Jest reakcja na ultimatum. Rząd zaprosił związkowców na rozmowy
24 stycznia w Warszawie odbędzie się spotkanie przedstawicieli związków zawodowych z delegacją rządową dotyczące realizacji umowy społecznej w sprawie restrukturyzacji górnictwa i województwa śląskiego. To reakcja na wystąpienie związkowców z 13 stycznia i zapowiedź rozpoczęcia radykalnych akcji protestacyjnych w całym regionie.
Dziś o godz. 11:00
18 stycznia przedstawiciele związków zawodowych otrzymali zaproszenie na spotkanie podpisane przez wicepremiera i szefa Ministerstwa Aktywów Państwowych Jacka Sasina. Rozmowy rozpoczną się o godz. 11.00 w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie. W spotkaniu poza przedstawicielami MAP mają uczestniczyć Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, Piotr Nowak, minister rozwoju i technologii, Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej, Krzysztof Kubów, szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów oraz pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
To odpowiedź na pismo
13 stycznia Międzyzwiązkowy Sztab Protestacyjno-Strajkowy Regionu Śląsko-Dąbrowskiego złożony z liderów największych central związkowych w działających na Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim skierował pismo do wicepremiera Sasina zawierające żądanie natychmiastowego podjęcia rozmów dotyczących wypełnienia zapisów umowy społecznej. Związkowcy wskazali wówczas, że dokument ten, mający kluczowe znaczenie dla przyszłości górnictwa i województwa śląskiego, nie jest realizowany praktycznie w żadnym obszarze.
Dodatkowo, jak poinformowali liderzy central związkowych, resort aktywów państwowych zlecił zarządom spółek węglowych wykonanie planów operacyjnych zakładających zamykanie kopalń znacznie wcześniej niż zapisano to w umowie społecznej.
Związkowcy dali rządowi czas na podjęcie rozmów do 21 stycznia. Zapowiedzieli, że jeśli to nie nastąpi, w całym regionie rozpoczną się radykalne akcje protestacyjne. – Niepodjęcie rozmów przez rząd do 21 stycznia br. odbierzemy jako jednostronne złamanie Umowy Społecznej, co poskutkuje rozpoczęciem w woj. śląskim akcji protestacyjno-strajkowych o skali większej niż za czasów rządów koalicji PO-PSL – napisano w piśmie skierowanym do wicepremiera Sasina.
Który rząd w tym kraju zrobi porządek z tymi pasożytami związkowymi w górnictwie. Jedna kopalnia rydułtowy ma ok. 15 różnych organizacji związkowych. Ile kosztuje utrzymanie tyłu pasożytów!!.