O Tragedii Górnośląskiej w Pogrzebieniu. Przygotowano wystawę i wykład historyczny
"Młodzi nie wiedzą, starzy nie pamiętają" – to słowa mieszkańca Rydułtów, uczestnika projektu publikacji "Jo był ukradziony...". Książka porusza kwestię Tragedii Górnośląskiej, która obejmowała szereg działań o charakterze zbrodniczym wobec cywilnych mieszkańców Górnego Śląska.
Rozpoczęła się wraz z wkroczeniem wojsk radzieckich i polskich pod koniec stycznia 1945 r. na terytorium ówczesnej Prowincji Górnośląskiej. Wiązała się z masowymi mordami, gwałtami, grabieżami i dewastacją materialnego dziedzictwa, tworzeniem przyzakładowych obozów pracy oraz obozów koncentracyjnych, a także z deportacjami do Związku Radzieckiego oraz wysiedleniami Ślązaków zweryfikowanych jako Niemców. Tym działaniom towarzyszyły nadużycia o charakterze materialnym oraz nieuzasadnione aresztowania.
W związku z realizacją projektu "Tragedia Górnośląska – odkrywanie nieznanych losów mieszkańców, jako element ochrony dziedzictwa kulturowego naszych ziem" Gminny Ośrodek Kultury w Kornowacu zaprasza na wystawę poświęconą podjęciu szeregu działań w tym m.in. wydaniu książki, wystawieniu sztuki teatralnej a także nagraniu filmu dokumentalno-fabularnego.
- W ramach nowego projektu przygotowaliśmy profesjonalną wystawę opartą na materiałach opublikowanych w książce „Jo był Ukradziony. Tragedia Górnośląska. Ziemia Rybnicka”, materiałach archiwalnych i zbiorach bibliotecznych. Wystawa została przygotowana przez zespół historyków zamieszkujących nasz region - anonsuje GOK.
Wystawę można oglądać od 16 do 22 listopada w Domu Kultury w Pogrzebieniu. Z kolei 22 listopada, o godzinie 17.00 będzie można również wysłuchać wykładu historycznego dra Mateusz Sobeczko i mgr Patrycji Tomiczek, a także nabyć najnowszą publikację "Jo był Ukradziony". Spotkanie odbędzie się w DK Pogrzebień.
źródło: GOK Kornowac, oprac. (d)