Najlepsi tancerze z całej Polski przyjechali do Rydułtów [WIDEO]
Kolejna udana impreza w Rydułtowach. Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego 2021 już za nami, ale jak wspominają go organizatorzy i uczestnicy, był to najlepszy i najbardziej efektowny turniej taneczny, w jakim brali udział. - Impreza była bardzo udana. Co więcej, takie wydarzenie na ogólnopolską skalę pierwszy raz odbyło się w Rydułtowach. To dla nas duży sukces i powód do dumy - mówił nam Marek Wystyrk, prezes Stowarzyszenia Moje Miasto.
28 listopada do Rydułtów zjechali się tancerze z całej Polski. Barbara Kaleja- Pawelec była pomysłodawczynią turnieju, jej syn jest tancerzem i jeżdżąc po różnych turniejach tanecznych, zaczęły pojawiać się myśli, że fajnie byłoby taki turniej zorganizować też w Rydułtowach.
W stroju tanecznym zwycięzcy tegorocznego turnieju - Iga Kosteczko i Wiktor Pawelec. Od prawej prezes Stowarzyszenia Moje Miasto Marek Wystyrk i senator RP Ewa Gawęda.
W swojej działalności w Stowarzyszeniu Nasze Miasto staram się kłaść nacisk na to, żeby młodzi ludzie i młodzież też mieli coś dla siebie, dlatego zdecydowaliśmy o zorganizowaniu turnieju tańca. Podczas pandemii był to pomysł bardzo ryzykowny, ale mieliśmy szczęście i się udało - powiedziała koordynatorka projektu, Barbara Kaleja- Pawelec.
Dodała, że w turnieju wzięli udział zawodnicy wysokiej klasy. - Swoją obecnością zaszczycili nas nawet tancerze mający taneczną klasę A, naprawdę było to niesamowite widowisko. Jury zostało wyłonione z Polskiego Towarzystwa Tanecznego, którego mieliśmy patronat i zgodnie z ich regulaminem cały turniej został zorganizowany - powiedziała. Idea zorganizowania turnieju tanecznego w Rydułtowach zyskała też aprobatę Polskiego Związku Tanecznego, dużego wsparcia udzieliła też Szkoła Tańca RONDO z Rybnika.
Rywalizacja na najwyższym poziomie
Tancerze rywalizowali ze sobą w tańcach towarzyskich. - Były tańce latynoamerykańskie i standardowe, na nich się skupiliśmy. Turniej trwał tylko jeden dzień i jest to za mało, aby wprowadzać też inne tańce. Mieliśmy kategorie dla dzieci, młodzieży i dorosłych - powiedziała. Jak podają organizatorzy, do turnieju zgłosiło się 180 par, ale ostatecznie nie wszystkie dojechały na turniej, przeszkodziły też kwarantanny. Jak tłumaczyła Barbara Kaleja - Pawelec, stroje tancerzy również były na światowym poziomie - porównywalnym do Tańca z Gwiazdami.
Przecieraliśmy szlaki z zupełnie nowym projektem kulturalnym, które było dedykowane przede wszystkim młodym ludziom, ale też mieszkańcom Rydułtów, którzy mieli okazję podziwiać piękno tańca towarzyskiego w odsłonie mistrzów - powiedział Marek Wystyrk.
Jak powiedzieli organizatorzy, zorganizowanie ogólnopolskiego turnieju tańca było bardzo ambitnym wyzwaniem. - Był to projekt wymagający umiejętności organizacyjnych, ale też dużych nakładów finansowych. Na szczęście otrzymaliśmy dofinansowanie z budżetu Urzędu Miasta Rydułtowy, natomiast cały budżet tego wydarzenia był 2 lub 3 razy większy. Udało nam się pozyskać sponsorów. Impreza była prestiżowa, więc firmy chętnie angażowały się w nią też finansowo - tłumaczył.
Do Rydułtów zjechali się tancerze z całej Polski
Pary taneczne na turniej przyjechały z różnych zakątków Polski. - Były to osoby z Wrocławia, z województwa śląskiego, małopolski. Ich występy robiły naprawdę duże wrażenie. Pierwszy raz miałem okazję brać udział w takim turnieju na żywo, w telewizji wygląda to całkiem inaczej. Samo patrzenie na umiejętności tancerzy zapierało dech w piersiach - powiedział M. Wystryk. Organizatorzy są również dumni z tego, że do Rydułtów udało im się ściągnąć wysokiej klasy jury.
Laureaci z Rydułtów
Iga Kosteczko i Wiktor Pawelec mają po 15 i 16 lat, tańczą od wczesnego dzieciństwa, parę taneczną tworzą od ponad roku. Jak się okazuje, z sukcesem, ponieważ zostali zwycięzcami rydułtowskiego turnieju tańca. - Trenujemy pięć lub sześć razy w tygodniu po trzy godziny, w weekendy wyjeżdżamy na turnieje - powiedziała Iga. Zostali trzecimi wicemistrzami Polski w 10 tańcach na Otwartych Mistrzostwach Polski, obecnie mają tytuł drugich wicemistrzów śląska w stylu standardowym, wygrywają turnieje w swojej kategorii. Zgodnie odpowiadają, że aby być dobrym tancerzem, trzeba pracować nad dyscypliną i mieć w sobie dużo samozaparcia. - Przede wszystkim też trzeba kochać taniec - dodała Iga. Dla Wiktora z kolei istotną rolę ogrywa trener, do którego musi mieć bezgraniczne zaufanie i który powinien być mentorem, zwłaszcza w tych trudnych momentach.