Wiceprezydent Wacławczyk i konserwator Olejarnik wręczyli Maryi złote lilie
Jeden z najpiękniejszych i najbardziej rozpoznawalnych zabytków Raciborza odzyskał dawny blask.
Renowacja kolumny trwa od początku sierpnia bieżącego roku. Jest możliwa dzięki staraniom władz Miasta Racibórz i wsparciu finansowym Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w kwocie 50 tys. zł. Zakres prac obejmował między innymi dokładne oczyszczenie figury z brudu, porostów, glonów i patyny, ale też z wtórnych uzupełnień kamienia, założonych w latach 90. XX w.
Stare kity i spoiny odchodziły już od kamienia. Wykonano nowe uzupełnienia w miejscach koniecznych pozostawiając maksymalną powierzchnię odsłoniętego naturalnego, odczyszczonego kamienia. Wykonano nowe fugi na styku bloków piaskowca i pozostawiono je odsłonięte.
Czynności odbioru zostały rozpoczęte z udziałem Śląskiego Wojewódzkiego Kosnerwatora Zabytków, Łukasza Konarzewskiego. Nowe złocenia na czystym naturalnym kamieniu już pięknie błyszczą na raciborskim Rynku.
Kolumna Maryjna została wyrzeźbiona w 1727 r. przez Johanna Melchiora Österreicha jako wotum dziękczynne za opuszczenie miasta przez zarazę. Przedstawia Marię Niepokalanie Poczętą (w popularnym dla stylu barokowego typie Immakulaty*), z lilią w ręce, aureolą z 12 gwiazd i wężem pod stopami, stojącą na kuli ziemskiej wspartej na słupie obłoków w otoczeniu putt**. Jest to zobrazowanie tekstu godzinek do NPNMP: "Ja mieszkam na wysokościach i tron mój w słupie obłoku". Kolumna została posadowiona na okazałym cokole, na narożnikach którego stoją pełnopostaciowe rzeźby patronów: św. Marcelego, św. Floriana i św. Sebastiana.
źródło: UM Racibórz, oprac. ż
* Immaculata – typ obrazu lub rzeźby, przedstawiający niepokalanie poczętą Maryję. Przedstawia on matkę Bożą bez dzieciątka, w młodym wieku (źródło: wikipedia.org).
** Putto to motyw dekoracyjny przedstawiający małego nagiego chłopca.