Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Maciej Zakościelny zaprasza na piątkowy koncert w Raciborskim Centrum Kultury

Zapraszamy w najbliższy piątek, 1 października na Koncert Muzyki Filmowej z udziałem m.in. Macieja Zakościelnego w ramach 16. Międzynarodowego Festiwalu G. Gorczyckiego. Koncert odbędzie się w sali widowiskowej RCK RDK o godz. 19.00. Będzie to oficjalna inauguracja sezonu artystycznego RCK 2021/2022.

Maciej Zakościelny zaprasza na piątkowy koncert w Raciborskim Centrum Kultury
Obok Macieja Zakościelnego (skrzypce) wystąpią Grzegorz Biegas (fortepian) oraz Roman Widaszka (klarnet). Towarzyszyć im będzie Kwintet Śląskich Kameralistów.

Kilar, Mirricone i Williams

Koncert będzie okazją do wysłuchania znakomitych utworów Wojciecha Kilara, Ennia Morricone, Johna Williamsa, Bartosza Chajdeckiego i Henryka Kuźniaka oraz poznania talentu muzycznego Macieja Zakościelnego, a także wirtuozerii klarnecisty Romana Widaszka i pianisty Grzegorza Biegasa. Muzykom towarzyszyć będzie Kwintet Śląskich Kameralistów. Muzyka filmowa zostanie połączona z poezją ks. Mieczysława Malińskiego – poruszającymi Bajkami, czyli międzypokoleniowymi opowieściami z morałem.

Podczas wydarzenia władze Miasta Racibórz pogratulują oficjalnie raciborzanom nagród Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego: Gloria Artis oraz Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Kto wystąpi?

Maciej Zakościelny - absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie. Ukończył Państwową Szkole Muzyczną I i II go stopnia im. I. J. Paderewskiego w Stalowej Woli w klasie skrzypiec. Tuż po ukończeniu studiów aktorskich w Akademii Teatralnej był aktorem Teatru Współczesnego w Warszawie. Aktualnie współpracuje z Och-Teatr.

Jest współtwórcą i współproducentem projektu muzycznego poświęconego Carmen Moreno. Wystąpił dwukrotnie na Festiwalu Jazz Jamboree, gdzie na scenie oprócz Carmen Moreno, Anny Serafinskiej i Beaty Przybytek towarzyszył również Mariannie Wróblewskiej, jednej z najciekawszych wokalistek historii polskiego jazzu. Współzałożyciel Fundacji artystycznej Kalinowe Serce.

Kwintet Śląskich Kameralistów to zespół założony przez liderów Śląskiej Orkiestry Kameralnej w lipcu 1993 roku. Początkowo jako kwartet, następnie skład został poszerzony o kontrabas. Zespół występował na wielu festiwalach w Polsce i za granicą, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Rialp w hiszpańskiej Katalonii. Przed wieloma laty to właśnie członkowie Kwintetu Śląskich Kameralistów zapoczątkowali cykl letnich koncertów promenadowych „Od Bacha do Beatlesów” odbywających się przy wielkim zainteresowaniu publiczności, co roku w Parku Kościuszki w Katowicach. Dzięki wysokiemu poziomowi artystycznemu i swej mobilności, Kwintet przez wiele lat pełnił funkcję elitarnego zespołu kameralnego w naszym regionie. Przełomem w karierze zespołu był cykl aranżacji autorstwa koncertmistrza zespołu Dariusza Zbocha. Zebrał on największe przeboje gwiazd muzyki rozrywkowej lat 60 i 70 i w mistrzowski sposób przedstawił je „widziane oczami wielkich kompozytorów minionych epok”. Mamy więc Child In Time z repertuaru grupy Deep Purple, bardzo wyraźnie kojarzące się z Bolerem Ravela. Tej wersji przeboju Somebody to Love z repertuaru grupy Queen nie powstydziłby się sam Piotr Czajkowski. A Demmis Rousos zapewne nie spodziewał się, że jego My Friend the Wind zostanie kiedykolwiek wykonane na modłę barokową, niczym jedno z oratoriów Händla. tworów tych początkowo powstało piętnaście i muzycy uznali, że koniecznie trzeba je nagrać. Tak też się stało i płyta z przebojami lat 60 i 70 stała się ekskluzywną wizytówką zespołu. Koncertmistrz nie poprzestał jedynie na tym zarejestrowanym przez muzyków materiale i w obecnej chwili utworów jest o wiele więcej. Dariusz Zboch jest bardzo płodnym aranżerem i repertuar kwintetu jest sukcesywnie powiększany. Niedawno powstał cykl aranżacji najbardziej znanych melodii żydowskich, które spotkały się z wielkim uznaniem publiczności.

Kwintet Śląskich Kameralistów:

  • Dariusz Zboch – skrzypce
  • Jakub Łysik – skrzypce
  • Jarosław Marzec – altówka
  • Katarzyna Biedrowska – wiolonczela
  • Dawid Lewandowski – kontrabas

