Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

11 listopada w Wodzisławiu Śl. Prezydent Kieca: "W 1918 r. mieszkańcy ziemi wodzisławskiej nie świętowali niepodległości" [ZDJĘCIA]

Eucharystia za Ojczyznę i uroczystości przy pomniku - w Wodzisławiu Śl. były to najważniejsze elementy obchodów Święta Niepodległości.

11 listopada w Wodzisławiu Śl. Prezydent Kieca: "W 1918 r. mieszkańcy ziemi wodzisławskiej nie świętowali niepodległości" [ZDJĘCIA]

W Wodzisławiu Śl. niepodległościowe uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w intencji Ojczyzny odprawionej w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Po niej - około godz. 11.00 - wodzisławianie przeszli pod pomnik Powstańców Śląskich. Tam odbyły się okolicznościowe uroczystości.

- Jaki był obraz naszego miasta w 1918 r.? Było to małe śląskie miasteczko. Liczyło niespełna 3,5 tys. obywateli. Wśród nich 86% stanowili katolicy, 8% - luteranie, a niespełna 6% było żydami. Prawie 80% mieszkańców naszego miasta mówiło po niemiecku i to był ich podstawowy język. W 1918 r. choć czuło się tutaj potrzebę przyłączenia do Polski, to wtedy Wodzisław Śl. nie świętował niepodległości. Mieszkańcy tego miasta i tych ziem musieli przejść trudy pierwszego, drugiego i w końcu trzeciego powstania śląskiego. W wyniku tych działań dopiero 4 lipca 1922 r. na naszym wodzisławskim rynku mieszkańcy witali polskich żołnierzy, wywieszali polskie flagi i cieszyli się z polskości - mówił w swoim przemówieniu prezydent Mieczysław Kieca. - Niepodległa Ojczyzna to taka, która gwarantuje prawa wszystkich, która daje ochronę, ale w zamian wymaga. Wymaga poszanowania praw, norm i porozumień. Wymaga poszanowania najważniejszej umowy społecznej, jaką jest Konstytucja - dodał.

Przedstawiciele lokalnego samorządu, mundurowych i organizacji pozarządowych złożyli wiązanki kwiatów. Na koniec obchodów Święta Niepodległości odbyła się uroczysta defilada.

Ludzie

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.

8 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~yggiH (31.0. * .94) 12.11.2021 21:13

Minusów przy mojej poprzedniej wypowiedzi dużo ale merytorycznej odpowiedzi brak ! Jest tak z jednego powodu - po prostu minusujący doskonale wiedzą o tym że kłamią i o tym że są okłamywani ale nie przeszkadza im to dlatego że kłamstwa kochają najbardziej !

A wiecie dlaczego tak jest ? Dlatego że większość Polaków nie kocha Polski ale wyobrażenie o niej - jakąś mityczną ułudę którą żyje budując swoją narodową tożsamość opartą na mitach, legendach i podaniach czyli po prostu na kłamstwach !

Historia Polski tymczasem jest bardzo brutalna ale jedyna, prawdziwa i niepodważalna ! Należy ją przyjąć taką jaka jest a nie budować narrację opartą na baśniach by podbudować megalomanię marzycieli.

Jeśli prezydent powiatowego miasta pozwala sobie w dzień święta narodowego (które w rzeczywistości nie jest żadnym Dniem Niepodległości) na zdanie o "potrzebie przyłączenia do Polski" miasta po czym wspomina że 80% jego mieszkańców była niemieckojęzyczna to dla kogo to przemówienie jest dedykowane ?

Powiedzmy to po prostu szczerze że Górny Śląsk ma swoją odrębną historię, kulturę i język a pobudki tych Ślązaków którzy w tak zwanym okresie powstańczo - plebiscytowym zwrócili się ku Polsce były zupełnie inne niż pobudki Legionistów Piłsudskiego czy Powstańców Wielkopolskich.

Boże, przecież Szwajcaria ma cztery różne języki urzędowe a każdy kanton swoją odrębną historię a jednak wszyscy tworzą jeden, wspólny kraj. Co więcej, kraj zgody i dobrobytu !

zxc 12.11.2021 14:43

a skąd on takie mądrości wynajduje?

~hans (188.137. * .238) 12.11.2021 12:16
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Genau. 11 listopada i 3 maja to gorolskie śwynta i to cza tympić

beatamix 12.11.2021 11:47
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Press (91.192. * .10) 11.11.2021 22:14
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

"Niepodległa Ojczyzna to taka, która gwarantuje prawa wszystkich, która daje ochronę, ale w zamian wymaga. Wymaga poszanowania praw, norm i porozumień. Wymaga poszanowania najważniejszej umowy społecznej, jaką jest Konstytucja" Święte słowa panie Prezydencie. Mam nadzieję, że w końcu wprowadzicie słowa w życie, a nie tylko puste slogany.

~Wodzis (87.101. * .123) 11.11.2021 20:53

Orkiestra wizytówka wodzislawia za chwile zagrają w piątkę tez będzie fajnie do myślenia

right 11.11.2021 19:26

Duma!

~yggiH (31.0. * .199) 11.11.2021 18:51
oceniono 4 razy
-4
Zgłoś

"Choć w 1918 roku czuło się tutaj potrzebę przyłączenia do Polski, to wtedy Wodzisław Śląski nie świętował niepodległości (...)"

Pewnie największą potrzebę przyłączenia Wodzisławia do Polski odczuwało te 80% niemieckojęzycznej ludności i to tak bardzo że w plebiscycie 662 osoby głosowały za Polską ale 1.669 za Niemcami !

Co bierze ktoś kto wypowiada tak niedorzeczne zdania ?

Może w końcu kiedyś gdy ustanie ta pseudopatriotyczna s*aczka uda się historię opowiedzieć normalnie czyli bez tych wszystkich zakłamanych legend, mitów i podań ?

Historię która przedstawi prawdziwy bieg wydarzeń. Że nielodległość nie powstała 11.11.1918 ale kształtowała się stopniowo. Że II RP a Polska po 1945 to dwa różne kraje. Że 99% narodu to nie potomkowie rycerzy i husarzy ale robotników i chłopów pańszczyźnianych. Że Śląsk i Pomorze mają swoją odrębną historię od reszty kraju. Że podczas wojny domowej w Rosji w wojskach białych i czerwonych walczyło więcej Polaków niż w Legionach Piłsudskiego razem wziętych i szeregu innych faktów historycznych, zakopanych pod ziemię by móc nadal kontynuować opowiastkę o wyspie mgieł i rycerzach okrągłego stołu ...

No ale skoro 80% niemieckojęzycznej ludności Wodzisławia Śląskiego czuło w 1918 potrzebę przyłączenia do Polski to pewnie tak było !


Fatal error: Uncaught TypeError: Argument 5 passed to Monolog\ErrorHandler::handleError() must be of the type array, null given in /app/vendor/monolog/monolog/src/Monolog/ErrorHandler.php:213 Stack trace: #0 [internal function]: Monolog\ErrorHandler->handleError(2, 'Unknown: Failed...', 'Unknown', 0, NULL) #1 {main} thrown in /app/vendor/monolog/monolog/src/Monolog/ErrorHandler.php on line 213