Nieco o Młodzieżowej Radzie Miasta. Czy młodzi z Żor faktycznie mają głos?
Młodzieżowa Rada Miasta działa w Żorach już od wielu lat, angażując się w wiele projektów i działając w wolontariacie. Jak się jednak okazuje, niewiele żorzan w ogóle wie o istnieniu tego organu.
Czy młodzi z Żor faktycznie mają głos?
Mieliśmy okazję porozmawiać z Dominikiem i Robertem, którzy w czasach szkolnych działali w Młodzieżowej Radzie Miasta. Dyskutowaliśmy na temat tego, na czym tak naprawdę polega bycie młodym radnym, z jakimi obowiązkami się to wiąże, jakie daje możliwości i czego uczy.
Zaczynając od początku, czym właściwie jest Młodzieżowa Rada Miasta? Odpuszczając sobie wszystkie definicje i formułki, można powiedzieć, że jest to po prostu grupa młodych ludzi, powołanych przez swoje szkoły do tego, by być głosem młodzieży w Radzie Miasta.
– MRM, czyli Młodzieżowa Rada Miasta to jest inicjatywa, która z założenia miała być organem doradczym właściwej Rady Miasta. [...] Mi się bardzo podoba to, że z roku na rok nasza inicjatywa jest brana coraz bardziej na poważnie, czy przez całą organizację ze strony władz i ze strony szkół – tłumaczy Robert Białas.
– Dla mnie to pojęcie MRM to taka próba, zresztą udana próba, kształtowania świadomości społecznej wśród młodego pokolenia. [...] To też kształtowanie polityki młodzieżowej wśród młodych i osobiście bardzo cenię sobie działalność Młodzieżowej Rady Miasta ze względu na to, że młodzi ludzie nie mają gdzie się nauczyć, poznać i dowiedzieć jak w ogóle funkcjonuje samorząd terytorialny – dodaje Dominik Duda.
Na czym skupia się Młodzieżowa Rada Miasta?
Radni z MRM są dla rady miasta i całych Żor przede wszystkim pomocą w organizacji wydarzeń. Starają się również pokazać swój świeży i nowoczesny punkt widzenia. Jak wiadomo, dziś młodzież mocno skupia się na ekologii i pomocy innym. W szczególności te dwa tematy od lat przewijają się na sesjach Młodzieżowej Rady Miasta. Młodzi radni angażują się przede wszystkim w szerzenie wiedzy na temat działań przyjaznych planecie. Głośno mówią również o wolontariacie na rzecz osób w trudnych sytuacjach życiowych.
Podczas naszej rozmowy, wspominaliśmy takie wydarzenia jak sprzątanie lasów, budowa domków dla bezdomnych kotów, czy pomoc na imprezach takich jak Święto Ogniowe.
W czym Młodzieżowa Rada Miasta bierze udział?
Bycie młodym radnym to przede wszystkim ciężka praca, wyciąganie pomocnej dłoni do innych, ale również świetna zabawa. – Mi się najbardziej podobało to, że Młodzieżowa Rada Miasta nie zamykała się na swoje działania, ale miała możliwość brania udziału w wydarzeniach miejskich, typu Święto Ogniowe, gdzie członkowie Młodzieżowej Rady Miasta byli przebrani za maskotki. Na pewno zapadło mi w pamięć Kino Letnie, bo to jednak jest takie wydarzenie, które w Żorach cieszy się dosyć sporą popularnością – wspomina Dominik.
– Najważniejsza rzecz, która mi zapadła w pamięć i to wtedy poczułem, że ,,o! ta Rada działa tak, jak powinna’’? To kiedy faktycznie byliśmy w stanie zrobić coś dla młodzieży, być głosem, mogliśmy my decydować, co będzie się działo na młodzieżowych wydarzeniach, a nie, że decyduje Rada Miasta, czyli ważni ludzie na ważnych stołkach, którzy mają ważniejsze rzeczy do przemyślenia? Hm, to była jedna taka akcja i to była rewitalizacja Jaru. Tam, gdzie stał pomnik, obszar został całkowicie zrewitalizowany. Dostaliśmy karteczki i zostały stworzone grafiki koncepcyjne z planami. Dostaliśmy po prostu dwa oficjalne projekty, jak te zmiany mogłyby wyglądać i faktycznie mieliśmy wybór. Później były otwarte wypowiedzi na temat tego, jak chcielibyśmy wpłynąć na te plany, co byśmy dodali. Oczywiście, tylko niektóre nasze pomysły przeszły finalnie, może dlatego, że w tamtej chwili fenomenalnym pomysłem było zamienienie schodów, które w tej chwili tam są, na zjeżdżalnię – opowiada ze śmiechem Robert.
Kto może zostać radnym w Młodzieżowej Radzie Miasta?
Wiele młodych osób może zastanawiać się nad tym, co muszą zrobić, by zostać radnym w MRM. Sprawa jest naprawdę prosta! Raz do roku, wszystkie szkoły podstawowe i ponadpodstawowe organizują wybory wśród przewodniczących wszystkich klas i dwie osoby, które uzyskają największą ilość głosów, zostają reprezentantami szkoły w Młodzieżowej Radzie Miasta.
Bycie młodym radnym to przede wszystkim świetna okazja do tego, by przyczynić się do rozwoju miasta, poznania nowych ludzi i nabrania doświadczenia, które z pewnością przyda się w dorosłym życiu.
Nikola Myszkowska
Radna MRM w latach 2018-2020