O pamięci i stoicyzmie w raciborskiej bibliotece
25 listopada w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Raciborzu gościł Piotr Stankiewicz, autor książki „Pamiętam”, która uzyskała tytuł „Wybór Krytyków” Empiku i Unii Literackiej za listopad 2021. Pisarz i filozof opowiedział o swoim doświadczeniu lat 80, 90 i zerowych, drodze do nowoczesnego stoicyzmu oraz optymistycznej recepcie na przyszłość.
Najnowsza książka Piotra Stankiewicza „Pamiętam” to „Wspomnienia, lakoniczne i nietrwałe, tworzą świadectwo przeszłości, które - chociaż osobiste - uruchamia w czytelniku pokłady jego własnych wspomnień, skojarzeń i refleksji.” Nietypowa forma, w jakiej o Polsce lat osiemdziesiątych, dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych jeszcze nikt tak nie napisał sprawia, że jest to pozycja wyjątkowo oryginalna. Olga Wróbel, autorka „Kurzojady”, recenzuje: „To książka o nas, rocznikach, którym przyszło żyć, bawić się i zamartwiać między ejtisami a Smoleńskiem, jak i o samym autorze – procesie jego wchodzenia w świat i porzucania dawnych światów, które istnieją dzisiaj już tylko dzięki magicznej formule „pamiętam, że”. Sam autor komentuje ją następująco: Książka tak naprawdę nie jest sentymentalna. Natomiast jest optymistyczna. Pokazuje, że przeszliśmy przez całą masę rzeczy, być może w następnym pokoleniu nie musimy tych błędów powtarzać. Czegoś się nauczyliśmy jako społeczeństwo i jako jednostki.
„Pamiętam” było głównym temat spotkania autorskiego w raciborskiej bibliotece. Piotr Stankiewicz opowiedział o powodach i drodze do realizacji książki oraz jej obecnej recepcji. Również jako filozof, odniósł się do problemu pamięci i wpływu doświadczenia na jednostkę oraz zbiorową świadomość Polaków. Nawiązał też do własnej koncepcji nowoczesnego stoicyzmu, który może być praktyczną wskazówka dla kolejnych pokoleń zmieniającego się świata.
Piotr Stankiewicz urodził się w 1983 roku, jest magistrem astronomii i doktorem filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Był stypendystą Fundacji Kościuszkowskiej oraz Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Jest pisarzem i filozofem, twórcą i nauczycielem reformowanego stoicyzmu, autorem książek o stoickiej sztuce życia i o życiu w Polsce. Jego teksty i eseje pojawiają się regularnie na łamach „Kwartalnika Przekrój”, „Tygodnika Powszechnego” i na jego autorskim blogu. Jest autorem książki „21 polskich grzechów głównych”, słynnego eseju satyrycznego opisującego III Rzeczpospolitą w trzydziestoleciu jej istnienia. Kontynuacją i rozwinięciem tej książki był zbiór esejów „My fajnopolacy”.
Strona autorska: piotrstankiewicz.pl
Spotkanie zorganizowała Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Ryszarda Kincla w Raciborzu.
źródło: MiPBP w Raciborzu