Rada Powiatu Raciborskiego: tak drastycznego wzrostu cen gazu jeszcze nigdy nie było
- Radni zaapelowali w grudniu do premiera Morawieckiego i parlamentarzystów Subregionu Zachodniego
- Chcą podjęcia pilnego przeciwdziałania drastycznym ich zdaniem podwyżkom
- W starostwie liczą, że samorządy gminne pójdą za przykładem rady powiatu i wystosują własne apele.
Na grudniowej sesji rady powiatu podjęto w Raciborzu uchwałę w sprawie podjęcia pilnych działań mających na celu przeciwdziałanie drastycznym podwyżkom cen gazu ziemnego.
Uchwałę - apel przekazano radom miast i gmin Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego.
Oto treść apelu:
Rada Powiatu Raciborskiego z wielkim niepokojem przyjęła informację o drastycznych podwyżkach cen gazu ziemnego, które wpłyną również na działalność Powiatu Raciborskiego poprzez zdecydowanie większe koszty utrzymania szkół, szpitala, domu pomocy społecznej i cen gazu ziemnego nie jest możliwy do zaprojektowania w procesie budżetowania i powoduje istotne zaburzenia w planowanych przepływach pieniężnych.
Tak duże wzrosty cen nie miały dotychczas miejsca w historii samorządu, której skali nie można przewidzieć, co skutkuje jednak koniecznością rozstrzygania zamówień publicznych na kompleksowe dostawy gazu w 2022 r. na poziomie wzrostu cen nawet o 300% w stosunku do 2021 r.
Przykładem w Powiecie Raciborskim może być Dom Pomocy Społecznej „Złota Jesień” w Raciborzu, gdzie w ramach postępowania wpłynęła jedna oferta przekraczająca oszacowaną wartość zamówienia, jednocześnie przekraczając kwotę zaplanowaną w planie finansowym jednostki na 2022 r.
Zaproponowana cena paliwa gazowego była wyższa 3,8-krotnie od aktualnej ceny. Z uwagi na fakt, że przedmiotowe postępowanie przekraczało wysokość środków finansowych, zabezpieczonych na dostawę gazu zostało ono unieważnione.
Ogłoszone zostało kolejne postępowanie na zabezpieczenie dostawy paliwa w pierwszym kwartale 2022 r. Zaproponowana cena jest 6,4-krotnie wyższa od aktualnej ceny.
W związku z powyższym Rada Powiatu Raciborskiego zwraca się do Prezesa Rady Ministrów oraz Parlamentarzystów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego o podjęcie pilnych działań mających na celu cen gazu ziemnego na rynku krajowym, a także ograniczenie negatywnych skutków tych podwyżek.
Ponadto zwraca się do organów stanowiących miast i gmin Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego o rozważenie podjęcie tożsamych uchwał mających na celu interwencję w powyższej sprawie i rozwiązanie wskazanego powyżej problemu.
Pobierz OR.VI_12_21_UR_Wzrost cen gazu.pdf (format pdf, rozmiar ~141.77 k)
A czy był kiedyś tak drastyczny wzrost wynagrodzeń zarządu? Skoro powiat stać na to. Zarządzanie pieniędzmi podatnika powinno teraz być skupione na rezygnacji z wydatków nieobowiązkowych jak marketing, promocja, powstawanie nowych etatów, itp. wystarczy przejrzeć każdą fakturę i zdecydowac czy znów na to wydawać. Ograniczyć oświetlenie budynków powiatu np. Bo każdy z nas dba o ograniczanie zużycia prąd itd.