Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Czynszu nie wystarcza na remonty. Gospodarka mieszkaniowa mało opłacalna w Nędzy

W Nędzy ponownie pochylono się nad Wieloletnim Programem Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem Gminy na lata 2021 – 2026. Zadziało się tak, bo nadzór prawny wojewody Jarosława Wieczorka zwrócił uwagę na niedociągnięcia w dokumencie przyjętym przez radnych trzy miesiące wcześniej. Decydenci nowy dokument przyjęli po poprawkach, choć jak dostrzeżono, coraz mniej opłacalne dla gminy jest gospodarowanie takimi obiektami.

Czynszu nie wystarcza na remonty. Gospodarka mieszkaniowa mało opłacalna w Nędzy
Wójt Anna Iskała wylicza, że miesięcznie z czynszów za mieszkania komunalne do gminnego skarbca wpływa 15 tys. złotych

Stan mieszkań: dostateczny

Gerard Przybyła, szef rady gminy, zwrócił uwagę, że samorząd dysponuje niewielkim zasobem mieszkaniowym. Ten, objęty wieloletnim programem, stanowią lokale mieszkalne będące własnością gminy, w tym: w budynkach stanowiących własność gminy (49 lokali), w budynku Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” (2 lokale) oraz w budynku pozostającym w trwałym zarządzie placówki oświatowej (2 lokale). - A ten, który jest, jest w stanie dostatecznym - mówił o gminnym zasobie.

Nieopłacalne dla gminy

Wójt Nędzy Anna Iskała, podała z kolei, że zadała sobie trud i podsumowała czynsz ze wszystkich gminnych lokali, bo jak podkreślała, to środki, które przeznaczane są na remonty. Jak wyliczała wójt, miesięcznie za te lokale do gminnego skarbca wpływa 15 tys. złotych. - Teraz proszę sobie zobaczyć, jaka jest cena materiałów budowlanych. Stąd nasz wniosek, aby to sprzedać, jeżeli utworzą się wspólnoty mieszkaniowe, tak, aby mieszkanie było własnością tego mieszkańca - powiedziała wójt.

Gerard Przybyła stwierdził, że to kierunek, który jest już od dawna. - Pamiętam taką proporcję, kiedy był dochód około 80 tys. złotych rocznie, a kosztów bieżących na utrzymanie od 180 do 250 tys. zł rocznie - zauważał.

Wójt dorzuciła, że należy również pamiętać o budynkach niezamieszkałych, ale należących do gminy, które należy remontować. Te ucierpiały m.in. po ostatnich nawałnicach, w tym Urząd Gminy w Nędzy, gdzie modernizacji wymagał dach.

Potrzebne mieszkania socjalne

Radna Renata Bienia, będąca zawodowo związana z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Nędzy, wyliczała, że obecnie w urzędzie jest złożonych blisko 30 wniosków o przyznanie mieszkania, a w programie przyjmowanym przez radnych, nie ma nic o tworzeniu nowych obiektów. - Tak samo trzeba myśleć o wydzierżawianiu, albo podnajmie na mieszkania socjalne, bo ich zapewnienie jest obowiązkiem gminy. Nie mówiąc już o mieszkaniach chronionych wspieranych. Na przyszłość trzeba o tym pomyśleć, gdzieś wygospodarować środki, postarać się, aby było więcej tych mieszkań - stwierdziła radna.

Przewodniczący Przybyła zastanawiał się, czy nie warto pójść w kierunku kontenerów socjalnych. - Niestety z tym są problemy - odparła wójt. Jak wyjaśniono, te nie mogą spełniać warunków mieszkaniowych, a jedynie być pomieszczeniem tymczasowym, gdzie można przebywać do 6 miesięcy. Zaś wydatek mieszkania modułowego dla jednej osoby, w nędzańskim urzędzie, wyliczono na 45-50 tys. złotych. G. Przybyła szacował, że można go nabyć do 60 procent podanej kwoty, ale – jak stwierdził – jeśli nie spełnia wymagań, taki zakup wydaje się bezzasadny. Wójt Nędzy zastanawia się nad wynajęciem domu prywatnego na takie potrzeby, choć jak stwierdziła, to nie jest takie proste.


Co z remontami?

W Wieloletnim Programie Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem Gminy Nędza na lata 2021 – 2026 zapisano, że w tym okresie planuje się wykonanie termomodernizacji budynku na ul. Gliwickiej 60-64 w Nędzy. - Remonty bieżące budynków komunalnych, w których znajdują się lokale, będą wykonywane zgodnie z wytycznymi wskazanymi w protokołach kontroli budowlanej rocznej i pięcioletniej, rocznych kontroli kominiarskich oraz rocznych kontroli pomiarów instalacji elektrycznych - napisano.

Ludzie

Anna Iskała

Radna Powiatu Raciborskiego, była wójt gminy Nędza. 

Gerard Przybyła

Prezes GMKS 21 Nędza

Renata Bienia

Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nędzy

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].