Zagraniczni goście odwiedzili Zespół Szkół Urszulańskich
Zespołu Szkół Urszulańskich gościli uczniów z Francji, Słowacji i Niemiec w ramach programu Erasmus+. Tematem całego projektu planowanego na lata 2020 – 2023 jest służba potrzebującym, wolontariat, ale również wzajemne dzielenie się doświadczeniami.
Tygodniowy pobyt gości w naszym mieście rozpoczęło spotkanie z Panem Prezydentem Piotrem Masłowskim, Panem Arkadiuszem Andrzejewskim – Dyrektorem rybnickiego oddziału Śląskiego Ośrodka Adopcyjnego oraz Panem Dariuszem Piotrowskim – streetworkerem pracującym bezpośrednio z bezdomnymi. Podczas tego spotkania w Ośrodku Adopcyjno-Opiekuńczym na terenie dawnego „Juliusza” uczniom i nauczycielom ze szkół partnerskich przedstawione zostały działania podejmowane przez pracowników instytucji miejskich jak i organizacji pozarządowych na rzecz pomocy osobom bezdomnym z Rybnika i okolic oraz dzieciom nie mogącym wychowywać się w rodzinach biologicznych. Młodzież miała okazję zadać pytania dotyczące tych obszarów działalności miasta, a przygotowane prezentacje były szczegółowe, rzetelne i zawierały ciekawie przedstawione treści. Dopełnieniem tego spotkania była wizyta w Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej PRZYSTAŃ w Niedobczycach, gdzie młodzi ludzie mieli okazję poznać codzienność mieszkających tam dzieci i charakter pracy wychowawców.
Bardzo cennym doświadczeniem było też spotkanie z wolontariuszami stowarzyszenia EXODUS z Żor, którzy opowiadali o swojej pracy wśród bezdomnych. Uczniowie z klasy 7 szkoły podstawowej przygotowali również paczki z żywnością, które wraz z gośćmi zanieśli do rybnickiej „Jadłodzielni” przy kościele o. Franciszkanów. Wykłady i prezentacje były przeplatane zabawami integracyjnymi, warsztatami, dyskusjami, a nawet zwiedzaniem Rybnika poprzez grę terenową. Ważnym punktem pobytu gości w Polsce było zwiedzanie obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu-Brzezince połączone z wizytą w Krakowie. Ten wspólnie spędzony czas był również okazją do doskonalenia umiejętności językowych i lekcją otwartości na innych.
Celem programu przygotowanego przez nauczycieli Zespołu Szkół Urszulańskich w Rybniku było uwrażliwienie młodzieży na potrzeby ludzi potrzebujących, społecznie wykluczonych i bezdomnych, ale również podejmowanie praktycznych działań w obszarze wolontariatu. Podsumowując tygodniową pracę, młodzież odnosiła się do znaczenia hasła SERVIAM w ich codziennym życiu, podkreślając chęć dalszego służenia innym, zaangażowania w działania dobroczynne i czerpania inspiracji z przykładów rówieśników z innych europejskich państw. Przed uczniami z Rybnika jest teraz planowana rewizyta w szkole Lycee Sainte Solange OGEC w Châteauroux we Francji w marcu 2022 roku.
/Materiały prasowe/