Młodzi raciborzanie dowiedzieli się, jak działa telegraf
Kolejne warsztaty w raciborskiej bibliotece, zorganizowane w ramach projektu „Polski DaVinci”, dotyczyły wpływu jaki Julian Ochorowicz miał na rozwój telegrafu. Jako człowiek wielu talentów i zainteresowań, również w tej dziedzinie polski uczony odcisnął swoje piętno.
Warsztaty poprowadził nauczyciel przedmiotów elektrycznych Pan Jan Kalabiński, który nie tylko opowiedział o samym Ochorowiczu ale także przedstawił uczestnikom zasadę działania telegrafu oraz innych narzędzi komunikacyjnych. Młodzież miała między innymi wyjątkową okazję przesłać widomości szyfrem Morse’a. Uczestnicy dowiedzieli się również kim był Michael Faraday, czym jest prąd stały i zmienny oraz własnoręcznie sprawdzili jak działa zjawisko indukcji elektromagnetycznej. Pod koniec zajęć nie skrywali zafascynowania wiedzą uzyskaną podczas wciągających zajęć praktycznych.
Julian Ochorowicz to wyjątkowa postać polskiego pozytywizmu. Wybitny naukowiec, wynalazca, psycholog, odważny myśliciel i doktor filozofii. Jego wynalazki dotyczące przenoszenia głosu i obrazu na odległość podziwiał cały świat.
„Polski Da Vinci – życie Juliana Ochorowicza” to tytuł projektu realizowanego przez Filię nr 8 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki w Raciborzu, który przybliża raciborskiej młodzieży postać tego ważnego polskiego myśliciela. Biblioteka uzyskała na ten cel dofinansowanie w konkursie grantowym Dzieci Kapitana Nemo organizowanym przez Fundację BGK.
źródło: MiPBP w Raciborzu