Roman Widaszek – klarnecista, ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Katowicach – klasa prof. H. Kierskiego. Swoje umiejętności kształcił na wielu kursach mistrzowskich, prowadzonych m.in. przez prof. Guy Deplus i prof. Michaela Arrignon. Jest laureatem II nagrody na I Ogólnopolskim Festiwalu Klarnetowym w Piotrkowie Trybunalskim (1995 r.), a także III nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim w Bielsku-Białej (1990 r.). Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki. Odznaczony Brązowym Krzyżem za zasługi w upowszechnianiu kultury muzycznej. Prowadząc ożywioną działalność artystyczną ma w swoim dorobku wiele koncertów solowych i kameralnych, występując m.in. z takimi artystami i zespołami jak Sharon Kam, Antonio Saiote, Dimitri Ashkenazy, Kwartet Śląski, Hilliard Ensemble. Występował jako solista z większością polskich orkiestr m.in. z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Filharmonią Śląską, Krakowską, Wrocławską, Poznańską, Sinfoniettą Cracovia, AUKSO, Orkiestrą Polskiego Radia AMADEUS, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus oraz Śląską Orkiestrą Kameralną wykonując m.in. kompozycje C.Stamitza, W.A. Mozarta, C.M. Webera, K. Kurpińskiego, A. Ponchiellego, F. Mendelssohna F. Krommera, M. Brucha, H. Tomasiego, W. Lutosławskiego, M. Góreckiego i A. Shawa. Występuje również jako solista-kameralista na wielu koncertach i festiwalach w kraju i za granicą - Austria, Belgia, Czechy, Niemcy, Ukraina, Włochy, Francja, Portugalia, Gran Canaria, Finlandia, Korea Pd., Japonia, Chiny. Dokonał ponad dwudziestu nagrań płytowych (EMI, DUX, CD ACCORD), za które był dziewięciokrotnie nominowany do nagrody Fryderyk. Współpracując z wybitnymi polskimi kompozytorami (m.in. Zbigniew Bargielski, Mikołaj Górecki, Marcel Chyrzyński, Krzysztof Herdzin), dokonał wielu prawykonań utworów solowych i kameralnych jemu dedykowanych. Jako jeden z nielicznych klarnecistów gra również na rzadko spotykanym instrumencie – basethornie (altowa odmiana klarnetu). To właśnie na tym instrumencie zagrał wspólnie z Sharon Kam na Międzynarodowym Festiwalu " Muzyka w Starym Krakowie" w 2004 r. wykonując Konzertstücke op. 113 i 114 F. Mendelssohna na klarnet, bassethorn i orkiestrę. Wykładowca krajowych i zagranicznych kursów (w tym Konserwatorium Królewskie w Brukseli i Konserwatorium Muzyczne w Porto), oraz juror krajowych i międzynarodowych konkursów klarnetowych. W latach 1997 – 2011 był pierwszym klarnecistą Capelli Cracoviensis. Jest członkiem Krakowskiego Tria Stroikowego, Krakowskiego Kwintetu Dętego, Polskiego Zespołu Bassethornowego oraz profesorem katowickiej Akademii Muzycznej ( nominacja profesorska 2018 r.).

Grzegorz Biegas - studiował w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, uzyskując dyplom w klasie fortepianu prof. Eugeniusza Knapika (1990-1995). W 2002 roku ukończył studia podyplomowe w klasie fortepianu prof. Józefa Stompla. Obecnie jest profesorem Katedry Kameralistyki w macierzystej uczelni. Jego działalność artystyczna skupia się głównie na muzyce kameralnej, ze szczególnym uwzględnieniem literatury wokalnej. Jako korepetytor i pedagog uczestniczył w wielu kursach wokalnych i kameralnych, m.in. w Bückeburgu, Wiedniu, Dusznikach-Zdroju, Katowicach, Radzyniu Podlaskim, Nowym Sączu, Wrocławiu, Gdańsku, Sosnowcu, Pekinie, Louisville, współpracując z takimi pedagogami, dyrygentami i reżyserami, jak: Irena Argustiene, Walter Berry, Henryka Januszewska-Stańczyk, Helena Łazarska, Bogusław Makal, Eugeniusz Sąsiadek, Leopold Spitzer, Daniel Weeks, Ingrid Kremling, Michał Znaniecki, Michael Ramach, Michał Klauza, Rudolf Piernay, Izabella Kłosińska, Włodzimierz Zalewski. Jako akompaniator towarzyszył solistom w wielu konkursach wokalnych w kraju i za granicą, m.in. w Bilbao, Karlovych Varach, Wiedniu, Oslo, Parnu, Sion, Trnavie, Vráblach, Düsseldorfie, Bydgoszczy, Dusznikach-Zdroju, Katowicach, Łodzi, Nowym Sączu, Krakowie, Dublinie, Włoszakowicach, Warszawie, Gliwicach i Wrocławiu, gdzie wielokrotnie nagradzany był za najlepszy akompaniament, otrzymując m.in. nagrodę specjalną im. Jerzego Lefelda. W charakterze kameralisty występował na wielu krajowych i zagranicznych koncertach oraz festiwalach muzycznych (Europa, USA, Argentyna, Chiny), współpracując z wieloma znakomitymi śpiewakami. Dokonał licznych nagrań dla PR i TVP oraz na CD, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki polskiej (Kwartet d-moll op. 8 Zygmunta Noskowskiego, Pieśni żartobliwe Henryka Czyża, arie Józefa Poniatowskiego, Pieśni Witolda Lutosławskiego, Preludia dziecięce Edwarda Bogusławskiego, Pieśni Mieczysława Weinberga). W latach 2005-2012 był prodziekanem Wydziału Wokalno-Instrumentalnego, obecnie pełni funkcję prorektora Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Bilety wciąż w sprzedaży

Bilety w cenie 40 zł i 30zł do nabycia w kasach RCK oraz na https://biletyna.pl/event/view/id/191983

Honorowane są raciborskie karty Senior 60+ i Rodzina+.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Partnerem Festiwalu jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Współorganizatorem Festiwalu jest Raciborskie Centrum Kultury.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].