Opowieści pogrzebieńskie, czyli podróż w czasie z doktorem Janem Krajczokiem [ZAPOWIEDŹ]
W piątek 14 stycznia, o 17.00, w Domu Kultury w Pogrzebieniu (gm. Kornowac) przy ulicy Grabowej 4, odbędzie się kolejna podróż w czasie zatytułowana „Opowieści pogrzebieńskie”.
Przed zgromadzonymi wystąpi Jan Krajczok, który opowie o najważniejszych rodzinach związanych z Pogrzebieniem m.in. rodzinie przedsiębiorcy Josepha Domsa, rodzinie Larischów, Eichendorfów oraz Baildonów.
Jan Krajczok urodził się w Czernicy. Jest doktorem nauk humanistycznych pracującym obecnie w rybnickim IV L.O. im. M. Kopernika, w którym uczy głównie języka polskiego, ale także angielskiego i filozofii. Jedną z pasji nauczyciela jest odkrywanie i popularyzowanie kultury oraz historii Górnego Śląska. W jego dotychczasowym dorobku piśmienniczym są różnorakie publikacje prasowe o historii Górnego Śląska oraz książki. Wśród publikacji książkowych znajdują się dzieje gminy Gaszowice, szkic historyczny o fundacji Josepha Polednika z Lysek, a także dwie powieści historyczne: Opowieści czernickie Vali von Roth oraz Opowieści chwałowickie. Pierwsza z powieści dotyczy losów mieszkańców Czernicy na przełomie wieku XIX i XX, druga zaś obejmuje losy dzielnicy Rybnika w okresie od końca pierwszej wojny do 1947 roku. Wskutek prac nad dziejami Chwałowic jeden z jego byłych uczniów, Adam Grzegorzek nakręcił fabularyzowany dokument Jerzy Malcher – między Rybnikiem a Londynem. Część scen wojennych do filmu powstawała w Kornowacu. Jan Krajczok jest żonatym ojcem trojga dorosłych dzieci. W wolnych chwilach zapuszcza się rowerem w zakamarki Górnego Śląska, który uważa za jedno najpiękniejszych, najciekawszych i nie do końca odkrytych miejsc na świecie.
źródło: GOK Kornowac