Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Strażacy z Syryni uczą, jak bronić krążenia i oddechu

OSP Syrynia organizuje bezpłatne warsztaty nauki prawidłowego udzielania pierwszej pomocy. Skierowane są one dla mieszkańców Gminy Lubomia. Strażacy uczą m.in. pierwszej pomocy, w tym prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej, posługiwania się defibrylatorem AED, pozycji bocznej bezpiecznej, postępowania w przypadku zadławienia. Przyjść może każdy chętny. W ostatnich udział wzięli m.in. senator Ewa Gawęda, starosta wodzisławski Leszek Bizoń i zastępca wójta Lubomi Bogdan Burek.

Strażacy z Syryni uczą, jak bronić krążenia i oddechu
Uczestnicy szkolenia mieli okazję przećwiczyć w praktyce udzielanie pierwszej pomocy w różnych sytuacjach

Mottem ćwiczeń są słowa wypowiadane często podczas warsztatów przez jednego z instruktorów Mateusza Kaczmarka z firmy Firemed: - Bronić oddechu i krążenia. Podkreślają one, że podstawowym zadaniem każdej akcji ratunkowej jest obrona poszkodowanego przed utratą oddechu i krążenia. Bez tego człowieka po prostu nie ma. 

- Warsztaty podzielone są na dwa dni, w każdym po cztery godziny zajęć teoretycznych i praktycznych. Uczymy udzielania pierwszej pomocy, prawidłowego wzywania służb ratunkowych, prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej, posługiwania się defibrylatorem AED, pozycji bocznej bezpiecznej, postępowania w przypadku zadławienia - wyjaśnia Mateusz Kaczmarek, który został poproszony przez strażaków z Syryni o pomoc w organizacji szkoleń. 

Odbywają się one w ramach projektu przygotowanego przez OSP Syrynia, w ramach programu "Działaj Lokalnie" Centrum Regionalnych Inicjatyw Społecznych. W ramach projektu OSP Syrynia zakupiła już wcześniej defibrylator AED, który w specjalnej kapsule został zamontowany na ścianie remizy OSP i ma on służyć wszystkim mieszkańcom gminy. Pisaliśmy już o tym w artykule:

OSP Syrynia z pierwszym w powiecie defibrylatorem na budynku OSP 

Kupili kapsułę AED

Zakup kapsuły był pierwszym etapem realizacji projektu. Drugim etapem jest przeprowadzenie szkoleń. - Pierwsze warsztaty z nauki udzielania pierwszej pomocy zrealizowaliśmy już na początku września. W każdych bierze udział do 10 osób, bo to optymalna liczba jeśli chodzi o szkolenie. Teraz realizujemy drugie warsztatowe szkolenie, w którym biorą udział znane osoby z terenu gminy, po to, by trochę te warsztaty wypromować, by te osoby w swoich środowiskach zwróciły uwagę na to jak ważne jest nabycie umiejętności udzielania pierwszej pomocy - tłumaczy Sebastian Bauer, prezes OSP Syrynia. Kolejne warsztaty odbędą się najpewniej w październiku. Informacje o terminie OSP Syrynia poda w mediach społecznościowych i na plakatach. - Już teraz zapraszamy mieszkańców gminy Lubomia, choć nie zamykamy się na mieszkańców okolicznych gmin, o ile będą miejsca. Założenie projektu jest jednak takie, że pierwszeństwo mają mieszkańcy gminy Lubomia - mówi Bauer. 

- Takie warsztaty na pewno są potrzebne, cieszymy się, że możemy w ten sposób pomóc naszej społeczności - mówi Piotr Bałdyga, strażak i instruktor prowadzący warsztaty z ramienia OSP Syrynia. 

Senator Gawęda: defibrylator w każdej gminie

W warsztatach, które odbyły się 22 i 23 września wzięła udział senator Ewa Gawęda i kilkoro innych, znanych osób z terenu gminy Lubomia oraz dwie z terenu gminy Gorzyce. - Zachęciłam do udziału w zajęciach starostę wodzisławskiego Leszka Bizonia, zastępcę wójta gminy Lubomia Bogdana Burka, radnego powiatu wodzisławskiego Janusza Ballarina, sołtys Nieboczów Barbarę Mazurek, radnego z Bukowa Damiana Siodmoka oraz Magdaleną Sieńko i Daniela Kurasza, radnych z sąsiedniej gminy Gorzyce. Naszym celem jest zachęcenie mieszkańców do wzięcia udziału w tego typu szkoleniach, by zawsze mogli udzielić pierwszej pomocy potrzebującym oraz by potrafili korzystać z defibrylatorów AED, które coraz częściej można znaleźć w różnych miejscach - wyjaśnia Ewa Gawęda. Jak dodaje, zależy jej na tym, żeby takich urządzeń było jak najwięcej. - Zależy mi na tym, by te urządzenia znalazły się we wszystkich ważnych miejscach na terenie gmin i miast mojego okręgu wyborczego i by jak najwięcej osób potrafiło z nich skorzystać - zaznacza Gawęda. 

Ważne ćwiczenia praktyczne

Pomysł dobrze ocenia starosta Leszek Bizoń. - Wielu, przynajmniej w teorii, wie, jak ta pierwsza pomoc powinna wyglądać. Wiadomo jednak, że kiedy rzeczywiście zostaniemy postawieni przed koniecznością udzielenia komuś pomocy, to pojawi się stres i obawa, np. że zamiast komuś pomóc, to wyrządzimy krzywdę. A takie warsztaty uczą każdego ich uczestnika, jak tej pomocy udzielić, jak powinna ona wyglądać, a przede wszystkim są okazję do tego, by udzielania tej pomocy poćwiczyć - mówi starosta. 

Ludzie

Ewa Gawęda

Była senator.

Leszek Bizoń

Starosta Wodzisławski

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].