Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Mieczysław Kieca: Tracimy czas na niepotrzebne waśnie [WYWIAD NOWOROCZNY]

Z prezydentem Mieczysławem Kiecą w nowym roku 2022 rozmawiamy o najważniejszych i najtrudniejszych tematach, które nurtują mieszkańców. Trochę o pieniądzach, trochę o inwestycjach, o kontrolach pieców, a przede wszystkim o polityce w wodzisławskim samorządzie.

Mieczysław Kieca: Tracimy czas na niepotrzebne waśnie [WYWIAD NOWOROCZNY]

Co z Balatonem?

To inwestycja z Polskiego Ładu, która ma już projekt, ale musimy na nowo przeliczyć kosztorys i wprowadzić drobne korekty. Wynikają one z nałożenia dwóch projektów w tym miejscu – drogowego z parkingiem oraz projekt samego Balatonu. Musimy złożyć je w całość, bo zgodnie z wytycznymi Polskiego Ładu musi to zrobić jeden generalny wykonawca, a nie dwóch odrębnych. Ten przetarg będzie trudny, ale według planu na przełomie lutego i marca będzie sprawdzona i przygotowana dokumentacja i do 17 maja będziemy mieli czas na ogłoszenie przetargu. Zakładam, że znajdziemy wykonawcę, który będzie mieć 12 miesięcy na prace, więc zakończą się one w 2023 roku. Z dużą dozą prawdopodobieństwa mogę zapowiedzieć, że w 2022 roku Balaton będzie wyłączony z użytkowania, a oddanie do użytku nastąpi w czerwcu przyszłego roku. 

Jeszcze proszę o kilka słów o inwestycjach, które już są realizowane, np. o pałacu Dietrichsteinów. 

W tym przypadku planujemy do końca marca zakończenie prac w obiekcie. Nie ma obecnie przesłanek o opóźnieniu tego terminu, który i tak został już przedłużony. Potem przystąpimy do prac odbiorowych i urządzania obiektu, zakupu wyposażeń sal. Planowany termin otwarcia to przełom czerwca i lipca. Zbiega się to z ważną datą dla miasta, bo 4 lipca 1922 roku to moment, w którym do Wodzisławia Śląskiego wkroczyło wojsko polskie i wówczas dopiero miasto stało się częścią Polski. Dlatego właśnie w 2022 roku w naszym mieście będziemy obchodzić 100-lecie odzyskania niepodległości. Być może uda się połączyć tę rocznicę i oddanie do użytku pałacu. 

Patrząc na inne inwestycje, np. drogowe, z większych mamy ul. Tysiąclecia. Prowadzimy rozmowy z wykonawcą na temat możliwości aneksowania umowy i skończenia inwestycji w 2022 roku.  Duże inwestycje we współpracy z powiatem to z kolei ul. Czarnieckiego w kierunku Krostoszowic i inne drogi – w tym zakresie krążą między prawnikami aneksy i propozycje rozwiązań, ale jesteśmy zdeterminowani, aby dokończyć inwestycje realizowane z powiatem na głównych drogach. 

Są także remonty remiz. Trzy są już gotowe, a co dalej?

15 lat temu zobowiązałem się do poprawy bezpieczeństwa pożarowego i ratownictwa medycznego. Przyjęliśmy wówczas program wymiany sprzętu w remizach, co udało się zrobić bez OSP Jedłownik, gdzie mam nadzieję uda się w 2022 roku pozyskać nowy samochód. Umówiliśmy się wówczas na kompleksową modernizację remiz. Pierwszy remont udało się zrobić w Kokoszycach, jeszcze bez programów zewnętrznych, dlatego teraz będzie tam tylko lifting w postaci malowania. Następny był Radlin II (obecnie zakończony i gotowy), Turzyczka (gdzie mamy drobne poprawki i planujemy dodatkowy etap w piwnicach), Jedłownik (wykonany w dużej części) i Zawada, która jest po przetargu. Kiedy podpiszemy umowę, zakładam, że w 2022 roku będziemy mieli gotowe wszystkie remizy.

Jako mieszkańcowi najbliżej mi do Zawady, dlatego muszę zapytać o kwestię zarurowania cieku wodnego w centrum dzielnicy. W grudniu odbyło się spotkanie urzędników z przedstawicielami rady dzielnicy. Jakie ustalenia zapadły na tym spotkaniu?

Przede wszystkim prowadzone były rozmowy dotyczące tego, że decyzja zakładająca zarurowanie cieku w Zawadzie będzie mogła zostać podjęta dopiero po uzyskaniu decyzji Ministra Infrastruktury odnośnie do charakteru wód. Taki wniosek do Ministra złożyliśmy w grudniu. Decyzja pozwoli wskazać administratora odpowiedzialnego za utrzymanie cieku. Na tym spotkaniu poruszyliśmy też temat koncepcji gospodarowania wodami w dzielnicy Zawada. Jej opracowanie zlecimy w roku bieżącym. Koncepcja dokładnie wskaże nam zalecenia, niezbędne działania, modernizacje, inwestycje (np. zarurowanie rowu), które pozwolą zminimalizować zagrożenia powodowane przez wody. Wspomniane przeze mnie dokumenty umożliwią podjęcie decyzji dotyczącej możliwości i potrzeby zarurowania cieku w Zawadzie. 

W ubiegłym roku po konferencji dotyczącej samobójstw pojawiły się postulaty o łatwiejszy dostęp do psychologów dziecięcych. Czy z tym tematem da się coś zrobić?

