Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wypuścili ćwierć tysiąca ptaków. Myśliwi chcą, by kuropatwa na stałe zagościła na polach i łąkach

Członkowie Koła Łowieckiego "Róg" wypuścili na terenie swojego obwodu łowieckiego 50 sztuk kuropatwy. To kolejny krok w kierunku reintrodukcji tego gatunku na terenie powiatu wodzisławskiego. 

Wypuścili ćwierć tysiąca ptaków. Myśliwi chcą, by kuropatwa na stałe zagościła na polach i łąkach
KŁ "Róg" 7 września wypuściło na wolność 50 kuropatw. Fot. Robert Kruszyk

Kuropatwy zostały wypuszczone na wolność  na terenie gminy Gorzyce, w okolicy Olszenicy i dawnej firmy Widex w Turzy Śl. Dlaczego tam? Bo myśliwi z KŁ "Róg" próbują reintrodukować kuropatwy w powiecie wodzisławskim od 2019 r. W sumie, podczas trzech akcji reintrodukcyjnych, wsiedlono już 250 kuropatw. - Proces przywracania tego ginącego gatunku jest trudny i wymaga wytrwałości i cierpliwości, bo efekty są widoczne często po wielu latach. Najlepsze efekty widać zaś właśnie w okolicach Olszenicy, gdzie udało się utrzymać na wolności reintrodukowane we wcześniejszych latach ptaki. - Tam po prostu występuje dogodna dla tego gatunku ptactwa gospodarka rolna - wyjaśnia Franciszek Lichtorowicz z KŁ "Róg".

Kuropatwa zmniejszyła swoją liczebność w Polsce i na wielu obszarach Europy. Preferuje mozaikę pól, łąk, ściernisk i nieużytków z miedzami, jednak taka struktura upraw jest obecnie rzadko spotykana. Zmiany struktury upraw i intensyfikacja rolnictwa ze stosowaniem środków owadobójczych i herbicydów to obecnie największy czynnik obniżający liczebność kuropatw w środowisku naturalnym. Drugim powodem jest drapieżnictwo zarówno naturalnych drapieżników jak lis, jak i inwazyjnych jak np. jenot, oraz wałęsające się psy i koty. - Warto podkreślić, że nie polujemy na kuropatwy w naszym obwodzie łowieckim - zaznacza Lichtorowicz, dodając, że akcja reintrodukcji kuropatwy ma na celu przywrócenie gatunku, jest całkowicie społeczna i ma charakter ochraniarski. 

Kuropatwy zostały wypuszczone w okolicach Olszenicy

W tym roku do akcji włączyła się też gmina Gorzyce, która przekazała Kołu Łowieckiego 1000 zł na zakup ptaków (dzięki czemu sfinansowano zakup 30 z ogółem 50 ptaków). Zostały one 7 września wypuszczone w Turzy Śl. i Olszenicy. - Po raz pierwszy uzyskaliśmy na taki cel wsparcie samorządu, za co bardzo dziękujemy - podkreśla Lichtorowicz.  

Kuropatwy od wieków były nieodłącznym elementem krajobrazu rolniczego. Obecność tego coraz mniej licznego i niedocenianego, również pod względem estetycznym, przedstawiciela kuraków jest bardzo ważna w równowadze ekologicznej pół i łąk.

Kuropatwa (Perdix perdix) jest przedstawicielem rodziny kurowatych (bażantowatych) i rzędu grzebiących (kuraków). Jest naszym rodzimym gatunkiem w przeciwieństwie do bażanta pochodzącego z Azji.

Kuropatwa jest gatunkiem stadnym, żyjącym w grupach po kilka–kilkanaście osobników. Jedynie w porze lęgowej, od lutego do końca lipca, ptaki przebywają w parach i są terytorialne. Pożywienie dorosłych kuropatw stanowią nasiona i drobne rośliny łąkowe, młode źdźbła traw i zbóż. U piskląt ok. 50% pokarmu stanowią owady i ich larwy. W miejscach bytowania ważne jest dla kuropatwy występowanie miejsc piaszczystych, które wykorzystuje jako kąpieliska i żwir, który połyka jako gastrolity ułatwiające jej trawienie pokarmu roślinnego.

Zdjęcia Robert Kruszyk

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].