Śmieciowe apogeum w Rybniku. List od czytelnika
Śmieci, a w szczególności ich wywózka to temat niezwykle kontrowersyjny. Z roku na rok ceny za wywóz śmieci są coraz wyższe, w Rybniku również. Póki co płacimy za nie 24 złote, jednak od nowego roku będzie to aż 31 zł. Niedawno otrzymaliśmy list od czytelnika, który zwrócił uwagę na to, że problemem śmieci w Rybniku jest nie tylko cena za ich wywóz.
Śmieciowe apogeum w Rybniku. List od czytelnika
Jakiś czas temu otrzymaliśmy od jednego z czytelników list, w którym znalazły się zdjęcia ukazujące to, jak wyglądają kontenery na ulicy sosnowej i niestety, trzeba przyznać, że widok jest wyjątkowo nieapetyczny i nieprzyjemny. Czytelnik, w szczególności zwrócił uwagę na to, że śmieci wywożone są zbyt rzadko, przez co odpadki mieszają się, pomimo segregacji.
Harmonogram wywózki śmieci to prawdziwy problem, który w dużej mierze powoduje ogromne zamieszanie. Mieszkańcom nie jest tak łatwo zapamiętać, co gdzie, kiedy i o której godzinie, dlatego też stworzono aplikację Wywozik, która miała w tym pomóc i przypominać o terminach. Ta jednak zbiera ogrom negatywnych opinii w systemowych sklepach do zakupu aplikacji, takich jak Sklep Play. Przede wszystkim, trudno jest w niej wybrać swój adres, nie mówiąc już o tym, że kalendarz w aplikacji bardzo często nie pokrywa się z faktycznym harmonogramem. Co za tym idzie, rzecz, która w teorii miała pomóc, w praktyce okazała się niewypałem, który jedynie przeszkadza.
Po czyjej stronie leży wina? Czy to kwestia Urzędu Miasta, czy firmy wywożącej śmieci, w tym przypadku EKO z Rybnika? Cena za wywózkę jest spora, więc faktycznie wielu mieszkańców spodziewa wyższej jakości usług w tym zakresie.
W grudniu na Pruszowcu harmonogram przy nieruchomości zamieszkałych wygląda następująco:
Odpady zmieszane: 6, 20
Popioły/Żużel: 17
Odpady segregowane: 8, 29
Odpady biodegradowalne: 13, 27
To zaledwie 7 dni w miesiącu na jeden, konkretny rejon. Na ten moment czekamy na stanowisko Urzędu Miasta w tej sprawie.
Harmonogram wywozu odpadów komunalnych z nieruchomości w zabudowie wielorodzinnej na ulicy sosnowej wygląda tak:
Zmieszane: poniedziałek, czwartek
Plastik: poniedziałek
Papier: wtorek
Szkło: piątek tydzień nieparzysty
Wielogabaryty: poniedziałek tydzień parzysty
Bio: wtorek, piątek
Trzeba jeszcze nadmienić że papier i plastik są zabierane przez jedną śmieciarkę bez ich rozdzielania . Całe szczescie popiół wysegregowany nie jest zabierany ze zmieszanymi jak to czesto miało miejsce