Czym różnią się pralki przemysłowe od domowych?
Rynek usług pralniczych w Polsce nie jest jeszcze wystarczająco rozbudowany. Prowadzenie pralni wciąż daje duże możliwości finansowe. Oferując usługi profesjonalnego czyszczenia odzieży możemy zyskać ciekawą pracę i stabilne źródło dochodu. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że branża pralnicza jest specyficzna i dość wymagająca. Aby stać się właścicielem dobrze prosperującego przedsiębiorstwa musisz pamiętać o odpowiednim przygotowaniu. Sprawdź, co musisz wiedzieć o maszynach do pralni, by nie dać się zaskoczyć.
Jak urządzić pralnię?
Przygotowując się do uruchomienia pralni wodnej należy dokładnie przemyśleć kilka kwestii związanych m.in. z urządzeniem i wyposażeniem lokalu. Jeśli dopiero zaczynasz i nie miałeś wcześniej styczności z tą branżą, pomocą może być nasz poradnik: pralnia – jak urządzić? Po pierwsze, trzeba wybrać dobrą lokalizację. Największe szanse na powodzenie mają adresy w pobliżu centrów handlowych, nowych osiedli mieszkaniowych, na terenie dzielnic biznesowych, w rejonie akademików oraz w dzielnicach o dużym natężeniu ruchu turystycznego. Zasadniczo o klientów najłatwiej w dużych miastach, jednak ponieważ pralnie coraz bardziej zyskują na popularności również w mniejszych miejscowościach, lokal uruchomiony w takim miejscu również ma szansę dobrze prosperować. Przed założeniem nowej pralni warto sprawdzić, czy w danej okolicy nie działa już konkurencja. Oczywiście lokal przeznaczony na pralnię musi spełniać określone wymagania techniczne i prawne. W dobrym zagospodarowaniu dostępnej przestrzeni pomocny będzie projekt przygotowany przez architekta. Kolejna kwestia dotyczy wyposażenia. Otwierając pralnię możemy zdecydować się na sprzęt nowy lub używany. Koszt nowych urządzeń zwykle jest bardzo wysoki (najdroższa jest pralnica przemysłowa, która może kosztować nawet kilkaset tysięcy złotych), dlatego jeżeli posiadamy ograniczony kapitał początkowy dobrym rozwiązaniem może być zakup sprzętów z drugiej ręki. Sprzedażą używanych maszyn pralniczych zajmują się niektóre firmy świadczące usługi w branży profesjonalnego pralnictwa. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na urządzenia nowe, czy używane, konieczne jest wyposażenie lokalu m.in. w pralkę przemysłową, suszarkę przemysłową, stoły i kabiny detaszerskie, stoły prasowalnicze i manekiny formujące, wytwornice pary oraz pakowarki i transportery do odzieży. Jeśli chcemy zoptymalizować działanie zakładu warto pokusić się o wdrożenie specjalnego oprogramowania do obsługi pralni, pozwalającego efektywnie zarządzać funkcjonowaniem pralni wodnej.
Pralki przemysłowe vs pralki domowe: poznaj najważniejsze różnice
Przygotowując się do uruchomienia własnego punktu usługowego musisz odpowiednio dobrać urządzenia pralnicze. W profesjonalnych pralniach wodnych stosuje się wysokiej klasy sprzęt. Nowoczesne maszyny do pralni są wyposażone w szereg użytecznych funkcji, dzięki czemu zapewniają szerokie pole działania. Podstawowym sprzętem w każdej pralni wodnej jest pralka przemysłowa. To maszyna przystosowana do długotrwałej pracy, mająca dużą pojemność i będąca w stanie pomieścić jednorazowo wsad ważący nawet kilkaset kilogramów. Choć urządzenia te działają na podobnej zasadzie co pralki domowe, różnice pomiędzy nimi są zasadnicze. Pralka przemysłowa jest znacznie większa i wydajniejsza od typowej pralki automatycznej. W porównaniu do standardowych pralek używanych w gospodarstwach domowych pralnica przemysłowa posiada o wiele bardziej skomplikowaną elektronikę, jak i dużo większe możliwości. Maszyny piorące do pralni przemysłowej to zaawansowany technologicznie sprzęt przeznaczony do realizowania całego cyklu operacji. Odświeżanie odzieży w pralnicy przebiega w kilku etapach i obejmuje m.in. pranie wstępne, pranie zasadnicze, płukanie z podwirowaniami wody oraz wirowanie końcowe. Pralki przemysłowe są przystosowane do czyszczenia dużej ilości różnorodnych tekstyliów. Najczęściej takie maszyny wyróżniają też spore gabaryty.
Materiał zewnętrzny