Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Rozmowy o winie, serze i kuchni. Zobaczcie, jak było w Czyżowicach [ZDJĘCIA]

Koneserzy wina i serów piątkowy wieczór (19.11) w Ośrodku Kultury w Czyżowicach mogli spędzić wyjątkowo - rozmawiając o winie, serach i nowoczesnej kuchni przy akompaniamencie muzyki. 

Rozmowy o winie, serze i kuchni. Zobaczcie, jak było w Czyżowicach [ZDJĘCIA]
Na zdjęciu stoisko winnicy Smuga z Gołkowic, której właścicielem jest Jerzy Borek, jeden z najbardziej doświadczonych wytwórców wina w naszym regionie.

Podczas spotkania „O winie przy winie” odwiedzający mieli możliwość spróbowania win z trzech lokalnych winnic. Wieczór uświetniły wina z  winnicy Smuga z Gołkowic reprezentowaną przez Jerzego Borka, kolejna to winnica Laguna z Boryni, której właścicielem jest Lech Sikora, a także Winne Konstelacje Krzysztofa Niesłańczyka z Łazisk Górnych.  - Pan Jerzy Borek z winnicy Smuga to najbardziej doświadczony winiarz na naszym terenie. Gościmy dziś także lokalnych serowarów, czyli panią Michalinę Andreczko z Bełsznicy, która wykonuje sery podpuszczkowe, a także państwa Katarzynę i Tomasza Krzyżowskich z Sączowa w gminie Tarnowskie Góry. Będziemy dziś degustować wino i sery, będzie można też kupić te produkty. Dodatkową atrakcją wieczoru będzie pokaz gotowania przygotowany przez Monikę i Pawła Folwarcznych z Czyżowic, mistrzów kuchni fusion, ale nie tylko - powiedziała nam podczas spotkania Bibianna Dawid, dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury w Gorzycach. 

Rozmowy o winie 

Co warto wiedzieć o winie? - Podstawą jest to, że wino musi po prostu smakować. Nie ma tutaj żadnej tajnej wiedzy. Najlepiej zabrać butelkę wina do domu, przy kolacji spróbować schłodzonego i samemu się przekonać - zachęcał Lech Sikora z winnicy Laguna z Boryni.  - Dziś dla gości przygotowaliśmy czerwone młode wino, jest jeszcze lekko mętne, ponieważ to dopiero dwumiesięczne wino. Jest to mieszanka naszych czterech szczepów, czyli Cabernet Dorsa, Regent, Dornfelder i Zweigelt. Nasi goście będą też mieli okazję do spróbowania białego wytrawnego wina z odmiany Solaris, które nazwaliśmy Stella Solaris. Jako że moja winnica nosi nazwę Winne Konstelacje, wszystkie wina noszą takie nazwy jak gwiazdy na niebie - powiedział Krzysztof Niesłańczyk.

A jakie warunki muszą być spełnione, aby wyprodukować dobre wino? Właściciel winnicy Winne Kostelacje tłumaczył, że chodzi przede wszystkim o uprawy. - Jak mnie uczono, wino robi się w winnicy, czyli uprawa musi być dobrze prowadzona. Należy dbać o to, aby winorośli nie dotykały choroby, prawidłowo je przycinać, selekcjonować winogrona - gorsze się odrzuca. Ważne jest również nawożenie i dostępność słońca. Winogrona potrzebują dużo słońca - powiedział. Dodał, że w Polsce również da się wyhodować winorośle, z których owoców powstanie dobre wino, ale trzeba wybrać odpowiednie odmiany. - Oprócz posadzenia odpowiednich odmian dla naszego klimatu, ważne jest robienie tzw. przewiewu na winnicy, czyli usuwać zbędne pędy i liście, aby winogrona mogły schnąć. Nie można doprowadzić do zarastania winnicy . W Polsce latem mamy coraz więcej słońca, więc wina nam nie zabraknie - wyjaśnił. 

Podczas spotkania była okazja do porozmawiania z właścicielami lokalnych winnic. Na zdjęciu od prawej Krzysztof Niesłańczyk z winnicy Winne Konstalacje i Lech Sikora z winnicy Laguna. 

Ser sprawia, że wino smakuje lepiej 

Jak wiadomo, z winami najlepiej komponują się sery. Do wina białego pasują zarówno sery z białą pleśnią, takie jak camembert i brie, jak i kozie. Delikatne i schłodzone białe wino lekko podkreśli smak tych serów, nie dominując go. Jeśli wybieramy dość słodkie białe wino, można do niego podać także sery z niebieską pleśnią, jak gorgonzola. - Prezentujemy dziś własne sery krowie, kozie i owcze. Jesteśmy lokalną serowarnią, mleko kupujemy od lokalnych rolników. Niestety, to już końcówka owczych serów, ponieważ owcze mleko występuje jedynie okresowo, natomiast sery krowie i kozie robimy na bieżąco. Podczas dzisiejszego spotkania prezentujemy wszystko tak, jak powinno być zgodnie z tradycją. „O winie przy winie” a do wina, jak wiemy, pasują sery twarde, dojrzewające typu gouda i górski. Staraliśmy się dobrać dzisiejsze menu w taki sposób, aby pasowało do prezentowanych tutaj win, aby ser podbił smak wina, a wino smak naszych serów - powiedział Tomasz Krzyżowski z firmy Ser-Tom z Sączowa.

A jak długo musi dojrzewać długo dojrzewający ser? Lokalny serowar wyjaśnił, że z prezentowanych podczas spotkania serów, najdłużej dojrzewał ser owczy - aż trzy miesiące. Według niego, aby powstał dobry ser, najważniejsze są trzy czynniki - temperatura, wilgotność i serce włożone w tę pracę. 

Tomasz Krzyżowski prezentował swoje długodojrzewające sery - krowie, owcze i kozie 

Fusion, czyli kuchnia autorska 

Jak dowiedzieliśmy się podczas spotkania „O winie przy winie”, kuchnia fusion to sposób przyrządzania i serwowania posiłków w drodze łączenia tradycyjnych przepisów pochodzących z różnych kuchni światowych lub regionalnych, a także różnych epok, w taki sposób, aby ostatecznie stworzyć nowe danie, będące interpretacją przepisów składowych.

Wraz z żoną przygotowujemy dziś głównie dania kuchni francuskiej, gdzie daniem głównym jest różowa polędwiczka, która była wcześniej macerowana w winie, w miodzie, musztardzie i ziołach. Do tego zrobimy sos winny, który powstanie na bazie pieczeni i czerwonego wytrawnego wina. Polędwiczkę podamy z bezą z puree ziemniaczanym, a także z puree z buraka z marchwią. Rozwijamy się w kierunku nowoczesnej kuchni. To nasza pasja, którą realizujemy po godzinach pracy - powiedzieli Monika i Paweł Folwarczny z Czyżowic, którzy na oczach gości przygotowali wykwintną kolację. 

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Hahaha (80.238. * .76) 22.11.2021 09:26

W Czyzowicach to eter lubili kiedys,teraz wino?