Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

70 lat Koła Łowieckiego "Róg". Dba o możliwość współistnienia ludzi i dzikiej zwierzyny

Koło Łowieckie Róg gospodaruje na terenach łowieckich dużej części powiatu wodzisławskiego. Kiedyś miało siedzibę w Katowicach, dziś ma ją w powiecie wodzisławskim. W tym roku Koło obchodzi 70-lecie działalności. Warto przypomnieć działalność Koła. 

70 lat Koła Łowieckiego "Róg". Dba o możliwość współistnienia ludzi i dzikiej zwierzyny
Przyjęcie nowych członków w szeregi Koła. Fot. screen kroniki KŁ "Róg"

Mundurowe korzenie

Koło Łowieckie "Róg" jest następcą Koła Łowieckiego nr 6 w Katowicach. To zaś powstało w 1951 r. z podziału Koła Łowieckiego "Nad Olzą" na dwa odrębne koła: KŁ Gwardia Rybnik i KŁ nr 6 Katowice właśnie. KŁ nr 6 otrzymało w dzierżawę dwa obwody łowieckie nr 110 i 112 o pow. około 9200 ha. Było kojarzone jako te, w którym działali ludzie ówczesnych służb mundurowych PRL. Jego założycielami byli Stefan Birnbach, Daniel Las i Klemens Kubica. - Dziś po tym dziedzictwie nie ma już śladu. Zdecydowana większość członków koła to miejscowi, w tym wielu rolników. Zresztą dwa lata temu, zmieniliśmy również nazwę koła. Nie jest to już koło katowickie. Teraz naszą siedzibą są Łaziska - tłumaczy Jerzy Glinka, członek Koła, a do niedawna prezes zarządu.

Drugą siedzibą koła są Czyżowice, a w zasadzie "Stodoła", czyli dawny budynek gospodarczy stojący na skraju lasu w Czyżowicach, wyremontowany przez Koło. To tutaj spotykają się myśliwi, dogadując sprawy związane z gospodarką łowiecką. Tutaj organizują różne uroczystości.

Ćwierć wieku dzików było jak na lekarstwo, a dziś...

Obecnie KŁ "Róg" liczy 48 członków. - Liczba członków nigdy nie przekraczała pół setki - mówi Franciszek Lichtorowicz, jeden z bardziej doświadczonych myśliwych. Koło gospodaruje na terenie obwodu łowieckiego nr 172, obejmującego całą gminę Gorzyce, część gminy Godów, część Wodzisławia, gminy Mszana i gminy Lubomia. W sumie 12 tys. ha, z czego po wyłączeniach obszarów zamieszkałych, jest to 6,8 tys. ha, w tym 1 tys. ha lasów. - Obwód nasz zaliczany jest do kategorii IV, czyli raczej ubogiej w zwierzynę, za wyjątkiem dzika - mówi Lichtorowicz. Tego ostatniego jest tu bowiem aż nadto. Zwierzę to ma doskonałe warunki do rozwoju. Wystarczy zestawić kilka liczb.

W sezonie gospodarczym 1997/98 członkowie KŁ "Róg" pozyskali, czyli ustrzelili... 9 dzików (słownie dziewięć). W sezonie 2005/06 było to 20 dzików. W sezonie 2010/11 Koło pozyskało 96 dzików. - A w ostatnim sezonie pozyskaliśmy ponad 300 dzików - mówi Lichtorowicz.

To pokazuje, jak bardzo populacja tego zwierza w ostatnich latach się rozrosła. Jeszcze 25 lat temu dzik w powiecie wodzisławskim był rzadkością. Dziś można go spotkać bez większych problemów i trudno sobie nawet wyobrazić, co by było gdyby nie regularny odstrzał tego zwierzęcia przez myśliwych. Problem jest z inną zwierzyną. Przez wiele lat wyraźnie spadała liczba kuropatw i zajęcy, tak że myśliwi zaprzestali ich pozyskiwania. Mało jest również bażantów. Zarówno kuropatwy, jak i bażanty myśliwi starają się w naszym terenie reintrodukować. Ponadto realizuje dokarmianie zwierzyny. Jednym słowem dba o racjonalną gospodarkę łowiecką, tak by możliwa była w jak największym stopniu koegzystencja człowieka i dzikiej zwierzyny.

Zacni członkowie

Koło Łowieckie "Róg" ma w swoich szeregach jednego z najbardziej zasłużonych dla polskiego łowiectwa ludzi. Mowa o Janie Suchorończaku, wieloletnim prezesie Koła (lata 1982, który od 1995 r. był też Prezesem Okręgowej Rady Łowieckiej w Katowicach, a od 2005 r. Wiceprezesem Naczelnej Rady Łowickiej w Warszawie. Jan Suchorończak, to jeden z dwóch członków KŁ "Róg" odznaczonych "ZŁOMEM - Honorowym Żetonem Zasługi", najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez Polski Związek Łowiecki, którego historia sięga 1929 r. Suchorończak został jeszcze odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Drugim członkiem odznaczonym "ZŁOMEM" jest Zdzisław Czarkowski, który przez kolegów z Koła nazywany jest najlepszym nauczycielem przyrody. Bo to on organizował przez lata spotkania z uczniami okolicznych szkół, zarówno w placówkach oświatowych, jak i w czyżowickiej "Stodole". Obaj ze względu na wiek, nie są już tak aktywni w działaniach, jak to było jeszcze choćby 10 lat temu, kiedy pod przewodnictwem Jana Suchorończaka Koło obchodziło 60. urodziny.


Nowy zarząd

Jeszcze w ubiegłym roku prezesem Koła był wspomniany Jerzy Glinka. Ponadto w zarządzie zasiadali wówczas Marek Cyrnal (sekretarz), Marian Materzok i Grzegorz Adamczyk. W tym roku Koło wybrało nowy, którego prezesem został Mirosław Pełeszuk, a członkami: Leszek Chadrian (sekretarz), Marian Materzok, Artur Jendrysik, Sławomir Kustos i Marek Ochojski.

Wszystkie zdjęcia w artykule pochodzą z kroniki KŁ "Róg"


Pretensje prezesa: o kronikę, dziki i brak jego osoby

Mirosław Pełeszuk, obecny prezes KŁ "Róg" poinformował nas, że uroczystości jubileuszowe odbędą się ostatecznie w przyszłym miesiącu - 13 listopada. Wyraził zarazem niezadowolenie, że dziennikarzowi została udostępniona przez członków Koła Kronika KŁ "Róg" wraz ze zdjęciami do wykorzystania (na jednym ze zdjęć Pełeszuk był widoczny). Nie spodobało mu się, że o historii Koła opowiedział m.in. były prezes Koła Jerzy Glinka, a nie on, czyli aktualny prezes (w ubiegłym roku, kiedy Koło przygotowywało się do rocznicy prezesem Pełeszuk nie był prezesem, a był nim Glinka).

Nie spodobało mu się również, że napisaliśmy, ile dzików Koło odstrzeliło, bo jak powiedział, to drażliwy społecznie temat i według prezesa w ogóle nie powinien być publicznie rozstrzygany, choć informacje o liczbie pozyskanej zwierzyny, są informacjami publicznie dostępnymi. Zagroził nam konsekwencjami prawnymi w przypadku znalezienia ku temu podstaw.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].