Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Najubożsi marzną, a marszałek wizje snuje...

„Wyobraź sobie, że mieszkamy razem. My, wszyscy mieszkańcy Polski. Niech to będzie blok. O stu mieszkaniach” zachęcają autorzy Raportu o Biedzie. Jak w takim obrazie wygląda skala ubóstwa, w tym także tego energetycznego?

Najubożsi marzną, a marszałek wizje snuje...
Jak mówi nam liderka Szlachetnej Paczki w naszym regionie Anna Czyż, około 90% rodzin mieszkających w domach jednorodzinnych objętych tegoroczną pomocą ma problem z kupnem opału na zimę.

Czy od 2029 r. nie będzie można ogrzewać węglem domów jednorodzinnych w województwie śląskim? Takie zapowiedzi padły z ust marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego podczas Śląskiego Konwentu Klimatycznego Climate-Con 2021 na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Jak te zapowiedzi mają się do tego, że już teraz w wielu mieszkaniach w naszym regionie jest po prostu zimno, bo jego lokatorów nie stać na jakiekolwiek ogrzewanie?

Zakaz palenia węglem w domowych kotłowniach

Marszałek Chełstowski w trakcie swojego przemówienia podczas konwentu klimatycznego mówiąc o transformacji województwa śląskiego, zwracał uwagę na aspekty gospodarcze i ekologiczne. Przyznał, że wciąż dużo domów jednorodzinnych ogrzewanych jest za pomocą paliw kopalnych. Zapowiedział prace nad projektem zakazującym korzystania z węgla do ogrzewania budynków jednorodzinnych. – Musi to być data racjonalna, ale moja prywatna opinia jest taka, że najpóźniej powinien być to 2028 albo 2029 rok – powiedział Chełstowski. Węgiel mają zastąpić odnawialne źródła energii, które dziś należą do najdroższych w zakupie i użytkowaniu. W trakcie wydarzenia marszałek zapowiedział, że wraz ze mianami ma zostać stworzony system, który będzie wspierał mieszkańców w tym, by swoje źródła ciepła modernizowali.

2 miliony ubogich Polaków

Kupić jedzenie czy opał? Wraz z nastaniem zimy przed takimi dylematami wciąż staje wiele rodzin w Polsce. Szlachetna Paczka opublikowała kilka dni temu Raport o Biedzie. Dane w nim zawarte nie pozostawiają wątpliwości: Polska nie jest krajem dobrobytu materialnego. „2 miliony Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. W 2020 r. liczba ta powiększyła się o 378 tysięcy” – czytamy w raporcie. Jego autorzy w bardzo obrazowy sposób pokazali, jak wiele osób na terenie naszego kraju cierpi z powodu skrajnego ubóstwa. Przedstawiono statystyki na przykładzie 100–mieszkaniowego bloku, który symbolizuje całą Polskę. „W pięciu mieszkaniach żyją osoby znajdujące się w skrajnym ubóstwie. Pieniędzy nie wystarcza im nawet na zaspokojenie podstawowych biologicznych i psychicznych potrzeb. W czterech mieszkaniach jest dzisiaj zimno, bo jego lokatorów nie stać na ogrzewanie” – czytamy w raporcie Szlachetnej Paczki.

Nie stać ich na kupno węgla

Zwróćmy uwagę, że w ciągu roku ceny węgla, kupowanego do ogrzewania domów, skoczyły nawet o 40%. Ceny ekogroszku przekraczają już nawet 1600 zł za tonę, a to, zdaniem ekspertów, jeszcze nie koniec podwyżek. Problemem staje się także jego dostępność. W efekcie nadchodząca zima może być rekordowo droga, a części Polaków nie będzie stać na ogrzewanie. Jak mówi nam liderka Szlachetnej Paczki Region Wodzisław Anna Czyż, około 90% rodzin mieszkających w domach jednorodzinnych objętych tegoroczną pomocą wodzisławskiej Szlachetnej Paczki ma problem z kupnem opału na zimę. Wśród kluczowych potrzeb rodziny objęte pomocą wymieniają właśnie kupno węgla. – Opał zawsze jest jedną z najważniejszych potrzeb ze względu na cenę, w tym roku w szczególności. Ceny bardzo poszybowały w górę, a zimą trzeba grzać – mówi nam Anna Czyż. Dodaje, że często zdarza się ze lokatorzy grzeją tylko np. wieczorami, żeby nagrzać wodę do kąpieli.

