Ks. Emil Jatzek ma w Rudach swój skwer. Kim był?
Nadano nazwę skwerowi znajdującemu się w centrum Rud (gm. Kuźnia Raciborska). To pomysł fundacji Stare Opactwo, która wystąpiła z ponownym takim wnioskiem do kuźniańskich urzędników. Temat spotkał się z aprobatą radnych.
Rudy tego chciały
To skwer na skrzyżowaniu ulic Rogera i Cysterskiej, gdzie mieści się kolumna maryjna - nie tak dawno odnowiona w ramach projektu „Szlak Matki Boskiej po obu stronach granicy” realizowanego z udziałem środków zewnętrznych. Nazwano go skwerem Księdza Radcy Emila Theodora Jatzka.
Zgodę na nadanie nazwy wyraziła rada miejska. Wcześniej temat był konsultowany z lokalną społecznością i jak relacjonował na obradach Paweł Macha, burmistrz Kuźni Raciborskiej, Rudy chciały, aby taka nazwa została nadana.
Temat powrócił
Ks. Jan Rosiek, prezes fundacji, przypomina, że to nie pierwszy wniosek fundacji do Urzędu Miejskiego w Kuźni Raciborskiej w sprawie nadania takiej nazwy skwerowi. Pierwszy raz wnioskowano 23 kwietnia 2018 roku przy okazji przypadającej wówczas 60 rocznicy śmierci ks. Radcy Emila Theodora Jatzka. Pomysł ten jednak zyskał aprobatę teraz.
Zasłużony dla społeczności
Jak wyjaśnia ks. Rosiek, fundacja dążyła do takiego uhonorowania duchownego, bo wśród wielu lokalnych historycznych postaci – bohaterów, ks. Emil Theodor Jatzek zasługuje na szczególne upamiętnienie.
- Był kapłanem, duszpasterzem na Śląskiej Ziemi, posługiwał ludowi śląskiemu, ale był również kapelanem na dworach śląskiej arystokracji: rodziny Ballestrem i von Ratibor. Ks. Emil Jatzek patronował gruntownej renowacji kościoła parafialnego w latach 1935-1938. Proboszcz ks. Emil Jatzek wykazywał wiele miłości względem swoich wiernych w okresie faszyzmu i w okresie krwawych wydarzeń w 1945 roku, kiedy do Rud wkroczyła Armia Czerwona. Po działaniach wojennych po raz kolejny podjął się trudu odbudowy spalonego kościoła - mówi prezes fundacji.
Wyjaśnia, że fundacja chciała, aby nazwę nadano skwerowi na skrzyżowaniu ulic Rogera i Cysterskiej, bo to centralne miejsce Rud, uhonorowane statuą Matki Bożej z 1870 r., na trakcie prowadzącym do kościoła, w którym posługiwał wiele lat i któremu oddał swoje serce i życie, w pobliżu miejsca zamieszkania ks. Jatzka na rudzkiej farze.
O duchownym
Ks. Emil Jatzek urodził się 23 grudnia 1881 r. w Raciborzu. Studia teologiczne odbył we Wrocławiu w latach 1903 – 1907, które uwieńczył otrzymaniem święceń kapłańskich 22 czerwca 1907 r. 13 maja 1924 r. został desygnowany na proboszcza parafii w Rudach. W 1939 r. otrzymał tytuł Dziekana Honorowego. W 1942 r. został mianowany Radcą Duchownym. Patronował gruntownej renowacji kościoła parafialnego w latach 1935-1938.
Proboszcz ks. Emil Jatzek wykazywał wiele miłości względem swoich wiernych w okresie faszyzmu i w okresie krwawych wydarzeń w 1945 roku, kiedy do Rud wkroczyła Armia Czerwona. Po działaniach wojennych po raz kolejny podjął się trudu odbudowy spalonego kościoła przy pomocy subwencji rządowych i wskazań Administracji Apostolskiej Śląska Opolskiego. Kościół wówczas regotycyzowano, aby ukazać jego „prastare i piastowskie pochodzenie”. Ksiądz proboszcz zmarł 12 czerwca 1958 r. Pochowany jest na miejscowym rudzkim cmentarzu pośród swoich parafian.
Ks. Jan Rosiek
Drugi skwer
Przypomnijmy, to drugi, w ostatnim czasie skwer na terenie gminy Kuźnia Raciborska, który otrzymał swoją nazwę. Pierwszym był ten w stolicy gminy, który powstał w chwili remontu ulicy Powstańców. W tym przypadku o takie rozwiązanie wnioskowało stowarzyszenie Mieszkańców „Kuźnia Przyszłości”, które dążyło, aby teren nosił nazwę św. Jana Pawła II. W dalszej kolejności burmistrz Macha sprowadził tam ponad 34-tonowy głaz, na którym umieszczono pamiątkową tablicę. Zasadzono także dąb papieski. Oficjalne uroczystości w tym miejscu odbyły się w 101. rocznicę urodzin Karola Wojtyły, czyli we wtorek 18 maja. Czytaj więcej: Powstał skwer, odsłonięto tablicę, posadzono dąb. Kuźnia Raciborska uczciła 101. rocznicę urodzin Karola Wojtyły [ZDJĘCIA, LIVE].
Ludzie
Były burmistrz Kuźni Raciborskiej.