Zdrowa dieta na zimę – jakie produkty wybierać?
Zima to szczególny czas, kiedy jesteśmy narażeni na różne infekcje. Należy więc zadbać, aby w naszej diecie znalazły się zdrowe produkty bogate w składniki odżywcze, które pozytywnie wpłyną na odporność organizmu. Co powinna zawierać zdrowa dieta na zimę?
Zimą nasze zapotrzebowanie energetyczne wzrasta. Organizm chce się zabezpieczyć przed zimnem, dlatego częściej sięgamy po potrawy, które skutkują nadprogramowymi kilogramami. Jednak, zamiast sięgać po niezdrowe przekąski, warto zadbać o to, aby zimowa dieta była bogata w produkty, które wspierają zdrowie w tych trudnych dla organizmu miesiącach. Co jeść zimą?
Zdrowa dieta na zimę – zadbaj o dobry początek dnia
Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia, jednak wiele osób pomija go lub je szybką przekąskę w biegu. Jednak warto zwrócić uwagę, aby śniadanie składało się z wartościowych składników, które dostarczą energię na pierwszą połowę dnia. Dobrym pomysłem jest owsianka lub jaglanka. Coraz częściej wybieranym produktem są płatki jaglane, które idealnie pasują na zimowe śniadanie. Proso jest jednym z najstarszych zbóż, dlatego płatki są wartościowym źródłem białka, witamin i soli mineralnych. Jako że płatki jaglane nie zawierają glutenu, mogą je jeść osoby z nietolerancją glutenu i chorujące na celiakię. Płatki można zagotować z wodą lub mlekiem i stworzyć w ten sposób szybkie i zdrowe śniadanie.
Zdrowa dieta zimowa – na jakie produkty warto zwrócić uwagę?
Zdrowa dieta zimowa powinna być dobrze zbilansowana i bogata w witaminy oraz składniki mineralne. W jadłospisie nie może zabraknąć białka i węglowodanów złożonych. Osoby, które nie jedzą mięsa, szczególną uwagę powinny zwrócić na warzywa strączkowe, które są dobrym źródłem białka roślinnego. Węglowodany złożone to m.in. pieczywo pełnoziarniste, razowe makarony czy kasze. Choć zimą brakuje nam sezonowych owoców, powinniśmy wybierać owoce egzotyczne oraz owoce mrożone, które zachowują większość witamin.
Zastanawiając się nad dietą zimą, nie można zapomnieć o dodaniu do listy zakupów kiszonej kapusty oraz ogórków, które mają wiele cennych właściwości. Należy też jeść produkty fermentowane, które zawierają witaminę C, łatwo przyswajalny wapń oraz probiotyczne szczepy bakteryjne. Dlatego na przekąskę zawsze lepiej wybrać jogurt naturalny niż ciastko. Słodycze trzeba bowiem jeść z umiarem, ponieważ cukier powoduje zakwaszenie organizmu, czego konsekwencją jest zakłócenie metabolizmu i większa podatność na infekcje. Pełnowartościowa dieta bogata w warzywa i owoce pozwoli zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie zimą.
Materiał zewnętrzny