Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Dobry fryzjer: jak nim zostać?

Kiedyś zawód traktowany z lekkim pobłażaniem, obecnie – coraz bardziej szanowany i pożądany. W dzisiejszych czasach fryzjer więcej ma wspólnego z modą i sztuką niż zwykłym rzemiosłem. Jak w takim razie fryzjerem zostać? 

Dobry fryzjer: jak nim zostać?

Nie ma co ukrywać – usługi najlepszych fryzjerów są drogie, na wizytę trzeba czekać często wiele tygodni. Ale chętnych i tak nie brakuje. Dobry fryzjer w Warszawie – czy w każdym innym mieście – na brak pracy nie narzeka, bo gwarantuje nam coś więcej niż zwykłe strzyżenie czy ufarbowanie włosów.

Wszystko dlatego, że zmieniło się podejście, z jakim traktujemy nasze włosy. Są one nie tylko częścią wyglądu, ale podkreślają osobowość, pełnią ważną rolę w życiu prywatnym, ale i zawodowym. Szukamy dobrych fryzjerów, bo dzięki nim poczujemy się lepiej, pewniej, bardziej kobieco albo bardziej męsko.

Z drugiej strony coraz więcej młodych osób, myśląc o przyszłości, decyduje się właśnie na zawód fryzjera. Bo jest kreatywny, dobrze płatny, w miarę samodzielny, a na dodatek można go wykonywać wszędzie – w małej miejscowości, dużym mieście, Polsce albo gdziekolwiek na świecie. Jak w takim razie fryzjerem zostać?

Szkoła fryzjerska

Kiedyś fryzjerstwa uczyło się głównie w zawodowych szkołach średnich lub technikach fryzjerskich. Funkcjonują one do dziś: uczeń ma w nich tzw. „normalne” zajęcia ogólnokształcące przygotowujące do matury, ale też – już od pierwszej klasy – zajęcia teoretyczne i praktyczne związane z fryzjerstwem. Aby skończyć szkołę, trzeba zdać nie tylko egzamin maturalny, ale też egzamin zawodowy, dzięki którym można uzyskać dyplom w zakresie „wykonywania usług fryzjerskich” i „wykonywania projektów fryzur”.

Nie wszyscy jednak muszą iść do szkoły fryzjerskiej od razu po podstawówce. Można wybrać również szkołę policealną: zajęcia odbywają się w niej najczęściej w systemie zaocznym, a więc w weekendy. Najczęściej szkoły policealne są dwuletnie, niektóre trwają jeden rok.

Kursy fryzjerskie: krótsze lub dłuższe

Znakomita większość pracujących na co dzień fryzjerów nie skończyła jednak szkół fryzjerskich, ale specjalistyczne kursy. A jest ich naprawdę dużo. Są kursy uczące zawodu od podstaw, które trwają od roku do nawet trzech lat: w nich kładzie się również duży nacisk na wiedzę teoretyczne.

Ale można też wybrać kurs znacznie krótszy, który przygotowuje fryzjerów o różnych specjalizacjach. Są więc kursy barberskie, kursy fryzjerów damskich, a także kursy specjalistów od koloryzacji. Niektóre kursy odbywają się w systemie wyjazdowym, tzn. uczeń płaci jednocześnie za sam kurs, ale też za pobyt: może wówczas skupić się na nauce, chociaż takie kursy są droższe.

Staż u boku mistrza: od asystenta do fryzjera

W Polsce wciąż najlepszym sposobem, żeby nauczyć się fryzjerstwa, pozostaje nauka od mistrza. Szkoły fryzjerskie wymagają obowiązkowo stażu w salonach fryzjerskich, ale nie zawsze stażyści ze szkół są traktowani w takich miejscach poważnie.

Najlepszą i najpopularniejszą opcją jest więc zatrudnienie się w salonie jako asystent fryzjera. Taka osoba zaczyna pracę od najprostszych czynności: odpowiedniego mycia głowy, nakładania odżywek, czesania. Potem stopniowo wprowadzana jest w bardziej zaawansowane techniki, takie jak nakładanie farby w czasie koloryzacji, zabiegi pielęgnacyjne czy strzyżenia.

Wszystko odbywa się pod okiem fryzjera-mistrza, który na bieżąco sprawdza technikę, poprawia i uczy. Jeśli więc ktoś chce w przyszłości zostać naprawdę dobrym fryzjerem, powinien poszukać takiego salonu i takiego specjalisty, od którego może się sporo nauczyć. Powszechną praktyką jest też to, że młody człowiek asystuje najpierw jednemu fryzjerowi, a potem zmienia salon, bo chce uczyć się od innego. I nie ma w tym nic złego.

Fryzjer nie przestaje uczyć się nigdy

Żeby pracować jako fryzjer, nie trzeba więc mieć skończonej szkoły. Nie są też istotne tytuły – choćby „technika usług fryzjerskich” czy czeladnika. Ważne są umiejętności i to od nich będzie zależało, czy uda się zdobyć pracę w dobrym salonie fryzjerskim. A kiedyś może nawet otworzyć własny. 

Fryzjerstwo to zresztą taka dziedzina, w której nigdy nie można powiedzieć: „umiem już wszystko”. Nie tylko młodzi w tej profesji, ale również mocno już doświadczeni niemal przez całe swoje życie inwestują w kursy u najlepszych fryzjerów w branży, wyjeżdżają na polskie i zagraniczne szkolenia, śledzą nowinki techniczne.

Wszystko po to, żeby nie zatrzymać się w miejscu, ale cały czas rozwijać. Dobry fryzjer traktuje przecież zajmowanie się włosami jako pasję: Bo żeby zostać dobrym fryzjerem, trzeba zajmowanie się włosami traktować jako pasję – tylko wtedy taka praca będzie miała sens.

Materiał zewnętrzny