Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Co lepsze dla Turzy Śląskiej - Spółka Wodociągowa czy PWiK?

W Turzy Śląskiej nadal toczy się spór o to, kto mieszkańców powinien zaopatrywać w wodę - Spółka Wodociągowa czy PWiK. Nie wiadomo, czy członkowie spółki chcą zmian, ponieważ na 700 członków, na Walne Zgromadzenia przychodzi około 20 osób. 

Co lepsze dla Turzy Śląskiej - Spółka Wodociągowa czy PWiK?
Na zdjęciu przewodniczący zarządu Spółki Wodociągowej w Turzy Śląskiej Bogusław Kniszka, który podczas zebrania komisji poświęconego dostawie wody mieszkańcom Turzy Śl., przekonywał, że PWiK i wójt dążą do przejęcia majątku spółki.

18 października odbyło się  posiedzenie komisji Rady Gminy Gorzyce, podczas którego radni omawiali temat zaopatrywania w wodę Turzy Śląskiej. Oprócz Zarządu Spółki Wodociągowej, na posiedzenie zaproszony został również Marek Chrószcz, prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Wodzisławiu Śląskim. 

Konfrontacja między Spółką Wodociągową a PWiK-iem

M. Chrószcz podczas swojej prezentacji próbował przekonać obecnych o tym, że dołączenie do grona odbiorców wody od PWiK-u to dobra zmiana. Z kolei Bogusław Kniszka, przewodniczący zarządu Spółki, powoływał się na historię spółki i przytaczał argumenty mówiące o tym, że nie pierwszy raz władze samorządowe dążą do jej likwidacji. 

Na zdjęciu prezes PWiK-u Marek Chrószcz podczas prezentacji, którą przedstawił podczas październikowego spotkania. 

Turzanie potrzebują informacji

Podczas posiedzenia komisji obecna na nim prezes OSP w Turzy Śl. Iwona Wajsman zwróciła uwagę na to, że wielu mieszkańców miejscowości nie wie, kto dostarcza im wodę. Według niej, potrzebna byłaby akcja informacyjna, która miałaby na celu rozpowszechnienie informacji i po to, aby mieszkańcy mogli świadomie wybierać, z jakiego źródła chcą kupować wodę.

Czy są efekty zebrania komisji? 

Posiedzenie komisji nie przyniosło żadnego przełomu, a zarząd Spółki Wodociągowej posługiwał się tymi samymi argumentami, co podczas sierpniowego Walnego Zgromadzenia. W mailu wysłanym do redakcji już po komisji, Bogusław Kniszka zarzucał Radzie Gminy to, że posiedzenie miało być na inny temat i jego członkowie nie byli przygotowani do omawiania spraw, które były tam poruszane. Zapytaliśmy Piotra Wawrzycznego o to, czego miało dotyczyć posiedzenie i czy zarzuty zarządu Spółki Wodociągowej są słuszne. Przewodniczący Rady Gminy odpowiedział, że wspólne posiedzenie komisji było zwołane w celu omówienia tematu dostaw wody dla mieszkańców gminy Gorzyce, ze szczególnym uwzględnieniem mieszkańców sołectwa Turza Śląska i że taki punkt przewidywał porządek posiedzenia.

Mieszkańcy Turzy Śl. mają dostarczaną wodę zarówno przez Spółkę Wodociągową w Turzy Śl. jak i przez PWIK sp. z o.o. z siedzibą w Wodzisławiu Śląskim, więc naturalnym było zaproszenie przedstawicieli obydwu podmiotów, dzięki czemu radni mieli okazję poznać sposób działania obydwu podmiotów. Nieracjonalnym byłoby zwoływanie dwóch odrębnych posiedzeń komisji, raz z przedstawicielami spółki w Turzy, a drugi raz z przedstawicielami PWIK w Wodzisławiu. Była też to dobra okazja do skonfrontowania różnych zdań na tematy związane z dostawą wody dla mieszkańców Turzy Śl., prezentowanych przez przedstawicieli obydwu podmiotów. Choć w trakcie posiedzenia momentami była nerwowa atmosfera, mam nadzieję że ostatecznie tematy sporne zostaną polubownie rozwiązane, a mieszkańcy Turzy Śl. będą mieli zapewnioną stałą dostawę wody oraz obsługę z tym związaną na poziomie XXI w. - powiedział Wawrzyczny.

Dyskusja przeniosła się do mediów społecznościowych

Po posiedzeniu komisji, prezes PWiK-u zamieszczał w sieci wymowne wpisy, w których argumentował, dlaczego jego przedsiębiorstwo jest lepszym wyborem niż Spółka Wodociągowa. Wśród tych argumentów znalazł się brak wpisowego (Spółka Wodociągowa pobiera wpisowe w kwocie 1500 zł, które później stanowią majątek Spółki i zarazem jej członków), nowoczesna całodobowa obsługa, a także niższe ceny wody. M. Chrószcz na swoim profilu w mediach społecznościowych po tym spotkaniu napisał również, że PWiK może dać zatrudnienie obecnym pracownikom Spółki Wodociągowej.

Z kolei wójt gminy Gorzyce Daniel Jakubczyk po komisji zamieścił na Facebooku wpis, w którym skonfrontował transparentność obydwu podmiotów.- Spółki Wodociągowej i PWiK-u. Wójt wskazał na to, że na stronie PWiK-u jest wypisany skład zarządu, prokurenci i rada nadzorcza. Z kolei na stronie Spółki Wodociągowej brak takich informacji.  W komentarzach pod tym postem pojawiły się głosy krytykujące działalność spółki i popierające PWiK.

O przyszłości Spółki Wodociągowej powinni decydować jej członkowie 

Jak zauważył podczas posiedzenia komisji Daniel Jakubczyk, o zmianach w Spółce Wodociągowej i jej przyszłości powinni decydować członkowie spółki, których jest ponad 700, a w walnych zgromadzeniach udział bierze zwykle około 20 osób. - Dobrze byłoby poznać zdanie członków Spółki Wodociągowej. To oni powinni zdecydować, czy Turzę Śląską w wodę powinna dalej zaopatrywać spółka czy PWiK - powiedział Jakubczyk.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].