Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Strażacy na Opawskiej w Raciborzu: Czujka zadziałała prawidłowo i zabezpieczyła mieszkańców przed nieszczęściem

Czad zagroził mieszkańcom budynku przy ul. Opawskiej. Na szczęście mieli w domu czujnik tlenku węgla, który w porę zaalarmował ich o niebezpieczeństwie.

Strażacy na Opawskiej w Raciborzu: Czujka zadziałała prawidłowo i zabezpieczyła mieszkańców przed nieszczęściem
Strażacy korzystając ze specjalistycznych urządzeń pomiarowych potwierdzili obecność czadu w powietrzu. Zdjęcie ilustracyjne (arch. Nowiny.pl).

Wieczorna akcja strażaków przy ul. Opawskiej

Do zdarzenia doszło 19 października około godz. 21.43 w budynku wielorodzinnym przy ul. Opawskiej w Raciborzu. Zamontowany w jednym z mieszkań czujnik tlenku węgla zaczął emitować sygnał alarmowy. Lokatorzy opuścili mieszkanie i wezwali strażaków. Druhowie potwierdzili obecność czadu w powietrzu.

- Czujka zadziałała prawidłowo i zabezpieczyła mieszkańców przed nieszczęściem - mówi bryg. Roland Kotula, dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu.

Strażacy sprawdzili również mieszkania przylegające do tego samego pionu kominowego, jednakże tam nie stwierdzono obecności czadu.

Prawdopodobnie źródłem emisji tlenku węgla był piecyk gazowy. Lokatorzy wrócili do mieszkania po jego przewietrzeniu, gdy czadu nie było już w powietrzu.

Gaz przy ul. Drzewieckiego

19 października strażacy z powiatu raciborskiego interweniowali jeszcze na ul. Drzewieckiego w Raciborzu (godz. 8.01). W budynku jednorodzinnym ulatniał się gaz. Strażacy stwierdzili, że przyczyną zdarzenia jest uszkodzony przewód łączący butlę na gaz z kuchenką. Pomieszczenia przewietrzono, a lokatorom budynku zakazano używania kuchenki do czasu wymiany uszkodzonego przewodu.

Trzecia interwencja polegała na zmyciu plamy substancji ropopochodnej z jezdni ul. Szkolnej w Rudniku (godz. 14.07).

Objawy zatrucia

Tlenek węgla dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwioobiegu. Czad wiąże się z hemoglobiną i blokuje dopływ tlenu do organizmu. Najczęstsze objawy zatrucia tlenkiem węgla to: przyspieszenie akcji serca, szybki i nieregularny oddech, trudność oddychania, zaburzenia orientacji, zawroty i ból głowy, duszności, oszołomienie, osłabienie, znużenie, nudności, wymioty, senność.

Jak uniknąć zatrucia czadem?

Aby zmniejszyć lub całkowicie usunąć prawdopodobieństwo zatrucia czadem, należy pamiętać o kilku zasadach:

  • sprawdź ciąg powietrza w pomieszczeniach - przyłóż kartkę papieru do kratki wentylacyjnej, jeśli ciąg jest prawidłowy, kartka "przyklei się" do otworu wentylacyjnego,
  • zamontuj czujnik tlenku węgla,
  • jeśli korzystasz z piecyka gazowego, sprawdzaj szczelność przewodu spalinowego (jeśli czujesz zapach gazu, powiadom administratora i służby gazowe),
  • zarządca lub właściciel nieruchomości powinien co najmniej raz w roku przeprowadzać kontrolę instalacji gazowej oraz przewodów wentylacyjnych i kominowych (jeśli tego nie robi, upomnij się o to),
  • korzystaj z mikrowentylacji okien i drzwi,
  • nie używaj kuchenki gazowej ani piekarnika do ogrzewania domu,
  • przenośnych kuchenek używaj tylko na zewnątrz,
  • nie uruchamiaj agregatu prądotwórczego w zamkniętej przestrzeni (np. piwnica, garaż)
  • jeśli masz kominek - utrzymuj go w dobrym stanie (co roku czyść komin i przewód kominowy).

Jak udzielić pomocy?

Jeśli podejrzewasz, że w pomieszczeniu znajdują się poszkodowani, natychmiast wezwij specjalistyczną pomoc. Wstrzymaj oddech przed przekroczeniem progu pomieszczenia, w którym podejrzewasz obecność tlenku węgla.

Otwórz drzwi i okna, aby usunąć truciznę z domu. Zapewnij poszkodowanych dostęp do świeżego powietrza.

Sprawdź, czy poszkodowany oddycha. Jeśli nie, zadzwoń na 112 i rozpocznij reanimację, jeśli tak - zadzwoń na 112 i oczekuj na przyjazd służb.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].