Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Smogowy zegar przestał tykać. Czas minął

Tuż po nowym roku ruszają pierwsze kontrole, których zadaniem będzie sprawdzenie jak mieszkańcy Rybnika wywiązali się z obowiązku wymiany kotła węglowego, użytkowanego dłużej niż 10 lat.  Zobowiązują do tego zapisy uchwały antysmogowej.

Smogowy zegar przestał tykać. Czas minął
Zdjęcie poglądowe, Unsplash

Jak zatem wygląda sytuacja w mieście w przededniu wejścia w życie uchwały antysmogowej? 

Domy jednorodzinne

Głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza w Rybniku są domy jednorodzinne. Zgodnie z szacunkową inwentaryzacją źródeł ogrzewania przeprowadzoną w 2018 roku - na 18,5 tysiąca domów jednorodzinnych, 14 tysięcy miało ogrzewanie węglowe. Według szacunków miasta, na podstawie danych o dofinansowaniach, z których korzystali mieszkańcy, średnio rocznie mieszkańcy Rybnika wymieniają około tysiąca kotłów. Nie mamy jednak informacji o tym, ile kotłów jest wymienianych bez zewnętrznego wsparcia finansowego, dlatego spodziewamy się, że do wymiany ostatecznie mamy poniżej 10 tysięcy kotłów w domach jednorodzinnych. 

To szacunki, ale stan faktyczny możliwy będzie do ustalenia już w 2022 roku, dzięki obowiązkowemu  spisowi źródeł ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków  (CEEB)

A co mówią liczby? Że rybniczanie zdecydowani na wymianę źródła ciepła, korzystali z wszelkiej dostępnej w tym zakresie pomocy finansowej:

  • blisko 4 tysiące mieszkańców złożyło wnioski do programu Czyste powietrze 
  • w sumie przeszło 800 wniosków zakwalifikowało się do realizacji w dwóch w dwóch edycjach programu grantowego
  • 48 – budynków zakwalifikowano do programu StopSmog

Dane mogą napawać lekkim optymizmem, choć niestety wciąż nie brakuje takich mieszkańców, którzy nie chcą przyjąć do wiadomości, że od 2022 roku używanie pozaklasowych kotłów będzie zabronione i karane! Tymczasem pierwsze kontrole, przeprowadzane przez strażników miejskich, ruszą już za kilka dni. 

- Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami kontrole straży miejskiej będą bezwzględne wobec tych, którzy mieli możliwość przygotowania się do wymiany kotłów, a nie zrobili nic w tej sprawie przez cztery lata – zapowiada prezydent Kuczera – W przypadku, kiedy ktoś czeka na przyłączenia gazu, dostawę pieca, czy rozliczenie dotacji to w trakcie kontroli straży miejskiej powinien to móc udokumentować. W takich przypadkach nie będzie nałożonego mandatu, ale zostanie wyznaczony termin ponownej kontroli. Takie sytuacja nie zostaną odroczone bezterminowo – informuje prezydent. 

Budynki miejskie

Aby spełnić wymogi uchwały antysmogowej inwestycje przeprowadza też Miasto. Spośród przeanalizowanych budynków miejskich (domy kultury, szkoły, przedszkola, obiekty sportowe, budynki OSP; bez zasobu ZGM) tylko w 12 wymagana była wymiana źródeł ciepła w 2021 r. Inwestycje wymiany źródeł ciepła są w trakcie realizacji w kilku obiektach (to placówki oświatowe i budynki OSP). 

Budynki wielorodzinne - ZGM

W administrowanych przez ZGM budynkach mieszkalnych przestarzałe piece węglowe wymieniane są na źródła ciepła niegenerujące problemu „niskiej emisji”. Prowadzone są też termomodernizacje, dzięki którym zapotrzebowanie budynków na energię cieplną będzie mniejsze. 

W zarządzie rybnickiego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej jest 249 budynków, w których znajduje się 4590 mieszkań. W 140 budynkach wymieniono już źródła ciepła, a 125 budynków poddano termomodernizacji. 

Źródła ciepła w budynkach ZGM – na 4598 mieszkań komunalnych i socjalnych oraz lokali użytkowych:

  • ogrzewanie elektryczne: 27
  • ogrzewanie węglowe: 1329
  • ogrzewanie sieciowe: 1483
  • ogrzewanie gazowe: 1732
  • ogrzewanie olejowe: 19
  • pompy ciepła: 8

Plany:

  • 351 źródeł ciepła do wymiany z bieżącego roku, których wymiana planowana jest w I kwartale 2022 roku
  • 2022: planowana wymiana ogrzewania w 469 mieszkaniach
  • 2022/2023: planowana wymiana ogrzewania w 404 mieszkaniach
  • 2022-2025: planowana wymiana ogrzewania w 175 mieszkaniach.

Efekty

Ilość dni z przekroczoną normą dobową PM10, zgodnie z normą to to 35 dni. Jak to wygląda w Rybniku?

  • 2010 – 134 dni
  • 2019 – 87 dni
  • 2020 – 48 dni
  • 2021 – 68 dni

Jak widać, antysmogowe inwestycje Miasta i mieszkańców przynoszą powoli efekty, choć wciąż wiele jest jeszcze do zrobienia.

8 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~ObywatelX (178.37. * .152) 02.01.2022 21:11
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Posiadać chyba kocioł a nawet węgiel można i nadal będzie można. Nie można za to w nim palić węglem.

norud 31.12.2021 18:55
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Panie Naczelny Pawle Okulowski
czy mogę napisać komentarz ?

norud 31.12.2021 18:37

54321
testuję komentowanie

norud 31.12.2021 18:30

12345

~Stop_kopcącym_mordercom (188.147. * .44) 31.12.2021 17:15
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

@norud
To też zalezy od nas samych, jak będziemy reagować na MORDERCÓW-KOPCIUCHÓW. Ja już jutro zamierzam dzwonić na Straż Miejską-Gminną na mojego sąsiada, który jeszcze dzisiaj spalał śmieci w swoim kotle zasypowym, ktorego nie wymienił.
Ale co 4-5 lat kupuje nowe auto z salonu. W zeszlym roku kupił nowe auto za 90 tys zł.

norud 31.12.2021 16:22
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

jestem ciekaw o ile poprawi się od 1 stycznia jakość powietrza
w naszym trójkącie Wodzisław Rybnik Racibórz

~Auer (83.26. * .128) 31.12.2021 14:22
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Wyrażam wielką troskę o Strażników Miejskich z Rybnika. Znowu będą musieli użerać nawiedzonymi "prawnikami" typu Szczepan Krzewicki psełdonim " po prostu". Trzymajcie się Panowie Strażnicy

~Nareszcie (93.179. * .78) 31.12.2021 13:09
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Nareszcie