Piękne dźwięki, niezapomniane teksty, ogromna radość i łzy wzruszenia. Za nami jubileuszowa 25. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej
Tegoroczna OFPA rozpoczęła się od dwudniowych przesłuchań eliminacyjnych w Fundacji Elektrowni Rybnik, na które zgłosiło się ponad 100 chętnych z całej Polski. Jury w składzie: Ewa Kornecka, Jacek Wójcicki i Jarosław Wasik po wysłuchaniu 76 uczestników wybrało dziesiątkę najlepszych, którzy wystąpili w finale Konkursu Krajowego.
OFPA ma już 25 lat
Głównym organizatorem 25. Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej OFPA 2021 jest Fundacja Elektrowni Rybnik, należąca do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE, współorganizatorami Teatr Ziemi Rybnickiej oraz Miasto Rybnik.
PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, oprócz podstawowej działalności biznesowej, działa też w obszarze społecznym. Cieszę się, że możemy angażować się w tak rozpoznawalne inicjatywy, jak Ogólnopolski Festiwal Piosenki Artystycznej OFPA organizowany przez należącą do PGE GiEK Fundację Elektrowni Rybnik i tym samym przyczyniać się do rozwoju ważnych projektów kulturalnych. Festiwal od 25 lat przyciąga znakomitych artystów oraz rosnącą grupę miłośników kultury muzycznej na najwyższym poziomie – mówi Andrzej Legeżyński, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.
Jubileuszowa edycja to trzy dni koncertowe, podczas których każde pokolenie licznie zgromadzonej publiczności mogło znaleźć coś dla siebie.
Wyjątkowe występy i wyjątkowi zwycięzcy
Piątek, 24 września był specjalnym, dodatkowym dniem festiwalu. Na scenie zaprezentowali się wybrani laureaci OFPA z poprzednich lat: Joanna Liszowska, Iwona Loranc, Izabela Szafrańska, Dorota Osińska, Kuba Blokesz, Wojciech Brzeziński oraz honorowy uczestnik – Tadeusz Kolorz, który z festiwalem jest związany od samego początku.
Finał Konkursu Krajowego i niezwykły koncert ikony polskiej piosenki Alicji Majewskiej oraz Włodzimierza Korcza z towarzyszeniem Warsaw String Quartet wzbudził wśród widzów sobotniego koncertu ogromne emocje. Wieczór zakończył się ogłoszeniem wyników. Jury, do którego dołączył profesor Jacek Glenc, wyłoniło laureatów festiwalu.
Grand Prix 25. OFPA – Aleksandra Tocka z Jasła
I nagroda – Sargis Davtyan z Imielina
II nagroda – Karolina Patla z Krakowa
III nagroda – Kamil Olczyk z Tomaszowa Mazowieckiego
Nagrodę dla najlepszego akompaniatora festiwalu otrzymał Bartłomiej Tyburowski.
Specjalną nagrodę Muzeum Polskiej Piosenki w postaci sesji nagraniowej w profesjonalnym studio otrzymał Sargis Davtyan. Decyzją członków Rady Artystycznej nominacje do 57. Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie 2021 otrzymali Justyna Piesik-Kendra oraz Norbert Stałęga.
Muzyczna niedziela – wielki finał OFPA
Zarówno eliminacje, finał Konkursu Krajowego jak i koncerty zaproszonych gwiazd dają mi powód do dumy i pewność, że dwudziestopięcioletni Ogólnopolski Festiwal Piosenki Artystycznej wniósł wyjątkową jakość do polskiej kultury, bo daje możliwość usłyszenia piosenek literackich, piosenek z głębokim przekazem, oraz doskonałą i mądrą ich interpretacją, piosenek, które mają nie tylko zwolenników i artystów ją śpiewających, ale co najważniejsze mają również jej odbiorców, gromadząc rokrocznie elitarną publiczność podczas trwania festiwalu – mówi Jadwiga Demczuk-Bronowska, dyrektor artystyczna OFPA.
Na finał obcowania z piosenką artystyczną zaplanowano niedzielny koncert galowy, który tradycyjnie odbył się w Teatrze Ziemi Rybnickiej, poprzedzony wręczeniem pamiątkowych upominków wybitnym postaciom, które przez 24 lata tworzyły barwną historię festiwalu i jego niewątpliwy prestiż. Jadwiga Demczuk Bronowska, Wojciech Bronowski i Stanisław Wójtowicz nie kryli swojego wzruszenia, a ich wspólnym przesłaniem była nadzieja, że „festiwal festiwali będzie trwał”. Gdy emocje już odpadły, na scenie pojawili się laureaci 25.OFPA, a publiczność gromkimi brawami nagrodziła ich występny. Ostatnim akcentem jubileuszowej edycji był koncert „Serwus Madonna” w wykonaniu Janusza Radka oraz Mai Kleszcz i Katarzyny Groniec.
Za nami wzruszające chwile wieńczące ćwierćwiecze corocznych wydarzeń z piosenką artystyczną w roli głównej. Setki artystów występujących przed gromadzącą się w Rybniku publicznością. Tysiące uczestników kolejnych edycji konkursów krajowych, niepoliczalna ilość wzruszeń. I pracy, by mogły się zdarzyć. Podczas jubileuszu nie mogło zatem zabraknąć podziękowań i wyrazów najgłębszego uznania wobec pomysłodawców i twórców OFPA, za ich miłość i wierność piosence artystycznej oraz wytrwałość w jej propagowaniu w Rybniku. Swą obecnością zaszczycili znamienici goście, wierna „ofpowa” publiczność, wszyscy, którym właśnie piosenka artystyczna towarzyszy w wędrówce przez życie. Ogromnie się cieszę, że zespół Fundacji Elektrowni Rybnik po raz kolejny stanął na wysokości zadania, tworząc kolejną piękną kartę w historii festiwalu. Dziękuję wszystkim, którzy zechcieli z nami dzielić ten czas – mówi Katarzyna Dutkiewicz, prezes zarządu Fundacji Elektrowni Rybnik.
Ludzie
samorządowiec i polityk, obecnie prezes Fundacj Elektrowni Rybnik