskim w Warszawie.
Jak odbudowano Nieboczowy?
Odbudowa wysiedlanych Nieboczów została rozpoczęta w marcu 2014 r. w terenie prawie całkowicie pozbawionym wszelkiej infrastruktury. Budowa trwała 5 lat i ostatecznie została zakończona i rozliczona do 30 czerwca 2019 r. W wyniku budowy nowej wsi zrealizowano poniższe elementy infrastruktury gminnej:
- wybudowano budynek Wiejskiego Domu Kultury z remizą Ochotniczej Straży Pożarnej, przedszkolem publicznym, rynkiem, placem wodnym;
- wybudowano również budynek Wiejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji z zapleczem socjalnym i odnową biologiczną;
- park o pow. 6,5 ha ze ścieżkami parkowymi o długości 2157 mb oraz staw wodny wraz z wyspą
- wybudowano boisko do piłki nożnej z ogrodzeniem wraz z trybunami zadaszonymi oraz boisko wielofunkcyjne o nawierzchni poliuretanowej;
- ponadto w parku w ramach odrębnych kontraktów wybudowano streetwork, siłownię zewnętrzną oraz skatepark, oraz dodatkowo 9 mieszkań komunalnych.
Budowa Nieboczów dla osób przesiedlanych z terenu Zbiornika Racibórz była konieczna, aby wybudować zbiornik, mający chronić przed powodzią 2,5 mln ludzi i zapewnić godny byt oraz „małą” ojczyznę dla przesiedlonych.
Ludzie
Wójt Gminy Lubomia
Aby coś postawić - zbudować należało wpierw wykupić grunty od ludzi tam mieszkających , za ile?