Cieszyn podpatruje Rydułtowy w tym, jak dbać o seniorów
Stowarzyszenie Moje Miasto zrzesza ludzi aktywnych, niezależnych politycznie, chcących wspierać swoją wiedzą i doświadczeniem rozwój inicjatyw lokalnych. Z ich doświadczenia chcieli zaczerpnąć również urzędnicy z Cieszyna.
W rydułtowskiej świetlicy dla seniorów z wizytą studyjną zawitali pracownicy Urzędu Miasta Cieszyn wraz z zastępca burmistrza Krzysztofem Kaszturą, a także inspektorem ds. organizacji pozarządowych, osób starszych i niepełnosprawnych Marią Sobiecką oraz Katarzyną Fujcik z Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej „Być Razem”. Celem wizyty było zapoznanie się z działalnością Stowarzyszenia Moje Miasto w obszarze polityki senioralnej z szczególnym uwzględnieniem realizacji rządowych projektów aktywizacji osób starszych.
Urzędnicy z Cieszyna dużo słyszeli o naszych działaniach w ramach działalności na rzecz osób starszych, sporo wyczytali i zobaczyli w Internecie, stąd ich zainteresowanie i chęć spotkania z nami. Warto przypomnieć, że Stowarzyszenie Moje Miasto już od 2012 roku zrealizowało 9 projektów współfinansowanych z środków Programu Aktywizacji Społecznej Osób Starszych (ASOS). Nasze projekty od początku spotykają się z bardzo dużym poparciem społeczności osób 60+ - powiedział nam prezes Stowarzyszenia Moje Miasto, Marek Wystyrk.
Wzajemna wymiana doświadczeń
Z szeregu działań proponowanych w ramach Rydułtowskiej Akademii Aktywnego Seniora 60+ korzysta średnio około 220 osób. Jak powiedział Marek Wystyrk, goście z Cieszyna byli zainteresowani m.in. tym, skąd w Stowarzyszeniu Moje Miasto czerpią pomysły do działania, jak wygląda realizacja projektów, z jakich zasobów korzystają (ludzkich i materialnych), a także jakie są warunki regulaminów i wymogi formalne konkursów.
W spotkaniu, oprócz Marka Wystyrka i koordynatorki klubów seniora Iwony Nieszczesny wzięli udział seniorzy z Klubu Seniora „Sami Swoi” i burmistrz Rydułtów Marcin Połomski, który również podkreślił duży wkład Stowarzyszenia Moje Miasto w realizację polityki senioralnej na terenie miasta. - Spotkanie zakończyliśmy wzajemną obietnicą naszej rewizyty w Cieszynie. Urzędnicy z Cieszyna zaproponowali nam m.in. zwiedzanie browaru i zamku oraz spotkania z przedstawicielami cieszyńskich organizacji. Oceniamy, że ta wizyta była przede wszystkim dla nas bardzo miłą niespodzianką jako organizacji, którą dostrzegli urzędnicy z Cieszyna a także okazją do nawiązania nowych owocnych kontaktów - powiedział M. Wystyrk.
Jakie będą dalsze kroki?
Konkretne plany to odwiedziny klubu seniora w Cieszynie i spotkanie z organizacjami pozarządowymi działającymi w obszarze polityki senioralnej oraz kulturalnej. Wymiana doświadczeń, wspólne warsztaty manualne. - To na początek bo w zasadzie dopiero mieliśmy się okazję zapoznać. Na pewno padły deklaracje wzajemnej współpracy. Czas pokaże jak to będzie rzeczywiście wyglądało - tymi słowami podsumował spotkanie M. Wystyrk.