Wodzisław Śl. zdąży z wymianą starych kopciuchów w zasobach komunalnych?
Sprawdziliśmy już, jak sytuacja wygląda w Rydułtowach i Radlinie. Teraz przyszedł czas na Wodzisław Śl. Czy w tamtejszych zasobach miejskich wszystkie piece bezklasowe zostały już wymienione? Okazuje się, że wszystko jest na dobrej drodze.
Zgodnie z zapisami uchwały antysmogowej mieszkańcy województwa śląskiego mają czas do końca 2021 r. na wymianę ponad 10-letnich pieców bezklasowych. Zapytaliśmy włodarzy Wodzisławia, Radlina i Rydułtów o to, czy w zasobach miejskich wszystkie piece bezklasowe zostały już wymienione, ile pieców zostało wymienionych od momentu wejścia w życie uchwały antysmogowej, a także o to, ile pieców jeszcze czeka na wymianę i kiedy zostanie to zrobione. Odpowiedzi z Radlina i Rydułtów otrzymaliśmy wcześniej i opublikowaliśmy je w artykule pn. Czy włodarze Wodzisławia, Radlina i Rydułtów zdążą z wymianą pieców w budynkach należących do miasta?. Teraz dotarły do nas odpowiedzi z wodzisławskiego magistratu, które zamieszczamy poniżej.
Zmiany na Starówce
Jak przekazuje nam miejska spółka Domaro, od wejścia w życie uchwały antysmogowej dokonano wymiany 3 pieców w lokalnych kotłowniach c.o. na kotły piątej generacji na łączną kwotę wynoszącą prawie 43 tys. zł. Dodatkowo w ramach projektu pn. Eko-Starówka wykonano podłączenia do sieci ciepłowniczej 5 kamienic, gdzie zlikwidowano 47 indywidualnych źródeł ciepła. Wartość pełnego projektu wraz z termomodernizacją wyniosła nieco ponad 2 mln zł. Obecnie spółka realizuje projekt, w ramach którego do sieci ciepłowniczej zostanie podłączona ostatnia kamienica, gdzie pozostają 2 indywidualne źródła ciepła.
Ogrzewanie budynków użyteczności publicznej
Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Wodzisławiu Śl. Justyna Zagola informuje nas z kolei, jak wygląda ogrzewanie budynków użyteczności publicznej. - Budynki przy ul. Bogumińskiej 4, 4a, 4b są podłączone do sieci ciepłowniczej. Do roku 2015 r., czyli do momentu podłączenia do ciepłociągu, budynki te były ogrzewane przez jeden kocioł - przekazuje. Pani naczelnik dodaje, że dworzec kolejowy od początku jego powstania ogrzewany jest przez Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, z kolei budynek gdzie mieści się straż miejska ogrzewany jest gazem.
Modernizacja szkolnych i strażackich kotłowni
W zakresie jednostek oświatowych jedynie Szkoła Podstawowa nr 1 ogrzewana jest kotłem węglowym. - Modernizacja szkolnej kotłowni została zaplanowana. Powinna zostać wykonana w bieżącym roku - mówi nam Justyna Zagola wyjaśniając, że wówczas placówka będzie ogrzewana gazem. Pozostałe placówki oświatowe ogrzewane są przez Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej lub własnymi kotłami gazowymi bądź olejowymi.
W ramach dofinansowanego ze środków unijnych zadania pn. Poprawa efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej w Wodzisławiu Śl. wymieniono także kocioł w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 oraz dokonano zmiany źródła ogrzewania w budynku Służb Komunalnych Miasta na ogrzewanie gazowe. W jednostkach OSP Kokoszyce oraz OSP Radlin II dokonano wymiany kotłów na gazowy, a w OSP Turzyczka dokonano wymiany na kocioł na pelet. Obecnie trwa termomodernizacja w pozostałych dwóch remizach - OSP Jedłownik – zaplanowano kocioł gazowy, OSP Zawada – zaplanowano kocioł na pelet.
Czy w budynku z mieszkaniami komunalnymi zlokalizowanym w Wodzisławiu Śląskim przy ul. Młodzieżowej (obok Lety) tez mija termin na wymiane kotła na ogrzewanie? Jeśli nie to jaki jest termin wymiany w takich budynkach należących do miasta?
to ja się pytam skąd w Rydułtowach i Radlinie ten smog ???