Tak, moja zastępczyni Izabela Kalinowska nieustannie szuka rozwiązań, aby w szkołach była jeszcze lepsza dostępność do wykwalifikowanych psychologów. Obecnie w każdej naszej podstawówce pracuje psycholog. Miejska strategia oświatowa, a dokładniej odpowiedzi respondentów w niej uwzględnione, wskazują, że potrzeba więcej konsultacji z psychologami w szkołach. To będzie wymagało jednak odpowiednich, zabezpieczonych na ten cel środków. Wyraziłem zgodę na zwiększenie liczby godzin z psychologiem w naszej sieci szkół.

W temacie wsparcia psychologicznego dla wodzisławskich uczniów i ich rodziców naprawdę wiele robi nasza miejska jednostka – Wodzisławska Placówka Wsparcia Dziennego „Dziupla”. To właśnie pracownicy „Dziupli” stoją m.in. za organizacją porad psychologicznych dla rodziców. Kiedy skończy się czas pandemii, specjaliści Placówki będą też organizowali cykliczne spotkania dla nauczycieli i rodziców w tym temacie. W tej kwestii weszliśmy także ostatnio we współpracę z Ośrodkiem Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży, którego przedstawiciele będą uczestniczyć w spotkaniach z dyrektorami szkół i rodzicami uczniów. Dodatkowo w ramach wywiadówek w naszych szkołach planujemy inne spotkania z rodzicami, które z pewnością dałyby im więcej wsparcia w wychowywaniu dzieci. Oczywiście już teraz myślimy o kolejnych konferencjach w tym tak ważnym, dotyczącym najmłodszych temacie.

Kolejna kwestia to nasz nieszczęsny smog. Z początkiem roku otworzyła się możliwość kontroli posesji pod kątem obecności starych pieców zasypowych, zgodnie z uchwałą antysmogową sejmiku województwa. Kiedy ruszą kontrole i kto może spać spokojnie?

Na pewno musimy bardzo podziękować mieszkańcom, którzy wymienili piece w ostatnim czasie. Zaproponowany na początku tej kadencji program „Czyste powietrze dla Wodzisławia Śląskiego” okazał się sukcesem. Skończył nam się limit w planowanych na 3 lata wymianach urządzeń. Udało się przekonać radnych do zwiększenia tego limitu i widzimy dalsze ogromne zainteresowanie mieszkańców. Do tego dochodzą programy rządowe, gdzie mamy trzecie miejsce w subregionie. To pokazuje, że dużo już udało się zrobić. Kiedy patrzę na historyczne pomiary na stacji przy ul. Gałczyńskiego, liczba dni z przekroczeniami maleje. 

Od stycznia ruszą kontrole zgodnie z przepisami. Będziemy wykonywać minimum dwie kontrole dziennie plus kontrole na zgłoszenie, bo zakładamy, że takie będą. Życie nas zweryfikuje i pozwoli wypracować odpowiednią procedurę. Zakładamy, że nie kontrolujemy posesji, gdzie takie kontrole były wykonane w miarę niedawno i wiemy, że wszystko jest w porządku, a także posesji zgłoszonych w Centalnej Ewidencji Emisyjności Budynków i zgodnie z oświadczeniem instalacje te są zgodne z zapisami uchwały antysmogowej. To wyklucza część obiektów. Jeśli posesji nie ma w jednej i drugiej bazie, strażnicy udają się w teren. Strażnicy mogą nałożyć pouczenie, ale tylko w przypadku, kiedy mieszkaniec udowodni, że podjął czynności zmierzające do wymiany pieca, a jeszcze jest niewymieniony. Na podstawie protokołu nastąpi później rekontrola. Jeśli mieszkaniec nie wymienił pieca, strażnik miejski, szacując poziom majątkowy i sytuację materialną, może nałożyć mandat do 500 zł, a mieszkaniec będzie proszony o oświadczenie, do kiedy w realnym terminie dokona wymiany pieca. Mogą się też zdarzyć sytuacje, kiedy mieszkańcy będą odmawiać realizacji zapisów uchwały antysmogowej, a wtedy będziemy kierować sprawę do sądu, który zdecyduje o wysokości kary. Mogą one być dużo wyższe niż mandat. Strażnicy będą mieli przy sobie materiały informacyjne m.in. dla osób, których piece za rok czy dwa będą podlegać wymianie. Jeśli podczas kontroli strażnicy będą widzieć, że na danej posesji zachodzi podejrzenie dużego ubóstwa lub zamieszkiwanie osób schorowanych, samotnych, wtedy będziemy proponować, aby ta rodzina czy osoba została objęta pomocą asystentów rodziny, kierowanych przez naszą placówkę Dziupla. Asystenci będą pomagać takim rodzinom i w zależności od sytuacji będą szukać najlepszych rozwiązań wyjścia z sytuacji. Chcemy udzielić w takich przypadkach pełnego wsparcia. Samorząd też musi mieć ludzką twarz. 

Ostatnie pytanie, czy zakłada pan jakieś postanowienie noworoczne?

Uważam, że zmiana daty z 2021 na 2022 nie jest idealną okazją na postanowienia. Każdy dzień w ciągu roku jest dobrą okazją, aby mieć jakieś postanowienie. Jeśli chcę coś zmienić, robię to na bieżąco. 

Ludzie

Adam Gawęda

były poseł i senator

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~tutejszyn (89.64. * .121) 05.01.2022 17:58
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Radni się nauczyli stawiać na swoim:) co roku Mietek ma kilkanaście milionów wolnych środków, więc na pewno znajdzie pieniążki na to, co chce.

~Sebix (87.101. * .96) 05.01.2022 16:50

anonimus ci napisali że w tym roku rozpoczynają duże inwestycje.onco ci halo?

anonimus 05.01.2022 14:23
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

Wojenki: Kieca - radni ciąg dalszy a miasto staje się wiochą pod każdym względem.