Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

PSZOK w Kornowacu otwarty. Kto może skorzystać? [ZDJĘCIA]

Zgodnie z zapowiedziami 1 grudnia został otwarty Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Kornowacu. Mieści się przy ulicy ul. Rekreacyjnej 5 – to teren nieopodal boiska KS Kornowac.

W jakich godzinach?

PSZOK dostępny jest dla wszystkich mieszkańców gminy Kornowac, którzy opłacają opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Obiekt otwarty jest w poniedziałki od 16.00 do 18.00, wtorki od 13.30 do 14.30, środy, czwartki i piątki od 13.30 do 15.00 oraz w soboty od 11.00 do 14.00, z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy. Usługi punktu są bezpłatne.

Co można, a czego nie można?

Można tam oddać: papier (w tym poskładane kartony), metale, tworzywa sztuczne, szkło, odpady opakowaniowe wielomateriałowe, bioodpady (tylko luzem, bez worków), odpady niebezpieczne (zużyte żarówki i świetlówki, mydła tłuszcze i oleje, środki do czyszczenia toalet, środki do konserwacji drewna), przeterminowane leki i chemikalia oraz odpady niekwalifikujące się do odpadów medycznych. A także: zużyte baterie i akumulatory, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, zużyte opony (pochodzące z pojazdów użytkowanych w gospodarstwie domowym – 4 sztuki rocznie na jedną nieruchomość), meble i inne odpady wielkogabarytowe (meble muszą być wcześniej rozkręcone, a części meblowe poskładane), odpady budowlane i rozbiórkowe (w ilości do 300 kg rocznie na nieruchomość, dotyczy to zarówno czystego gruzu jak i gruzu zmieszanego oraz styropianu budowlanego) oraz odpady tekstyliów i odzieży.

Jakich odpadów PSZOK w Kornowacu nie przyjmuje? Niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne, odpady zawierające azbest, części samochodowe (np. szyby, zderzaki, reflektory, elementy karoserii) czy butle gazowe. Co ważne, w ramach PSZOK-u nie są przyjmowane odpady z działalności gospodarczej i rolniczej.

Dwie akcje

Otwarcie PSZOK-u wiąże się z akacjami proekologicznymi. Jedna dotyczy uruchomienia w domach kultury w Pogrzebieniu, Kobyli i Łańcach punktów wymiany używanych książek. - W duchu idei zero waste, zamiast kupować nowe książki, uwolnij te, które już przeczytałeś, zostawiając je w regałach oznaczonym hasłem „punkt wymiany książek”. W ten sposób może znaleźć je ktoś inny, a Ty w zamian wybierz z półki coś dla siebie! - przekazują organizatorzy. Więcej TUTAJ.

Druga akcja to Dzień Wietrzenia Szafy, która odbędzie się 3 grudnia, od 16.00 do 20.00, w Domu Kultury w Łańcach. To przedsięwzięcie, w ramach którego mieszkańcy mogą wymienić się ubraniami. - Czy wiesz, że przeciętny Europejczyk wyrzuca aż 11 kg tekstyliów rocznie, z czego zaledwie 1% jest poddawany recyklingowi? Wymieniając się ubraniami dajesz im nowe życie i przyczynisz się do ograniczenia ilości odpadów tekstylnych, których z każdym dniem przybywa na wysypiskach - zachęcają w Kornowacu. Więcej TUTAJ.

Ile kosztował PSZOK?

Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Kornowacu zrealizowało Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe ERGOBUD z siedzibą w Nędzy za 1 119 844,69 zł. To najtańsza oferta, która wpłynęła do miejscowego urzędu. Na realizację pozyskano dofinansowanie zewnętrzne. Do gminnego skarbca wpadło 794 235,20 zł ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].