Górnicy z Rydułtów zapisali się na kartach historii. Przy kopalni zawisła dla nich pamiątkowa tablica
Przy KWK Rydułtowy znajduje się pamiątkowa tablica ku pamięci górników, którzy uratowali w marcu 1945 r. kopalnię przed zniszczeniem oraz tych, którzy zadbali o rozwój kopalni w latach 20-tych i po 1945 r.
Pomysłodawcą stworzenia tablicy był Henryk Machnik z Towarzystwa Miłośników Rydułtów, według którego: „Jest to nasz –społeczeństwa Rydułtów hołd wobec Osób, które zasłużyły się w rozwoju kopalni i tych, którzy nie dopuścili do zniszczenia kopalni w 1945 roku przez cofających się Niemców jak i żołnierzy Armii Radzieckiej (…)„. Tablica powstała według projektu rydułtowskiego artysty dr Franciszka Niecia.
Pamiątkowa tablica przy KWK Rydułtowy
W uroczystości wzięli udział burmistrz Miasta Rydułtowy – Marcin Połomski, zastępca burmistrza – Mariola Bolisęga, wiceprzewodnicząca Rady Miasta – Barbara Wojciechowska, radna Alicja Kołodziej, radna powiatowa – Kornelia Newy, senator Ewa Gawęda, posłowie: Gabriela Lenartowicz i Adam Gawęda, Szymon Szrot - dyrektor biura poselskiego Michała Wosia, dyrekcja KWK Rydułtowy w osobach Marcina Maciejczyka i Adama Musioła oraz harcerze ZHP "Błękitne Niebo”.
Oddanie hołdu
Burmistrz Miasta Rydułtowy w swoim przemówieniu podkreślił, że jest to „(…) niezwykle ważna intencja zwłaszcza z punktu widzenia mieszkańców naszej Małej Ojczyzny – Rydułtów. Dziś chcemy oddać hołd ludziom, którzy przyczynili się do rozwoju kopalni, a także tym, którzy nie dopuścili do jej zniszczenia w 1945 r. Bronisław Drażny, Franciszek Radlik, Ewald Wiertelorz, Alojzy Zimończyk, Karol Manderla, Jan Wuwer, Rudolf Sznajder, Andrzej Herzok, Józef Pozimski – to nazwiska osób, które złotymi zgłoskami zapisały się na kartach naszej historii. Każdy z nich zasługuje na miano bohatera i każdemu z nich należy się nasza pamięć. Wierzę, że tablica, która od dziś znajdzie tu swoje miejsce każdego dnia będzie przypominać o ludziach którym tak wiele zawdzięczamy. Cześć ich pamięci!”.
W piśmie wystosowanym przez Wojewodę Śląskiego Jarosława Wieczorka czytamy z kolei następujące słowa:
Dzisiejsza uroczystość jest znakomitą okazją do przypomnienia przełomowych i cennych dokonań Górników na przestrzeni lat, a także świadectwem naszej pamięci oraz wdzięczności za dotychczasową pracę całych pokoleń Górników. (…) Dziękuję organizatorom za podjęciem tak ważnej inicjatywy.
Inicjatorem powstania tablicy upamiętniającej górników jest Towarzystwo Miłośników Rydułtów w ramach projektu współfinansowanego przez Miasto Rydułtowy przy współpracy z dyrekcją KWK Rydułtowy.
Całość uroczystości zakończył koncert Pieśni Patriotycznej w RCK „Feniks” na którym byli obecni m.in. Ewa i Adam Gawędowie. Podczas koncertu wystąpili: Orkiestra KWK „Rydułtowy”, Chór „Cecylia”, Soliści z „Czelodki”, Zespól taneczny „Mini Klarnetki”, Zespół „Kokoszyczanki”, Zespół „Olzanki” oraz „Klika Machnika”.
Jan Wojaczek odznaczony
Burmistrz Rydułtów Marcin Połomski wręczył Janowi Wojaczkowi odznaczenie "Złoty Krzyż Zasługi"
Ważnym akcentem koncertu było odznaczenie Jana Wojaczka, dyrygenta orkiestry KWK Rydułtowy „Złotym Krzyżem Zasługi”. Wręczenia dokonali: Burmistrz Marcin Połomski i senator Ewa Gawęda, która doceniając dorobek artystyczny, zawnioskowała o to wyróżnienie do Prezydenta RP.
Ludzie
były poseł i senator
Była senator.
Poseł na Sejm RP
Burmistrz Miasta Rydułtowy
Dziwię się że wciąż wyciągamy trupy aby zaistnieć....