Lekcja historii w terenie. Uczniowie z wodzisławskich podstawówek zmierzyli się z grą miejską [ZDJĘCIA]
W czwartek, 7 października uczniowie wodzisławskich podstawówek zmierzyli się z grą miejską. Podążając śladami dawnych wodzisławian odkrywali tajemnice Starego Miasta.
Pierwsze próby rozegrania wodzisławskiej gry terenowej "Kto, gdzie, kiedy. Śladami dawnych Wodzisławian" były na początku sierpnia. Niestety, wówczas pogoda nie dopisała, lał ulewny deszcz i podjęto decyzję o jej przerwaniu.
Gra wróciła. Na początku roku szkolnego Muzeum w Wodzisławiu Śląskim przedstawiło pomysł dyrektorom szkół, co spotkało się z wielkim entuzjazmem. I tak oto 7 października uczniowie klas 7-8 trzynastu wodzisławskich szkół podstawowych mieli okazję grę rozegrać do końca.
Gra pozwoliła na odkrycie dziesięciu postaci związanych z Wodzisławiem. Grupy przed startem gry otrzymały książeczki z opisami postaci i miejsc oraz krótki instruktaż jak grę przejść poprawnie. Na każdym punkcie znajdowała się grupa składająca się z nauczyciela oraz uczniów szkół, która posiadała krótki opis danej postaci oraz naklejki z jej podobizną. Uczniowie musieli zebrać chronologicznie 10 naklejek. Grupy startowały w odstępach, co kilkanaście minut.
Skąd wiedzieli, gdzie iść? Aby odgadnąć gdzie należy się udać, trzeba było wczytać się w opis postaci. Zazwyczaj już po przeczytaniu trzech pierwszych linijek lokalizacja była znana.
Każda grupa na mecie otrzymała upominki - medal za uczestnictwo, dyplom oraz muzealne publikacje. Książeczki z wypełnionymi postaciami wraz z nagrodami trafiły do szkół. Jak wrażenia? Zdania były podzielone. Dla jednych gra była łatwa, dla drugich - wręcz przeciwnie.
Postacie
W książeczce znalazło się 10 postaci związanych z Wodzisławiem Śląskim i miejscami znajdującymi się w obrębie Rynku, z którymi dana postać w jakiś sposób była związana (urodziła się tam, mieszkała, prowadziła biznes). Dzięki temu można było poznać historię Ignatza Franka (miał swoją aptekę i rozlewnię wód mineralnych), księdza Henryka Weltike (miał swój olbrzymi udział w realizacji projektu budowy kościoła parafialnego), Richarda Kugele (nauczyciel, kompozytor) czy Oskara Uherka (Uherkowie byli jednymi z najzamożniejszych rodzin miasta, związani byli z młynarstwem).
Nasza redakcja także miała okazję grę terenową przejść. Zapraszamy do zapoznania się z materiałem, w którym zamieszczona była także relacja LIVE. Poszliśmy śladami dawnych Wodzisławian [ZDJĘCIA, LIVE]
ciekaw jestem kiedy w końcu zaczną się wycieczki "śladami dawnych wodzisławian" jako uzupełnienie oferty dla jarmarku staroci.