Zwiększenie budżetów rad dzielnic lepsze niż organizacja budżetu obywatelskiego?
Po raz pierwszy wodzisławianie mogli zgłaszać swoje projekty w ramach budżetu obywatelskiego w 2015 r., po raz kolejny i jak dotąd ostatni dopiero w 2019 r. Czy inicjatywa wróci do Wodzisławia Śl.? Przez najbliższe cztery lata najprawdopodobniej nie.
Kilka tygodni temu radny Adrian Jędryka wystosował do prezydenta Mieczysława Kiecy apel, w którym ubolewał nad brakiem kontynuacji budżetu obywatelskiego na terenie miasta. W trakcie odbywających się na przestrzeni ostatnich tygodni spotkań z mieszkańcami prezydent wyjaśniał, dlaczego z tej formuły zrezygnowano, przedstawił również propozycje jego zamiennika.
Radny apeluje
Jak podkreśla w swoim apelu radny Jędryka, funkcjonowanie budżetu obywatelskiego to konkretne korzyści. "Dzięki niemu mieszkańcy mają realny wpływ na rozwój swojego miasta i wzrasta wśród nich poczucie odpowiedzialności za wspólną przestrzeń, jednocześnie władze miasta mają możliwość rozeznania, jakie są rzeczywiste potrzeby lokalnej społeczności, co pomaga w lepszym planowaniu kolejnych wydatków" czytamy w piśmie. Dalej pan radny bezpośrednio zwraca się do prezydenta: "apeluje o rozpoczęcie prac nad utworzeniem corocznego Wodzisławskiego Budżetu Obywatelskiego w wysokości co najmniej 1 mln zł".
Prezydent proponuje
Podczas odbywających się na przełomie listopada i grudnia spotkań prezydenta Mieczysława Kiecy z mieszkańcami przez włodarza była poruszona kwestia organizacji budżetu obywatelskiego. Jak wyjaśniał na początku, na przestrzeni ostatnich miesięcy trwały przygotowania nad projektem budżetu miasta na 2022 r. Z tego względu trafiło również na jego biurko wiele wniosków, sugestii i pomysłów od mieszkańców dotyczących rozwoju, upiększania i modernizacji ich najbliższej okolicy. - Przeanalizowałem i zapoznałem się z każdym pismem - podkreślał włodarz w trakcie spotkań. Dalej informował, że do dostarczonego już radnym projektu budżetu nie wpisał zadania dotyczącego budżetu obywatelskiego. Dlaczego? Jego zdaniem zwiększenie budżetów rad dzielnic będzie miało lepszy efekt. - Zaproponowałem radnym podniesienie budżetów rad dzielnic z 1,2 mln zł do 3,1 mln zł. Chciałbym, żeby kwota na podobnym poziomie trafiała do nich przez kolejne cztery lata - wyjaśniał włodarz. Dalej podkreślał, że według niego takie rozwiązywanie jest lepsze niż organizowanie kolejnych budżetów obywatelskich, które są obowiązkowe dla miast na prawach powiatu, którym Wodzisław Śl. nie jest.
Radny komentuje
O odniesienie się do zapowiedzi pana prezydenta poprosiliśmy radnego Jędryka. - Budżet obywatelski jest przede wszystkim dla tych mieszkańców, którzy na co dzień nie mają wpływu na decyzje Rady Miejskiej albo Rad Dzielnic, dlatego nie można powiedzieć, że zastąpią go środki przekazywane dzielnicom - mówi stanowczo. Cieszy go jednak decyzja włodarza dotycząca zwiększenia środków. - Dobrze, że prezydent po wielu latach przekonał się, że trzeba zwiększyć budżety jednostek pomocniczych. Mam nadzieję, że tak samo przekona się w końcu do budżetu obywatelskiego - mówi nam Adrian Jędryka.
Ludzie
Prezydent Wodzisławia Śl.