Po zapowiedziach marszałka Chełstowskiego nasuwa się pytanie, czy właśnie takie rodziny będzie stać na zmianę systemu ogrzewania i jego utrzymanie, skoro już teraz są dotknięte ubóstwem energetycznym?

Ludzie

Jakub Chełstowski

Były marszałek Województwa Śląskiego

7 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Tuturutu (83.30. * .74) 02.12.2021 18:35
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Chełstowski jest niepoważny jak cała ta banda z PiS !

~bizneskombinat (188.137. * .64) 01.12.2021 19:14
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Czyli masowe odszkodowania od państwa i darmowe zakładanie
źródeł ciepła na rzecz gminy po zakazie używania węgla, bo jeśli teraz ludzie inwestują w piece na ekogroszek a za parę lat ich zabronią stosować to pewnie masowe odszkodowania będą, inflancja znów masowo w górę, nawet się cieszę zarobię na tym miliony, a taki Arteks będzie płacił mi z swoich podatków masę swojej kasy.

~Gustav (77.115. * .223) 01.12.2021 18:46
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Problemem jest raczej dostęp do alternatywnych źródeł energii porównywalnych w instalacji i eksploatacji do węgla.
Jedynie gaz z gazociągu w instalacji i eksploatacji ocieplonych domów jest porównywalny. Jaki procent Wodzisławia jest zgazyfikowany? Pewnie bardzo mały, a przynajmniej ja takiego komfortu nie mam. Można mówić o pompach ciepła lecz koszt nawet z dotacjami jest wygórowany, eksploatacja opłaca się jedynie w połączeniu z fotowoltaiką, która również nie jest darmowa.
Pellet? "Szalenie ekologiczne", a przy masowym przechodzeniu na ten opał to również jego cena poszybuje.
Jeżeli cały Śląsk miałby dostęp do gazu to można takie deklaracje składać natomiast jeżeli nie ma to lepiej żeby pan marszałek nie rzucał obietnic nie do zrealizowania.
Jeżeli trzeba będzie to człowiek wyda te pieniądze ale są osoby, które nie mogą sobie na to pozwolić i problem nie zniknie.

~Marcinxxk (89.64. * .158) 01.12.2021 11:18
oceniono 10 razy
4
Zgłoś

Moment… ludzie "mieszkający w domach jednorodzinnych" jesli wpadli w finansowe tarapaty to chyba żyją w dosyć drogim aktywie, na które dzisiaj jest olbrzymi popyt. Niech je sprzedadzą i wprowadza się do mniejszego mieszkania. Ludzie żyjący od dekad ponad stan…

Arteks 01.12.2021 09:56
oceniono 10 razy
4
Zgłoś

Na alkohol stać, na auta i wszystkie opłaty z nimi związane stać, na smartfony stać, na pełne wózki w marketach stać - tylko na ekologiczne ogrzewanie nie stać. Taka niestety jest mentalność mieszkańców kopcących chałup. W skrajnym ubóstwie to żyją ludzie w Bangladeszu czy w wielu krajach Afryki, a nie w Polsce w której każdy komu się chce pracować lub kto doczekał emerytury ma z czego żyć. A jeśli kogoś nie stać na utrzymanie chałupy - to niech ją sprzeda i idzie na mniejsze, tańsze lokum. Są też lokale komunalne. Zawsze jest wyjście tylko problem w tym, że wielu ludziom nie chce się nic zmieniać bo "zawsze się poliło wynglym"...

Oberwator_R 01.12.2021 09:41
oceniono 9 razy
-5
Zgłoś

Ja chyba śnię. Odporny na wiedzę , pierwszy antypis na nowinach popiera Chełstowskiego. Czyżby powikłania covidowe?

~StopSmog (5.173. * .250) 01.12.2021 08:46
oceniono 10 razy
4
Zgłoś

Marszałek Chełstowski ma całkowitą rację!!! Z powodu 9% mieszkańców mamy dalej tracić zdrowe i ci 9% i ci 91%? Dla tych 9 % są darmowy węgiel z OPS potem zamiat węgla dostaną dodatek do ogrzewania. Kierunek jest dobry i wielkie podziękowania dla Marszałka Chełstowskiego. Nie ma nic cenniejszego niż zdrowie i życie a do tego niezbędne jest zdrowe czyste powietrze!!!